נחנך מרכז המבקרים המחודש בבית הפקידות באתר הלאומי, ‘מושבת הראשונים’ בראש פנה

ביום שלישי, ה – 21.03.17 נערך בראש פנה טקס טקס חנוכת מרכז המבקרים המחודש בבית הפקידות כחלק מתוך פרויקט המוזיאון ליהדות רומניה ע”ש משה נתיב בראש פנה.

באווירה חגיגית ומרגשת נאספו השבוע בראש פנה חברי הנהלת ארגון א.מ.י.ר., המועצה המקומית של ראש פנה והעומד בראשה, מר אביהוד רסקי, נשות העמותה לשחזור ופיתוח האתר הלאומי מושבת הראשונים ראש פנה ובראשה – ד”ר סמדר סיני, אורחים, מכובדים, העוסקים במלאכה, נציגי משרד התיירות ומשרד ראש הממשלה לענייני מורשת כדי ליהנות מהפתיחה המחודשת של האתר שעבר שינוי יסודי ומציג כרגע תצוגה חדישה ומרהיבה של ההסטוריה של מושבת הראשונים – בתוכה שזור סיפורם של העולים מרומניה על תרומתם החשובה כמו גם אולם הרצאות והקרנה המעוצב בסגנון חאן טורקי בו הוקרן חיזיון אור קולי חדש על דמויות חשובות בהסטוריה של המושבה, כמו :דוד שוב, יגאל אלון ואחרים.

לכשיפתח המוזיאון ליהדות רומניה הנבנה בימים אלו ממש, יוכלו המבקרים ליהנות מכל מה שיש לו להציע בשטחו כמו גם מהרצאות ומהקרנת סרטים באום המחודש שנחנך השבוע.

אתר נוסף שיועמד בעתיד לרשות המבקרים (וגם סטודנטים ותלמידים) הוא הארכיון העובר עתה תהליך של דיגיטציה ויכלול מידע רב על ראש פנה ועל השורשים של יהדות רומניה וימוקם במבנה מלון שוורץ העובר גם כן מתיחת פנים כהכנה לתפקודו המחודש כארכיון.

חנוכת המרכז החלה בברכתו של הרב משה שקבע מזוזה במקום, המשיך עם ברכותיהם של המארח – מר אביהוד רסקי, ראש המועצה, מר ראובן פינסקי – ראש אגף בכיר מורשת במשרד ירושלים ומורשת ומר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר. לאחר דברי הברכה, חתכו השלושה את הסרט ונכנסו למבנה יחד עם כל האורחים שהגיעו במיוחד על מנת ליהנות מתוכנו ומהחיזיון החדש.

בגמר הטקס, ההדרכה במקום והצפייה – הוזמנו חברי הנהלת א.מ.י.ר. לתדרוך מפיו של יהושפט פופ, דוקטורנט של אוניברסיטת חיפה המתמחה בהסטוריה של העלייה מרומניה, מומחה בארכיונאות ומרכז הפרויקט בראש פנה – כדי לשמוע על התקדמות תהליך הדיגיטציה.

תמונות: חנוך גריזיצקי