מוזיאון יהדות רומניה – מעשה של חזון, הקמה והגשמה

ארגון א.מ.י.ר. הוקם מתוך הבנה שאין אף גוף במדינת ישראל השוקד ומנציח את מורשתה הכבירה של יהדות רומניה.

אלוף (במיל’) משה נתיב ז”ל שהרים את הכפפה, גייס למטרה זו אנשים מכובדים ובעלי עשייה ציבורית נרחבת כדי לראות יחדיו כיצד ניתן לממש את הרעיון.

הדרך המיטבית שהם מצאו לנכון לעשות זאת היא על ידי הקמה של מוזיאון יהדות רומניה לצד פעולות הנצחה רציפות המתייחסות לכל הרבדים של דפי ההסטוריה של הקהילה.

 

לאחר שלב הרעיון, החל מסע גיוס התומכים לרעיון ותחילת חיפוש מקורות מימון מתאימים.
כל האנשים שהתאחדו למטרה זו – החל מהגרעין המייסד ועד להנהלה , עשו בעבר ועדיין עושים היום את כל המאמצים והעבודה בהתנדבות מלאה.

לאחר שהארגון בדק ובחן את כל האפשרויות למיקום הנכון של מוזיאון שכזה (ועלו הצעות מגוונות למקומות שונים בארץ), ובמקביל לכך שהארגון הוכיח כי הוא יכול ומסוגל לקיים פעילות הנצחתית ראויה – נמצא הפתרון ההגיוני והנכון: ראש פינה.

ראש פינה מהווה גם סמל לתחילת העלייה הראשונה מרומניה וההתיישבות בארץ-ישראל, וגם מציגה נתונים תיירותיים שנתיים מרשימים ביותר, המהווים קרקע פורייה לשלל מבקרים עתידיים במוזיאון מכל קשת החברה והגילאים – מלבד הקהל הטבעי לו יש השתייכות ישירה לארץ המקור.

אז גם החלו להימצא השותפים לדרך. המימון לפעילות ההנצחה של א.מ.י.ר. הובטח מארגון קריטטה ברומניה ואילו בארץ, חברה לארגון א.מ.י.ר. המועצה המקומית ראש פינה, שקיבלה בזרועות פתוחות את היוזמה והיא שותפה מלאה – גם כספית וגם מעשית לבניית המוזיאון, יחד עם ממשלת ישראל וגורמים נוספים שהיא רתמה לרעיון.

 

בשלב הבא, החל כל שלב התחקיר והלמידה של אופן בניית המוזיאון וגיוס כל האלמנטים הנדרשים על פי חוק – בעבודה משותפת של אנשי א.מ.י.ר., אנשי המועצה של ראש פינה (בהובלת ראש המועצה, מר אביהוד רסקי ומהנדס המועצה) ויועצים מקצועיים מתאימים.
בשלב זה נרשמו תובנות רבות על אופן בנייה של מוזיאונים בעולם בכלל ומוזיאונים בארץ בפרט. ניסיוננו המצטבר לימד אותנו רבות על בנייתם של מיטב המוזיאונים בארץ וההליך הארוך והמייגע, כך מסתבר, עד לשלב פתיחת הדלתות – עבודה מאומצת ומורכבת ששכרה בצידה עם פתיחת המוזיאונים השונים והנאת המבקרים בהם.

לאחר מכן, הגיע שלב מציאת האנשים הנכונים שיבצעו את העבודה: יצאו מכרזים, נבחנו אפשרויות, התקבלו הצעות מחיר והחל גם כל הקטע הפורמאלי של אישורים והתניות.

לאחר שנבחר משרד אדריכלים והחל התכנון המעשי, הצטרף גם משרד התיירות של ישראל לפרויקט והחליט לתמוך בו.

וכך, לאחר שנים של ליקוט, למידה, הכנה, בירור ובירוקרטיה, הונחה בחודש ספטמבר 2016 אבן הפינה לתחילת בניית המוזיאון בהשתתפות מנכ”ל משרד התיירות – מר אמיר הלוי, ד”ר אאורל וויינר –יו”ר הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה שחברו גם הם לפרויקט ואורחים נוספים.

 

באוקטובר 2016 החלו העבודות של בניין המוזיאון החדש.
ראשית היה צורך לפנות ולנקות את השטח, להכשיר את הקרקע ולהתחיל בחפירות .
בשל העובדה כי המוזיאון יהיה חלק מאתר השחזור של ראש פינה, ושער הכניסה הראשי של כל המבקרים אליו – הוחלט לקשר בין החלקים על ידי בניית מנהרה, ומעליות אשר יובילו את המבקרים באתר.

נכון להיום, חודש נובמבר 2017, הבנייה נמצאת בשלב עבודות המנהור ויחד עם המועצה המקומית ראש פינה האחראית על הבנייה בפועל, מתכוננים גם לשלב הבא של הבניה.

 

בשורה נפלאה נוספת שהגיעה לפתחנו היא שנחתם ההסכם הנוסף של מועצת ראש פינה עם משרד התיירות בנושא המימון לבנייה.

בשנה שחלפה נבחרו בתהליך מסודר אשר ניהלה א.מ.י.ר. יחד עם חברת  “אמינאו” שנשכרה על ידנו לנהל את הפרויקט, בעלי המקצוע בהתאם לצורך שהוגדר, והחל לפעול הצוות שמתכנן את קונספט המוזיאון ויבצע את שלב התכנון המפורט והביצוע.
אנו גאים לספר כי הצוות מורכב משלושה גורמים מקצועיים מן המובילים בישראל, בעלי ניסיון רב ומוכח בפרויקטים דומים ומוצלחים.

במקביל, מתבצעת מזה חודשים רבים עבודת תחקיר ענפה בהנהלת היועץ האקדמי של הארגון,  ד”ר רפי ואגו, שבמסגרתה מכינים חומרים, אוספים מידע ונכתבות הנחיות ותשובות מטעם א.מ.י.ר. בנושאים הקשורים ליהדות רומניה.

הצוות המקצועי מורכב מוועדות על פי נושאי התוכן של המוזיאון – חלקם חברי הנהלה שהם הסטוריונים וחלקם אנשי אקדמיה והסטוריונים שנרתמו לפרויקט – כולם בהתנדבות.

 

במסגרת פעילות המוזיאון העתידית ושיתוף הפעולה המלא עם המועצה המקומית ראש פינה, יהיו זמינים לטובת המוזיאון שני חלקים נוספים:
בית הפקידות שייתן מענה לכנסים והצגת חומרים ויזואליים בשלל דרכים, והוא גם מספר את סיפורה של ראש-פנה מאז יסודה ע”י החלוצים מרומניה, וארכיון לטובת המבקרים השונים, תלמידים, סטודנטים וחוקרים מכל סוג.

השנה סיימנו כבר גם את פרויקט חידוש מרכז המבקרים ב”בית הפקידות” כולל המיצג האור קולי והמקום נפתח לקהל הרחב לאחר השקה רשמית צנועה שקיימנו במקום הפיזי בחודש מרץ 2017.
עבודת הדיגיטציה של הארכיון ההיסטורי של ראש פינה מתבצעת גם כן בשותפות מלאה עימנו – ארגון א.מ.י.ר. – במסגרתה ממוחשבים לטובת חשיפה לציבור ושימור לדורות הבאים המסמכים ההיסטוריים של ראש פינה – על מייסדיה העולים מרומניה כמו גם איסוף וקיטלוג של חומרים רבים על יהדות רומניה ככלל מכל התקופות.

 

אם כן, בבית הפקידות ניתן לבקר כבר היום ובמוזיאון ההולך ומתהווה, ניתן יהיה לבקר בעתיד הלא רחוק.

מה שבטוח הוא שעם סיום הבנייה והעיצוב הפנימי בפועל, יהיה זה מקום מופלא להגיע אליו, ליהנות, ללמוד ולהתגאות.

מבטיחים לעדכן בהמשך….