75 שנה לאסון סטרומה – סיכום ישיבה מיוחדת בכנסת

“על מערכת החינוך לשלב את סיפור סטרומה בתכנית הלימודים”, קרא אתמול יו”ר ועדת העלייה והקליטה, ח”כ אברהם נגוסה, באירוע בכנסת במלאת 75 שנה לטביעת האנייה, “סטרומה” ופנה בהמשך היום בפנייה נרגשת לשר החינוך, נפתלי בנט, שיכלול את סיפורה של יהדות רומניה בשואה דרך סיפור ‘סטרומה’ בתוכנית הלימודים של מערכת החינוך.

 

ארגון א.מ.י.ר. בשיתוף עם ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ציינו אתמול (06.02.17) 75 שנה לטביעת אניית המעפילים, “סטרומה”, האנייה שאורגנה במסגרת מפעל ההעפלה, הוטבעה ע”י צוללת סובייטית, וכל 770 המעפילים למעט אחד ואנשי הצוות טבעו. הניצול היחיד, דוד סטוליאר, נפטר לפני כשלוש שנים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח את ברכתו לכנס, ובו כתב כי “האסון המריץ את התנועה הציונית לתבוע צדק, גאולה וחירות. את לקחי פרשת סטרומה ננחיל לדור ההווה ולדורות הבאים”.

 

יו”ר ועדת העלייה והקליטה ח”כ אברהם נגוסה פנה לנוכחים כי “לרבים שנמצאים איתנו כאן היום, היה קרוב משפחה על אנייה זו. הטבעת האנייה היא האסון הגדול בתולדות ההעפלה לארץ ישראל ואחד האסונות הגדולים של טביעת אוניה אזרחית במהלך מלחמת העולם השנייה”.

 

מיכה חריש, שר וח”כ לשעבר ויו”ר ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל – הדגיש את אחריותם “המכוערת והנבזית” של הבריטים ש”לא רק שמנעו הגעה של האנייה, אלא גם הובילו אותה אל האסון. קיומה של מדינת ישראל מראה את ניצחון הציונות דווקא במפגש הסמלי היום של ראש ממשלתנו עם ראש הממשלה הבריטי הפרו-ציונית ביותר אי פעם. זה לא מובן מאליו”.

 

לדברי ממלא-מקום שגריר רומניה בישראל, מירצ’אה וירג’יל סרג’יו, “מדובר באסון הגדול בתולדות יהודי רומניה, המשקף את מצבם בשואה. אף אחת מהמדינות לא הראתה סימפטיה לבאי הספינה, לא רומניה שהייתה בזמנו בעלת בריתה של גרמניה הנאצית, לא טורקיה שסירבה לתת לספינה לעגון בחופיה – ולא בריטניה שסירבה לתת ויזות ליהודים ששם”.

 

יושב ראש מועצת ‘יד ושם’, הרב ישראל מאיר לאו, הוסיף כי “העם היהודי איבד באותו אסון ימי קורבנות רבים כל-כך, בהם 103 ילדים ו-276 נשים, שפשעם היחיד היה רצונם לשוב הביתה למולדת ולהימלט משלטון פאשיסטי ששיתף פעולה עם הפיהרר. אחרי ארבעה ימים באי האונייה הגיעו לאיסטנבול, אך לא נתנו להם לרדת, הם נמצאו בלב ים בחורף ללא תרופות וללא מזון. עד היום לא ברור במאה אחוז מי שלח את הטורפדו, יש אומרים מצוללת גרמנית, יש אומרים שידם של הבריטים בעניין – ורוב האצבעות מצביעות על רוסיה של אז. אולם אנגליה של אז היו אלו שאפשרו את האסון הזה כאשר לא נתנו לבאי האנייה לעלות לארץ”.

 

יו”ר האופוזיציה ח”כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הדגיש כי “הסיפור של סטרומה צריך לעבור מדור לדור. הנספים שילמו מחיר בגלל מלחמה מעצמתית עמוקה. הסיפור נבע מכשל מוסרי עמוק שהתבטא כמובן גם בשואה. סיפורה של סטרומה הוא מיקרוקוסמוס של השואה ואסור לנו לשכוח אותו” ח”כ הרצוג סיפר על יעקב רודצקי, אחי-סבתה של אשתו, שנמלט מרומניה וטבע בסטרומה.

 

ח”כ לשעבר קולט אביטל, סיפרה כי 57 שנה אחרי האסון ירד צוות צוללנים, נכדים של ניצול האסון, בכדי לנסות לחקור אחר מקור טביעת האנייה ולמצוא את גופות אבותיהם. ממשלת טורקיה עשתה כל שביכולתה לעצור את המחקר ויש לשאול מדוע. המחקר העלה כי האנייה הוטבעה על ידי הרוסים ולא על ידי צוללת גרמנית כפי שחשבו. הצוללת הסובייטית SH213, היא שירתה באנייה בפקודה ישירה של סטלין. סטלין הורה להטביע את האנייה בגלל הסכם סודי בין גרמניה לטורקיה. אביטל סיכמה כי “ההפלגה הייתה צעד של ייאוש אך גם של תקווה, אך באיה נקלעו בין מאבקי כוחות של המעצמות, של השלטון הבריטי המנדטורי שביקש לרצות את הערבים, של הטורקים אשר ביקשו לרצות את הגרמנים, ושל הגרמנים אשר ביקשו להשמיד את העם היהודי”.

 

ברוך טרקטין הפועל להנצחת סטרומה עשרות בשנים בירך על כך שזאת הפעם השלישית שהכנסת מציינת תאריך זה. מר טרקטין הוא מיוזמי מוזיאון סטרומה בבאר שבע וממקימי בית הכנסת על שם קדושי סטרומה במקום.