סיכום במה ראשונה

ב – 17.12 יהדות רומניה חגגה את הישגיה!

באירוע ממלכתי וחגיגי שקיים ארגון א.מ.י.ר. במסגרת הבמה הרעיונית ע”ש יצחק ארצי ז”ל שהושקה באותו הערב, נערכה הצדעה לעשרות זוכי וכלות פרס ישראל ממוצא רומני והתקיים פאנל שהתמקד בתרומת העלייה השנייה בגודלה בארץ למדינת ישראל!

כבוד נשיא המדינה, מר שמעון פרס, כיבד את האירוע בנוכחותו ונאם משך יותר מחצי שעה מעל בימת א.מ.י.ר. על תרומתה הכבירה של העלייה הרומנית למדינת ישראל!

בין 600 המשתתפים שנכחו באותו הערב, הגיעו לקחת חלק בבמה הרעיונית הראשונה נציגי ופעילי הקהילה הרומנית בארץ, אנשי קהיליית העסקים, אלופים בצה”ל, פוליטיקאים, אנשי תרבות ותיאטרון וחתני פרס ישראל מהפזורה – על משפחותיהם.

בבמה הרעיונית שהתקיימה בערב ה – 17.12.12, בכפר המכביה בר”ג, נערך פאנל שעסק בתרומתה המשמעותית של יהדות רומניה להישגי מדינת ישראל בשלל תחומים.
את הפאנל הנחה ההסטוריון הבכיר, דר’ רפאל ואגו, מאוניברסיטת ת”א אשר הדגיש את הישגי יהדות רומניה בתחום האקדמיה – תוך ציון דמויות משמעותיות שאף נכחו במקום וזימן לבמה את אלוף (במיל’) מנדי מרון שהיה מנכ”ל משרד הביטחון, מר עוזיה גליל – אבי ההיי טק הישראלי וחתן פרס ישראל, הגב’ נאווה סמל – סופרת ואת דר’ מאיר רוזן – משפטן ודיפלומט .

את הבמה הרעיונית פתח נשיא המדינה, מר שמעון פרס, בנאום מרגש על חשיבותה של העלייה הרומנית למדינה ותרומתה הניכרת.

מבין הדברים שציין :

” יהדות רומניה הייתה ערש התרבות היהודית שתרמה לתרבות העברית תרומה אדירה!

העלייה מרומניה היא עלייה של אנשים נפלאים…

זוהי עלייה של אנשים שבאו עם סוליות של גומי : אף אחד לא שמע את הצעדים שלהם… הם לא ביקשו, לא התלוננו… נכנסו למדינה והתחילו לעבוד.

הם הרימו את ישראל גם כמותית וגם איכותית לרמה בלתי רגילה ועל כן, קשה לתאר היום את ישראל בלי העלייה הרומנית!

… בכל תחום שהגיעה מדינת ישראל לפסגה – כלל השתתפותם של עולים מרומניה … יותר משהיא עשתה כותרות – היא הכתה שורשים.

את יהדות רומניה לא צריך לדון לפי הסנסציות, כי אם לפי המעמקים!”

 

עוד נשא דברים : מר מיכה חריש, יו”ר ארגון א.מ.י.ר. שהיה ח”כ ושר בעברו. הוא פירט על תפקידיו של א.מ.י.ר. – כארגון על, על הקמת המוזיאון ליהדות רומניה בראש פינה ועל ההישגים הנכבדים שהושגו עד כה.

באולם קבלת הפנים האקסקלוסיבי נערכה הצדעה לעשרות מקבלי פרס ישראל ממוצא רומני – ביניהם : נחום גוטמן (ז”ל), מרסל ינקו (ז”ל), דובי זלצר, ליה קניג, פרופ’ צבי יעבץ, פרופ’ מרים ירדני, פרופ’ צבי לרון, יצחק בן אהרון (ז”ל), זאב וילנאי (ז”ל), פרופ’ חיים שיבא (ז”ל), משה שניצר (ז”ל), פרופ’ משה אידל ועוד…

חלק מהחתנים נכחו במקום והתרגשו לראות את תמונותיהם מתנוססות בגאון. בין החתנים שהגיעו נזכיר את פרופסור ראובן פוירשטיין – אבי גישת החינוך המיוחד בישראל ומקים מרכז על שמו, פרופסור אברהם טל – שהיה ראש החוג ללשון עברית וראש בית הספר למדעי היהדות ועורך המילון ההיסטורי ללשון העברית, אהרן ידלין – מראשי תנועת העבודה ושר החינוך לשעבר ועוד.

 

את הבמה החגיגית ריגשו מאוד האומנים : מירל רזניק – הכנר הוירטואוז בעל השם העולמי שפצח עם תחילת הבמה ב”צ’וקרליה” כמיטב המסורת, גבי שדה – זמר אופרה (טנור) יחד עם בנו, דור ההמשך, אורי שדה שביצעו דואט מרטיט לשירו של דובי זלצר, “הנני כאן” וביצועים מקוריים נוספים לשירים מוכרים מהווי התרבות הרומנית.

 

האירוע המרגש הסתיים בשיא נוסף עם שירת “התקווה” – שנכתב ברומניה והולחן על ידי יהודי רומני והפך להמנון של מדינת ישראל כאשר כל משתתפי הפאנל, האומנים והקהל שנכח באולם קמו ושרו ביחד.

 

עם סיום האירוע, חולק לקהל הספר, “להיות ציוני”, ביוגרפיה של יצחק ארצי ז”ל שנכתבה ע”י בתו – נאוה סמל והוצאה במהדורה מיוחדת במיוחד לרגל הבמה הרעיונית.

לסרטונים מתוך האירוע :

הנשיא, שמעון פרס ז”ל, מדבר בזכותה של יהדות רומניה

 

הנשיא, שמעון פרס ז”ל, מדבר על המפגש שלו עם צ’אושסקו

 

חתן פרס ישראל, דובי זלצר, מברך על היוזמה

 

כלת פרס ישראל, מרים זהר, מברכת על היוזמה

 

“הנני כאן” – בביצוע מש’ שדה

 

“צ’וקרליה” – בביצוע מירל רזניק