רעיה יגלום

רעיה יגלום

1919-2017

מנהיגה הנושאת בעולם את דבר מדינת ישראל והתנועה הציונית.

ילידת ליפקאן. היגרה לארץ ישראל המנדטורית מרומניה כשהייתה בת 19. היא למדה באוניברסיטה העברית, הצטרפה לארגון המחתרת “ההגנה” ונטלה חלק במפעל הבאת העולים ארצה. במשך שנים כיהנה כנשיאת ארגון ויצ”ו העולמי.

עשרים ושש שנים כיהנה בתפקיד נשיאת ויצ”ו העולמית והייתה נשיאת כבוד של ארגון זה. שנים רבות הייתה מסורה לרווחת הקהילות בישראל ובעולם היהודי ותמיד עמדו לנגד עיניה צורכי הפרט וצורכי הכלל. ידידת אמת לאוניברסיטה העברית וכיהנה כסגנית יושב-ראש חבר הנאמנים שלה.

עלתה לארץ בעזרת סרטיפיקט שקיבלה מן האוניברסיטה העברית. כעבור זמן קצר החלה את פעילותה בויצו – הסתדרות עולמית לנשים ציוניות. בשנים 1947 ו-1948 שירתה ב”הגנה” בתפקידי קשר והובלה וסייעה בהורדת עולים בחוף תל-אביב וכמקשרת בין הקיבוצים בגליל. בתום מלחמת העצמאות חזרה לפעילותה בויצו ומילאה תפקידים מרכזיים כגזברית ויו”ר ההנהלה העולמית. ב-1970 נבחרה לנשיאה העולמית של הארגון וחותם אישיותה טבוע בכל תחום מתחומי הפעילות של ויצו. בראש מעייניה הקמת מפעלים לרווחת הקהילה ובמוקד – הקבוצות החלשות. אכן, ביזמתה הוקמו בכל קצות הארץ מוסדות רבים לגיל הרך, לנוער, לנשים ולזקנים. בזכות עבודתה הנמרצת נפתחו סניפי ויצו בארה”ב, הונגריה, פראג והונג-קונג.

בשנת 1964 עמדה בראש משלחת נשות ויצו שיצאה לברית המועצות בהזמנת השלטונות. בביקור זה למדה על מצבם הקשה של היהודים שם והחליטה להירתם למאבק למענם. היא הייתה ממקימי “המועצה למען יהדות ברית המועצות”, השתתפה בכל “ועידות בריסל”, ופעילותה בקונגרס היהודי העולמי יוחדה למשימה הזאת. שמונה שנים שימשה יושב-ראש “הוועדה למען אידה נודל”.

ארגונים רבים נהנו מנדיבות לבם של רעיה יגלום ובעלה, יוסף.
בין מעשיה: ייסוד קרן לסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל-אביב, מועדון למוסיקאים של התזמורת הפילהרמונית ובית כנסת בבית הורים של ויצו בתל-אביב. על מפעליה הרבים זכתה להוקרתם של ראשי מדינות וראשי הערים ירושלים ותל-אביב.

רעיה יגלום הוסיפה לעסוק בצורכי ציבור ולתרום ממרצה ומתבונתה עד לימיה האחרונים. מלבד עבודתה החשובה למען האוניברסיטה העברית הייתה חברה בהנהלה העולמית של הקונגרס היהודי העולמי, נשיאת אגודת ידידי אוניברסיטת ת”א, כיהנה במשך 33 שנים כחברה בהנהלת ההסתדרות הציונית ובחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. הייתה גם חברה במועצה הבין-לאומית של מוזיאון ישראל ובחבר הנאמנים הבין-לאומי של מוזיאון תל אביב לאומנות. 
ב-1956 יזמה את הקמת הפויליון ע”ש מרי וסיימון יגלום לאמנות, שלימים היווה בסיס להקמת מוזיאון תל אביב. באוקטובר 2001 נבחרה כסגנית יו”ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב.

בהערכה עמוקה על פועלה הרב למען רווחת החברה בישראל ובהכרת טובה על ידידותה הנאמנה לאוניברסיטה העברית החליט הסנט להעניק לרעיה יגלום תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד של האוניברסיטה העברית בירושלים ובזאת הוכתרה בכל הזכויות והיקר הכרוכים בתואר זה.

כמו כן הוענק לה תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד של אוניברסיטת תל אביב.