פרס מפעל חיים הוענק לדוד שלמה

ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל – החליט להעניק למר דוד שלמה אות הוקרה ולציין את פועלו הרב במהלך יותר מחמישה עשורים לשימור והנצחת יהדות דורוחוי והסביבה, כמו גם פועלו הציבורי הניכר ותרומתו לחיי התרבות הישראלית .

דוד שלמה הוא יליד דורוחוי שברומניה, 1930.

שלמה התחנך בבית ציוני ולמד בבי”ס יהודי. הוא עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1952 לאחר שעבר את השואה ברומניה.

שלמה כתב 45 ספרים בנושאים שונים. החל משירה, תורה ומשחקי מחשבה ועד לשישה כרכים מונומנטליים עם כ-4,500 עמודים על קהילת יהודי מחוז דורוהוי.

על מפעל היסטורי זה זכה בפרס “יעקב גרופר”.

נשוי למרים , אב לשרה ודורית וסבא לחמישה נכדים, תיפקד משך 37 שנה כמנהל אגף כוח אדם של המרכז הרפואי רמב”ם.

במסגרת פעילות ההנצחה הרבה לה הקדיש שנים מחייו, הוא פעיל במסגרת “יד ושם” בנושאי השואה והקים יחד עם קבוצת ניצולי שואה את יער קדושי דורוהוי והסביבה בהרי ירושלים בו אנדרטה בעלת שש צלעות לזכר 6000 היהודים שנספו בפוגרום דורוהוי  ובטרנסניסטריה.

בזכות פעילותו על שיחזור היסטורי של יהדות דורוהוי במשך מאות שנים, כובד בתואר “אזרח כבוד” של העיר דורוהוי ברומניה ובקרוב יחנך רחוב על שמו בעיירת הולדתו.

במסגרת תפקידיו הציבוריים שימש משך 20 שנה כמזכיר הכללי ודובר קרן התרבות ע”ש חיים ינקולוביץ’ בחיפה אשר העניקה פרסים ספרותיים בעיר, פעל לקידום חיים תרבותיים וקהילתיים בקרית ביאליק ועל כך זכה בתואר “יקיר העיר”, ייסד והיה יו”ר הארגון התרבותי, “עגנון” בקריות, חבר אגודת הסופרים העבריים בישראל, קיבל אינספור פרסים ואותות  וזכה לסייע לאנשים רבים בצמתים חשובים של חייהם.

באירוע המרגש שנערך באחוזת ‘בני ברית’ בחיפה – שם הוא מתגורר כיום, נכחו אישים ציבוריים וקהל שבא להחמיא ולחלוק כבוד לפועלו, להודות לו ולספר בשבחו.

בין המשתתפים היו: מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר., דורון קולר – ממשיך דרכו של דוד שלמה העומד כיום בראש ארגון יוצאי דורוחוי, רב העיר חיפה – שאר ישוב הכהן, רחל אשרוב – יו”ר הסופרים בשפה הרומנית של חיפה, ההסטוריון יעקב גלר, ריצ’רד ערמון העומד בראש הוועדה להקמת המוזיאון לתולדות יהדות רומניה בראש פינה, משה נגור – ממקימי ארגון א.מ.י.ר. יקירת העיר – חולדה גורביץ’, משפחה, חברים ואוהדים.

אחד מרגעי השיא באירוע הנוגע ללב נרשמו כאשר את דוד שלמה הפתיע בטלפון בזמן אמת ראש עיריית חיפה – מר יונה יהב אשר בירך אותו באופן אישי ודיבר בפני כל הנוכחים בשבחו.

 

.