נאומו של מאיר שפי ביום השואה 2014

“כבוד ראש העיר – עו”ד יצחק ברוורמן, מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר., סגן ראש העיר – מר איציק ישראל, חברי מועצת העיר, גב’ יפה אדם – מנהלת מח’ אירועים עירונית, חברי וועד ארגון ניצולי טרנסניסטריה, אחיי ואחיותיי לסבל ניצולי טרנסניסטריה, אורחים נכבדים כולם !

השנה אנו נפגשים כאן שוב ביחד ומציינים את יום השואה לזכר קדושי טרנסניסטריה. אנו עורכים טקס זה באופן רציף החל משנת 2003ביוזמתם של חברינו המתגוררים בפ”ת ובראשם מר ישיעהו אבידן.

ראש העיר הראשון שבחסותו התחלנו במסורת האירוע היה מר יצחק אוחיון וכך גם המשיכו הבאים אחריו. על כן, אני רואה כחובה נעימה לעצמי להודות בשם כל הניצולים לראש העיר, עו”ד ברוורמן, לחברי מועצת העיר ולגב’ יפה אדם ולציין בכך שאתם הרשות המקומית הראשונה בישראל אשר הקימו אתר מיוחד לקדושינווכן נתנה לשדרה בעיר את השם: “קדושי טרנסניסטריה”.

אני תקווה שגם בעתיד נוכל להמשיך את שיתוף הפעולה הפורה עם כבוד ראש העיר החדש, מר ברוורמן, שנוכל לקיים את הכנס בימי השואה ועל כך אני מודה לך מראש ומאחל לך בהצלחה מלאה בניהול העיר.

חברים יקרים,

כמו בכל שנה אני עומד כאן שוב לפניכם נרגש ונפעם להיפגש יחד עם אחיי ואחיותיי לסבל ניצולי השואה ולהיזכר איתכם באותה תקופה ארורה בחיינו, כאשר גורשנו עם משפחותינו לגטאות ובהם איבדנו את רוב יקירנו.

הייתה זו תקופה שללא ספק אנו רוצים להשכיח מליבנו, ומצד שני, אסור לנו בשום פנים ואופן למחוק אותה מזיכרוננו. זאת במיוחד לאור מכחישי השואה למיניהם שקמו לנו לאחרונה במקומות שונים בעולמנו.

אי לכך, נראה לי כי אחת הפעולות העיקריות המוטלות כיום על כולנו היא לעודד את דורות ההמשך שלנו לקבל לידיהם את הטיפול בנושאים אלו, כי ברור שאנו – שרידי הדור הראשון של השואה הולכים ומתמעטים עם הזמן החולף, ובקרוב ניעלם לגמרי ולא יהיו כבר ביננו כאלו המסוגלים לספר ממקור ראשון את האירועים שעברו עלינו בשואה, ועל כן מוטלת על כולנו חובה קדושה להעביר אליהם את לפיד הזיכרון של מורשתנו הרוחנית, וזאת על מנת ששואת טרנסניסטריה לא תישכח לעדי עד, וזאת תהיה גם תרומתנו לכך שהעם בישראל יזכור ולא ירשה לעולם ששואה כזאת תתרחש בשנית (לעולם לא עוד).

יש לזכור תמיד שעם השוכח את עברו, גם לא יהיה מסוגל לבנות את עתידו.

נושא השואה חייב, אם כן, להיות נושא מרכזי בזהות הישראלית.

על כן, ארגוננו שם לעצמו שתי מטרות עיקריות :

א.     ביצוע פעולות לשמירת הזיכרון של שואת טרנסניסטריה

ב.     טיפוח דור ההמשך והעברת לפיד הזיכרון לידיהם.

חברים יקרים, מוכרחים להודות באמת כי שואת טרנסניסטריה לא מוכרת מספיק לרוב הציבור בישראל והיא גם אינה באה בדרך כלל לביטוי הולם בתקשורת הישראלית.

ייתכן מאוד כי אחת הסיבות העיקריות לכך היא כי השמדת היהודים בטרנסניסטריה הייתה בהרבה פחות דרמטית מבמקומות אחרים, ועל כן אני מברך כאן על האירוע שמתקיים מידי שנה לניצולי השואה – אירוע אשר יתרום רבות ללא ספק להגברת התודעה לנושא זה.

ואלי כך, אני מקווה, שיאפשר לשמש דוגמא נאותה ליתר הרשויות המקומיות בישראל להנציח את קדושי השואה בעירם.

ראוי לציין בהקשר לנאמר כי קיימת התקדמות רצינית בשיתוף בתי הספר בעדויות. ישנם ניצולים רבים שעושים זאת כבר היום וחלקם נמצאים כאן איתנו ואני אציין שמותיהם: יעקב ינקוביץ’, וינקי שלום ושייקה אבידן.

אני מבקש לציין כי השנה ערכנו עצרת מיוחדת לציון 70 שנה לרכבת יתומי טרנסניסטריה ועלייתם לא”י. עצרת זאת שהתקיימה בשיתוף פעולה עם יד ושם בתאריך ה – 05.03.14 ואני בטוח שרובכם השתתפתם בעצרת מרשימה ומרגשת זאת.

גם אנוכי המשתייך לקבוצת הילדים האלה התרגשתי מאוד לפגוש מספר קטן מאותם ילדים יתומים שעימם שהיתי בגטאות בלטה וברשד בזמן השואה.

בהזדמנות זו, אני מבקש להביא לידיעתכם כי היום בשעה 16.50 תשדר הטלויזיה הישראלית בערוץ 11 תוכנית בשם: “גיהנום טרנסניסטריה” בהשתתפותו של הסופר, אהרון אפלפלד המשתייך גם הוא לקבוצה זו.

חברים יקרים, עם השנים שעברו התמעט ונחלש זיכרון ניצולי השואה, אך הסיוט של חיי הייסורים ב טרנסניסטריה לא נטש רבים מאיתנו עד עצם היום הזה: הוא עולה מידי פעם מחדש כאילו היה זה חלום בלהות.

אט, אט התאקלמנו כולנו במקומותינו בישראל ובמשך השנים שבה אלינו האמונה בעתיד טוב יותר למען ילדינו ונכדינו.

השתחררנו כולנו – כך אני מקווה – מן הסבל והדיכאון וחזרה אלינו שמחת החיים והאמונה באדם. רובנו מצאנו את מקומנו בחברה הישראלית, שיקמנו את חיינו ותרמנו כל אחד לפי יכולתו וכישוריו למדינת ישראל – מדינה שכה הייתה חסרה לנו בניכר ואשר ללא ספק חסרונה אז הייתה הסיבה העיקרית שגרמה בין היתר לכל הטלאות שעברנו.

עם סיום דבריי, אני רוצה שוב להודות בשם כולכם לכבוד ראש העיר ברוורמן ולכל אלו שתרמו לאירוע חשוב זה כאן, בעיר פתח תקווה.”

(מר מאיר שפי הוא יו”ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה . הטקס התקיים בבית ‘שרת’ בפ”ת)