עיטור ארון קודש מבית כנסת בצ’רנוביץ הגיע לאפיפיור פרנציסקוס

יו”ר ‘יד ושם’, דני דיין, נפגש עם האפיפיור פרנציסקוס בוותיקן, ובמהלך פגישתם העניק דיין לאפיפיור העתק של עיטור ארון קודש מבית כנסת בצ’רנוביץ, רומניה, המצוי באוסף החפצים של ‘יד ושם’.
העיטור, שנוצר בראשית המאה ה-20, מתאר בדרך סמלית את מתן התורה במעמד הר סיני ומציג כיתוב של עשרת הדיברות. על העיטור מופיעה חתימתו של האמן I.Eisikowicz.

הלוח נכלל בין חפצים שונים ותשמישי קדושה מבתי כנסת נטושים שהצטברו בתום המלחמה במחסני הקהילה היהודית בעיר צ’רנוביץ (כיום אוקראינה).
חלק מהפריטים הובאו לעיר בידי היהודים המגורשים כאשר שבו משטחי טרנסניסטריה. הלוח נמסר למשמרת ב’יד ושם’ בשנות ה-90 ומוצג בבית הכנסת שב’יד ושם’.

במהלך פגישה זו, דנו השניים בחשיבות חקר השואה והנצחתה גם עבור העולם הנוצרי.
פגישה אישית מעין זו, בין יו”ר יד ושם לאפיפיור בוותיקן נערכה היום לראשונה, כששלושת האפיפיורים האחרונים ביקרו ב’יד ושם’ בירושלים וביקורם העיד גם על הקשר בין הכנסיה הקתולית לעם היהודי.
קיום פגישה אישית זו עם האפיפיור פרנציסקוס שביקר ביד ושם ב-2014, נועדה ליצירת שיתופי פעולה בין הכנסיה ל’יד ושם’ בתחומי הנצחת השואה, חינוך, תיעוד, מאבק באנטישמיות ובגזענות ועוד.

בפגישה נכח גם שגריר ישראל לוותיקן, רפי שוץ.
בתום הפגישה, לבקשת נשיא המדינה יצחק הרצוג, הזמין דיין את האפיפיור לביקור בישראל, כאורחו של הנשיא.
יש לציין כי דיין והאפיפיור מצאו מיד שפה משותפת – מטאפורית וכן מילולית, שכן שניהם ילידי בואנוס איירס, ארגנטינה.

 

בפתח הפגישה בירך דיין את האפיפיור על הנחייתו לפתוח את ארכיוני הוותיקן מתקופת מלחמת העולם השניה ולהתמודד עם הממצאים אשר יעלו בנושא הכנסיה בתקופת השואה.
ההנחיה מהווה צעד נוסף לדיוק והצגת עובדות היסטוריות בנושא השואה וחומרי הארכיון של הוותיקן יהוו תוספת חשובה למחקר.

החומרים בארכיוני הוותיקן ישפכו אור גם על גורלם של יהודים בתקופת השואה ועל חייהם לפניה ואחריה.

בימים אלו פועלים אנשי יד ושם בארכיון הוותיקן לבחינת החומרים ונערכים להנגשתם ביד ושם.

על מהלך הפגישה אמר דיין: “האפיפיור הביע התרגשות רבה כשדיבר על השואה ואמר שפתיחת הארכיונים של הוותיקן מהווה עשיית צדק ושהכנסיה אינה חוששת מההיסטוריה.
הוא ציין כי כמו בכל קבוצה, היו בכנסייה מי שנהגו נכון ומי שלא.
זאת הייתה אמירה חשובה מפי האפיפיור”. עוד הוסיף דיין כי “לכל אורך הפגישה חשתי את כובד האחריות כמי שמייצג לא רק את עצמו ולא רק את ההווה”.
בתום הפגישה אמר האפיפיור לדיין כי “ל’יד ושם’ תמיד יהיה ידיד בוותיקן“.

עוד הציע דיין לאפיפיור, שידוע בהתנגדותו לכל צורה של אנטישמיות וגזענות, שיתוף פעולה בין ‘יד ושם’ לכנסיה במאבק מתמשך בשנאה ודעות קדומות ברחבי העולם, כש’יד ושם’ יציע ממגוון חומריו ויכולותיו בנושא השואה לטובת פעילות זו.

 

(*** קרדיט לתמונות: © Vatican Media  /  קרדיט עיטור: יד ושם)