שוחזרו מצבות בנות מאות בשנים מבית הקברות היהודי באלבה יוליה


במהלך פרויקט ייחודי מסוגו, שוחזרו בקיץ 2019 עשרות מצבות בנות 200-300 שנים, מבית הקברות היהודי באלבה יוליה שבמרכז רומניה.
“בעבר נערך מחקר היסטורי וארכאולוגי של בית קברות יהודי סירט שבצפון מולדובה, אך לא נערך שיקום, שימור או שחזור של המצבות. הפעם, שוקמו מצבות ובית העלמין הוכנס למעגל המקומות הקדושים באזור”, סיפר יוזם הפרוייקט, דניאל דומיטראן, פרופ’ בפקולטה להיסטוריה ופילולוגיה של אוניברסיטת “1 בדצמבר 1918” מאלבה יוליה.

הפרויקט יצא לדרכו בשנת 2014, ובמשך חמש השנים שחלפו מאז ועד לביצוע, שוחזרו מעל ל – 100 מצבות מתוך 914 המצבות מהמאות ה – 18 וה – 19. עבודות השימור החלו עם מחקר מורכב על בסיס תיעוד של אנדרטאות שהיו במצב קריטי. לאחר סימון טופוגרפי של כל אנדרטה באזור ההיסטורי, החלו ב – 2014 עבודות השיפוץ, השיקום והשימור.

בית הקברות היהודי באלבה יוליה נחשב לעתיק והגדול ביותר בטרנסילבניה.
כאן הייתה גם הקהילה העתיקה ביותר באזור – קהילה שקמה בראשית המאה ה – 17, לאחר שבשנת 1623 הזמין הנסיך, גביאל בטלאן, יהודים מדרום הדנובה ומהאימפריה העות’מאנית, להתיישב בטרנסילבניה.

אלבה יוליה הייתה העיר היחידה בטרנסילבניה, שבה עד לשנת 1848, הותרה על פי החוק התיישבות יהודית. תחילה הייתה זו קהילה ספרדית, ומהמחצית השנייה של המאה ה – 18, יהודים אשכנזים התיישבו בעיר כתוצאה מעליית האימפריה ההבסבורגית.
משך 200 שנים ליהודים הספרדים והאשכנזים היה רב יחיד.
הקהילה היהודית במקום השאירה את חותמה על העיר, כשהמפעלים הראשונים בעיר נבנו על ידי היהודים. במלחמת העולם השנייה – שלא כמו באיזורים אחרים בטרנסילבניה – יהודי אלבה יוליה לא נשלחו למחנות המוות: הם הועברו למחנות עבודת כפייה באיזור וכך ניצלו חייהם.

 

(** מקור: רדיו רומניה הבינלאומי)