עצרת לציון 70 שנה לרכבת יתומי טרנסניסטריה ב’יד ושם’

ב – 05.03.14 נערכה משך יום שלם עצרת לציון 70 שנה לנס הצלת יתומי טרנסניסטריה והבאתם לא”י.

העצרת שאורגנה בשיתוף פעולה מלא בין ארגון ניצולי טרנסניסטריה בישראל, ארגון א.מ.י.ר., ארגון יוצאי בוקובינה, יד ושם ומרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל – הצליחה להביא למקום למעלה מ – 300 איש שכללו ניצולים, אנשי קהילה, דור המשך ופעילים בארגונים השונים.

לאחר סיור בתערוכה בהדרכת המומחית לליווי קבוצות,שוש הירשמן, השתתפו באי העצרת בטכס זיכרון כאשר שתי ניצולות הניחו זר באוהל הזיכרון ליד הכתובת : טרנסניסטריה.

הרב יוסף ווסרמן קרא את תפילת ׳אל מלא רחמים׳ אשר הרטיטה את הלבבות אצל הניצולים…נראו לא מעט דמעות בעיניהם.

באודיטוריום נשאו דברים: הרב לאו, יו”ר מועצת יד ושם, שאישר בדבריו את מעוט הייצוג לשואת יהודי רומניה. הובן מדבריו שהדברים יתוקנו בהמשך.

קולט אביטל ציינה את הקשר הישיר שלה לשואת טרנסניסטריה ואת הצלתה הפרטית בנס. מיכה חריש הדגיש את הקשר האמיץ הקיים בין כל העוסקים במלאכת ההנצחה ושימור הזיכרון החשוב.

יוחנן רון זינגר העיד על עצמו כניצול היתום הצעיר ביותר ברכבת היתומים והוא בן שנתיים וחצי בסך הכל.

שגרירת רומניה בישראל, הגב’ אנדראה פסטרנק הייתה נרגשת ומתוחה. היא הדגישה שהיא שייכת לדור חדש אשר התוודע לאירועים רק אחרי המהפכה. היא הזכירה את ביקור נשיא רומניה לאחרונה ואת ההבנות שהושגו בקשר עם הוראת השואה והזיכרון.

אחד מהרגעים המרגשים נרשמו כאשר בזמן נאומו של מאיר שפי, יו”ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה בארץ, הוא ביקש מהקהל שמי שהוא ניצול יתום מאותם רכבות שיעמוד על רגליו. באותו רגע נעמדו עשרות אנשים וההתרגשות באולם הייתה עצומה.

את העצרת חתם ד”ר שמואל בן ציון שסיפר בהרחבה על זיקתם של יתומי טרנסניסטריה לארץ ישראל.