מפגש ‘שולחן עגול’ על ההתנגדות והעמידה הרוחנית במלחה”ע ה – 2

ב – 30.06.13 התקיים מפגש ‘שולחן עגול’ מוצלח ומרתק בראש פינה בנושא: ההתנגדות, המאבק וההצלה של יהודי רומניה במלחמת העולם השנייה בנוכחות אישים בכירים מהארץ ומחו”ל.

במסגרת פעולות ההנצחה ושימור המורשת של ארגון א.מ.י.ר. , התקיים מפגש נוסף (בסגנון ‘שולחן עגול’) שהתמקד בסוגיית סיפור ההצלה המיוחד של יהדות רומניה בימי מלחמת העולם השנייה.

את המפגש שנשא אופי של סימפוזיון יזם מר ריצ’ארד ערמון, העומד בראש וועדת המוזיאון בתוך ארגון א.מ.י.ר. (מוזיאון יהדות רומניה על שם משה נתיב) בשיתוף עם מכון התרבות הרומני בארץ לאחר הצלחת מפגשים קודמים שהביאו משתתפים רבים. גם הפעם הגיעו לראש פינה מאות אנשים מיהודי רומניה מכל קצוות הארץ – מצפון ועד דרום , ממזרח ועד מערב.

במפגש שכובד על ידי אישים דיפלומטיים, נציגי הממשל ברומניה, נאמרו דברים חשובים ביותר בעלי משנה תוקף הסטורי, ניתנו הודאות בעלות אופי מדיני ונמסרו הבטחות כבדות משקל.

מר ויקטור אופסקימזכיר מדיני בממשלת רומניה במשרד הדתות, נשא נאום חשוב במהלכו הבהיר כי ההסטוריה של יהדות רומניה משתלבת בצורה הומוגנית עם ההסטוריה של העם הרומני. כמו כן, אמר כי יהדות רומניה מצאה תמיד דרכים להשתלב בכל תחומי החיים בחברה הרומנית על אף העובדה שפעמים רבות נתקלה בהתנגדות וביחס שאינו מעודד. כמי שהיה חבר בוועדת וויזל מטעם ממשלת רומניה ואף הוציא ספר בנושא לפני 4 חודשים, הסביר בנאומו כי רק בשנת 2004 בשלה החברה הרומנית לקבל את העובדות ההסטוריות המצערות שקרו בשואה ולקחת אחריות מלאה על מעשיהם בתקופת מלחמת העולם השנייה. “זו הייתה (מ – 2004) תקופה של התבגרות חברתית בחברה הרומנית שהביאה רומנים רבים להסתכלות אחרת על פני הדברים.”

אופסקי הצהיר כי המשימה האמיתית העומדת בפני רומניה כמדינה היא לפרק כל סממן שעשוי להוביל לזוועות העבר ….. הוא מבין כי השיעור הפוליטי של השואה הוא להגן על הדמוקרטיה שלא תהפוך לאקט פופוליסטי שיאפשר את התפתחותן של דעות גזעניות ותעלה על נס מנהיגים דיקטטורים בעלי דעות קיצוניות.

אופסקי טען כי הוא מלא הערכה לאישים ולדמויות הבולטות בחברה היהודית הרומנית אשר הגדילו ראש באותה העת וחיזקו את העמידה הרוחנית וההתנגדות דרך חיי המעש והיו למקור של אור בתקופה חשוכה של אירופה ככלל ושל רומניה בפרט.

לסיום סיכם ואמר לקהל הרב שגדש את סינמטק ראש פינה – בו נערך מפגש השולחן העגול – כי יהודי רומניה יכולים בהחלט להתגאות בהסטוריה שלהם ובתרומתם האדירה למדינת ישראל – לא רק ברוח ותרבות כי אם במאמצים שנעשו בדם, יזע ודמעות.

מר ג’ורגי’יקה סבריןסנטור ויו”ר הוועדה לענייני תרבות, אומנות ותקשורתהמונים בפרלמנט הרומני, העניק מדליה מטעם הממשלה הרומנית לראש המועצה המקומית ראש פינה, אביהוד רסקי, באקט מרגש ומפתיע ולאחר מכן העניק סקירה הסטורית מרתקת של קורות היהודים בזמן השואה ברומניה שנמסרה מטעם משרד החוץ הרומני. לאחר שסיים להעביר את “החלק הרשמי”, שיתף את הקהל בתחושותיו כי הוא רואה לפניו באמצעות מי שמגיע לאירועים מסוג זה את “הקול של רומניה בישראל”. הוא מבין שבמקומות כמו ראש פינה קיימת ופועמת התודעה והנשמה הרומנית והפציר בכל באי המפגש לספר לילדיהם ובעיקר לנכדיהם מהיכן מגיעים השורשים שלהם.

דר’ אירינה קז’אל מריןמזכירת המדינה של משרד התרבות ברומניה, פצחה בנאום לבבי שהחל כמעשיה על תקופה אידילית ברומניה בה חיו בשלום ובחדווה זה לצד זה יהודים ונוצרים .

לאחר מכן לא הפסיקה להדגיש ולשבח את התרומה העצומה של יהדות רומניה לחברה הרומנית, להישגיה הכבירים שהעלו על נס את רומניה כמדינה עם חיי מדע, תרבות ורוח והביעה תקווה כי העבר העשיר והמשותף יביא את הדור הצעיר בישראל לראות ברומניה מקום לטייל בו, להתחבר בחזרה לשורשים ולגלות את “הרומני היפה” שבחברה.

לסיום היא פנתה באופן אישי למיכה חריש, ריצ’רד ערמון, אביהוד רסקי ואאורל ויינר והבטיחה להם חגיגית בנוכחות הקהל כעדים כי תעשה כל שביכולתה – הן אישית והן כנציגת ממשלת רומניה באופן רשמי – למען יצירתו והקמתו של המוזיאון ליהדות רומניה בראש פינה.

בין המברכים היו : מיכה חריש , יו”ר ארגון א.מ.י.ר. ששמח על השת”פ של נציגי ממשלת רומניה באירוע, אביהוד רסקי המנהל ביד רמה את פנינת הצפון – ראש פינה וכדור שישי לעולים הראשונים שהגיעו מרומניה לראש פינה שם דגש על שימור המורשת של קהילת יהודי רומניה במקום.

אנשי אקדמיה נבחרים סקרו היבטים חשובים ביותר בצורה נרחבת אודות ההתנגדות, מעשי ההצלה והעמידה הרוחנית של יהדות רומניה כולה בזמן מלחה”ע השנייה.

ביניהם היו : דר’ יעקב גלר מאוניברסיטת בר אילןחיים גורן ממכללת תל חי ופרופ’ קרול ינקו מאוניברסיטת מונפלייה שבצרפת.

הם הדגישו את מכלול המעשים והאופן בו נשמרו חיי הקהילה היהודית בקפידה, שיבחו את הרב שפרן שעשה רבות למען ההצלה ורתם לעניין גם את המלכה האם דאז- הלנה, הסבירו על תרומתו של וילהלם פילדרמן והדגישו כי אחד ההיבטים המקוריים ביותר בסיפור השואה ברומניה היא העובדה שלהבדיל מיהודים במדינות אחרות שניצלו בעיקר בזכות חסידי אומות עולם ואנשים טובים במקומות בהם גרו, יהדות רומניה שניצלה, הצליחה לעשות כן בזכות מאבק עיקש וחתירה בלתי נלאית להצלחת ההצלה על ידי יהודים בכירים בקהילה.

לקראת סיום, ריגשו נאומיהם של מאיר שפי – יו”ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה בארץ, יתום בעצמו ששיתף בסיפורו האישי ודר’ אאורל ויינר – חבר פרלמנט ויו”ר הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה אשר העניק סקירה יוצאת מן הכלל על 77 שנות פעילות של הגוף החשוב בראשו הוא עומד עם מספר הודעות ועדכונים על פעילויות קרבות ויוזמות של הפדרציה – שזכו כולן למחיאות כפיים רמות.

ריצ’רד ערמון, העומד בראש פרויקט המוזיאון ליהדות רומניה בראש פינה מטעם ארגון א.מ.י.ר. , הדגיש את הייחודיות של הקהילה אליה הוא – בין רבים אחרים – משויך על ההישגים באותה העת ומנה בעשר נקודות פעולות שהיו בגדר “לא יאומן” שנעשו בעת הכי קשה.

מפגש “השולחן העגול” הוגדר כהצלחה על ידי הקהל שפקד את המקום ועל ידי המארגנים וקיימת ציפייה לאירועי הסימפוזיון הבאים שיגיעו מטעם הארגון המאוחד של יוצאי רומניה בישראל בשקיקה רבה.