סיכום במה 2

הבמה הרעיונית שהיכתה גלים

באירוע חגיגי ומאורגן מופתית, עלו ובאו מיטב אנשי התרבות והתקשורת לספר, לשתף ולחלוק כבוד לתרומת קהילת יהודי רומניה למדינת ישראל

ליה קניג על ימיה הראשונים כשחקנית והקשר הרומני, ניקו ניתאי על החינוך שקיבל וההופעה הספונטנית שהלהיבה את הקהל, ערד ניר על מקור השם שלו והקשר הבלקני, רולנדה שגרן שלא חדלה מלהצחיק כהרגלה, אטילה שומפלבי שניצח על פאנל מכובד של אנשי תרבות, יובל אברמוביץ’ שהראה נוכחות רב דורית ביום הולדת שלא ישכח לעולם, דני קושמרו על טיולי השורשים שהיו או לא – וכולם על במה אחת !

 

במעמד חגיגי ומכובד, בערב הדלקת הנר השני של חנוכה, התכנסו בכפר המכביה מכובדי הקהילה הרומנית בישראל לחגוג ולהעלות על נס את הישגיה ותרומתה למדינה בתחומי התרבות והתקשורת.

 

הערב שהחל עם קוקטייל חגיגי על טהרת המטבח הרומני, הציג תערוכת אומנות עם יצירותיהם של מיטב אומני הפזורה, ביניהם: מרסל ינקו, ראובן רובין, נחום גוטמן, ברוך אלרון.

 

בין האורחים המכובדים שנכחו : כלת פרס ישראל – מרים זוהר, ראש העיר המארחת – ישראל זינגר ראש עירה החדש של ר”ג, מנהל תיאטרון הקאמרי – נעם סמל ואשתו – הסופרת, נאווה סמל (שעל שם אביה קרויה הבמה הרעיונית), השר לשעבר ומי שמתפקד כיום כיו”ר ארגון א.מ.י.ר. – מיכה חריש ורעייתו, עוזי ארד – יו”ר המועצה לביטחון לאומי לשעבר, איתן בן צור – מנכ”ל משרד החוץ לשעבר, אהרון ידלין – חתן פרס ישראל ומי שכיהן כשר החינוך, הבדרנים – ננסי ברנדס ודינה אור, בלדי אולייר, נתן נתנזון, הסטיריקן ועורך הדין – יואל ריפל, השגרירה הנכנסת של רומניה בישראל – אנדראה פסטרנק ועוד רבים וטובים…

 

בנוכחות מרשימה של 600 אורחים שגדשו את אולם ריימן בכפר המכביה, הוצגה תוכנית מעניינת ועשירה.

 

במהלך הערב התקיימו שני פאנלים מרתקים.

האחד – שעסק בתרומת יהדות רומניה למדינת ישראל בתחום התרבות בהנחייתו של אטילה שומפלבי, מי שמתפקד כיום כפרשן הפוליטי של Ynet.

בין המשתתפים בפאנל: הגברת הראשונה של התיאטרון בישראל – ליה קניג – שכבשה את הקהל בקסמה, השחקן והבימאי – ניקו ניתאי – אשר מעבר לשיתוף החוויות האישיות העניק קטע משחק מפתיע, המלחין והמעבד המוסיקלי – אריה לבנון – שהפליג בסיפוריו המרתקים כמי שעבד עם מיטב היוצרים והמבצעים של תעשיית המוסיקה בישראל, סופרת רבי המכר – רינה פרנק מיטרני – ששיתפה במניעים לכתיבתה ובסגירות מעגל פנטסטיות שחוותה במהלך הערב דרך האוכל מבית אימא שטעמה בקבלת הפנים וההיכרות עם יוצרי הסרט הדוקומנטרי על חייה של רוזינה קמבוס ז”ל.

 

לאורך הפאנל המרגש, שודרו גם ברכותיהם וסיפוריהם האישיים של הסופר חתן פרס ישראל – אהרון אפלפלד ושחקן היידישפיל – יעקב בודו .

 

שיאים מרגשים נרשמו במהלך הערב כאשר שודר פרומו מתוך סרט על חייה של קמבוס ז”ל הנמצא בשלבי הפקתו הסופיים וכאשר עלתה על הבמה רודי פרידמן – שחקנית ורקדנית של תיאטרון הברשאום – בת 93 ונתנה הופעת סטפס נמרצת של מספר דקות.

 

הפאנל השני עסק בתרומת יהדות רומניה למדינת ישראל בתחום התקשורת בהנחייתה של השחקנית והבדרנית, רולנדה שגרן.

השתתפו בפאנל: מגיש חדשות ערוץ 2 – דני קושמרו – בשלט רחוק מהאולפנים בירושלים, ראש הדסק לענייני חוץ בחדשות 2 – ערד ניר – שריתק את הקהל בסיפור משפחתו האישי ובקשר העמוק למטבח הרומני, כתב הבידור של ישראל היום ו Ynet – יובל אברמוביץ’ שאף חגג את יום ההולדת המיוחד ביותר עד כה בנוכחות משפחתית מלאה ועניין בסיפוריו על הראיונות המרגשים בקריירה הגדושה שלו והעורכת הראשית של העיתון המוביל בשפה הרומנית בישראל – דוינה מייזלס – על עתיד העיתונות הרומנית בארץ.

 

מלבד תערוכת האומנות הראשונה מסוגה שהוצגה בקבלת הפנים עם עבודותיהם של מיטב אומני הפזורה, הוצגו באולם האירוע שתי תערוכות נוספות:

האחת – תערוכת צילומים נדירה והסטורית של תיאטרון הברשאום מרומניה.

תיאטרון שתיפקד בימי מלחמת העולם השנייה בלבד בבוקרשט ונתן מענה לאותם שחקנים ויוצרים יהודיים שלא הורשו לעבוד בתיאטראות הרפרטואריים.

השנייה – תערוכה של כרזות מהתיאטרון היהודי בבוקרשט מראשית היווסדו ועד היום.

 

על הקטעים האומנותיים היו אמונים : הזמרת – זיוה אביבי יחד עם נתן נתנזון, הזמרת והשחקנית – מוניקה ורדימון ועו”ד יואל ריפל.

 

סרטונים מתוך האירוע :

המקאמה של יואל ריפל, “אנחנו הרומנים”

 

דבריו של יעקב בודו                                                                                                     דבריו של אהרון אפלפלד

 

דבריה של ליה ון-ליר ז”ל                                                                                               דבריו של אבי נשר

 

מוניקה ורדימון שרה “רומניה, רומניה”

 

ברכתה של מיה מורגנשטרן                                                                                          רודי פרידמן בריקוד סטפס