קהילת קלוז’

קלוּז’ היא עיר בצפון-מערב רומניה בחבל ההיסטורי של טרנסילבניה ועיר הבירה של מחוז קלוז’ ושל טרנסילבניה כולה. העיר היא אחד המרכזים האקדמיים, התרבותיים והתעשייתיים החשובים ביותר ברומניה והעיר השנייה בגודלה בה.

קלוז’ ממוקמת כ־330 ק”מ צפון-מערבית לבוקרשט בעמק נהר הסומש הקטן.

מקור שמה של העיר קלוז’ הוא מהשם הלטיני “Castrum Clus”, שהאזכור הראשון שלו הידוע בימינו היה עוד במאה ה – 12 בתור המצודה של העיר ומייחסים את השם להרים ולגבעות המקיפות את העיר ו”סוגרות” עליה. החל מסוף המאה ה – 16 נודעה העיר בעיקר בשמה ההונגרי: קולוז’וואר או בשמה הגרמני, Klausenburg שכן הייתה חלק מנסיכות טרנסילבניה ומממלכת הונגריה ומאוחר יותר מהאימפריה האוסטרו-הונגרית ורוב אוכלוסייתה הייתה דוברת הונגרית.
לאחר מעבר העיר לריבונות ממלכת רומניה ב – 1918, שוּנה שמה חזרה לשם הרומני, קלוז’ ומתוך כוונה לייצג את מקורה העתיק הטרום-הונגרי של העיר, נוסף לה בשנת 1974-  בימי שלטונו של צ’אושסקו שמה הרומי הקדום, נאפוקה, וכך קיבלה את השם קלוז’נאפוקה (Cluj-Napoca).

קלוז’-נאפוקה היא אחד המרכזים האקדמיים החשובים ביותר ברומניה היות ובעיר נמצאת האוניברסיטה הגדולה ביותר ברומניה, אוניברסיטת באבש-בויאי – בה לומדים למעלה מ – 50,000 סטודנטים ב – 21 פקולטות ויש לה שלוחות בלמעלה מ־18 ערים.
בשל איכות הלימודים בה ויוקרתה, יצא לה שם כאחת האוניברסיטאות המכובדות באירופה כולה.
בעיר ישנן גם אוניברסיטאות אחרות, דוגמת: האוניברסיטה לחקלאות ווטרניריה, האוניברסיטה הטכנית של קלוז’-נאפוקה, האוניברסיטה לרפואה, האקדמיה למוזיקה, האוניברסיטה לאמנויות ועוד…

העיר היוותה כמעט מאז היווסדה מרכז כלכלי חשוב של האזור כולו, וכיום היא מהווה את אחד מהמוקדים הכלכליים החשובים ברומניה.

חברות, בנקים וכוחות פיננסיים רבים בחרו להתמקם בה, למעלה מ־100 חברות הייטק פועלות בעיר והיא נחשבת ל”עמק הסיליקון” של אירופה כולה.

בקלוז’ נמצאת גם מבשלת הבירה המפורסמת, “אורסוס”.

גלריית תמונות

מאמרים

גטו קולוז’וואר

גטו קולוז’וואר (Kolozsvár Ghetto) הוא אחד הגטאות הפחות ידועים מתקופת השואה. הגטו הוקם בשנת 1944 בעיר קולוז’וואר (כיום קלוז’ נפוקה) שבטרנסילביה – אז בממלכת הונגריה. בגטו רוכזו יהודי

קרא עוד »

סרטונים

נגן וידאו
נגן וידאו
נגן וידאו
נגן וידאו
נגן וידאו
נגן וידאו