לציון 74 שנים לתחילת השואה ברומניה לפוגרום בדורוחוי

ב – 26.06.14 התקיימה ביער שורש עצרת זיכרון לציון 74 שנים לתחילת השואה ברומניה. לפוגרום בדורוחוי ולגירוש יהודי האזור למחנות המוות בטרנסניסטריה.

עצרת הזיכרון שאורגנה על ידי ארגון יוצאי יוצאי דורוחוי והסביבה (סבני, מיכאליני, רדאוץ, פרוט והרצה) בראשותו של ד”ר דורון קולר, התקיימה לצד האנדרטאות המכובדות ביער שורש .

מלבד מאות אנשים שהגיעו לכבד את המעמד, השתתפו בעצרת : מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר., שגרירת רומניה בישראל – אנדראה פסטרנק, זאב שוורץ – יו”ר HOR, הרב יוסף ווסרמן, אלכס אברהם – המנהל את היכל השמות ב’יד ושם’ והזמר והמלחין החסידי – יהודה וסרמן.

את האתנחתאות המוזיקליות סיפקה מקהלת המתנ”ס מיהוד-מונסון.

ד”ר קולר אמר בפתיחת דבריו: “מידי שנה חוזרות לנו 300 הזמנות – מה שמעיד על כך שהמדובר בדור הולך ונעלם… קשה לנו מאוד שדוד שלמה לא איתנו כאן נוכח מצבו הרפואי ואני מודה לכל מי שתרם למפעל ההנצחה.

תודה מיוחדת נתונה לגברת רחל ברקאי מיד ושם שבזכות העזרה הרבה שלה, הטקס הזה בכלל מתקיים.

יש לציין כי נמצאים ביננו 6 אלופים בצה”ל ובמשטרה מתוכם נרתמים לפעילות שמות כגון: ישעיהו לייזרוביץ’ ושני אברהם.

עוד יש להזכיר שגם כאשר החל הפוגרום בתחילת יוני 1940, ונעשו דברים נוראים ליהודים, היו גם רומנים שסייעו להסתתר ולעצור את מכונת ההרג”.

כיום יודעים על סמך קברים שנמצאו במקום, כי בשנת 1600 הגיע היהודי הראשון לדורוחוי, כאשר בשנת 1830 כבר התקיימו במקום חיי קהילה ודת ולראייה אף נכתבו ויצאו ספרים וכתבי עת בשפה העברית.

בשנת 1930 היו רשומים בדורוחוי לבד מניין של 5,400 יהודים.

בשנה זו מתחילים להרע את תנאי היהודים בעיר ובאזור ככלל ונשללת מהם הזכות לבחור.

בשל העובדה שנבצר מיו”ר הכנסת – מר יולי אדלשטיין – היכולת להגיע, הקריא נכדו של זאב שוורץ את שהקדיש אדלשטיין לנוכחים במקום. בין דבריו ציין כי מסירותה של יהדות רומניה קידשה את נוכחותנו בישראל.

עוד מסר יו”ר הכנסת כי “ידוע שרומניה לא רק עזרה לנאצים, אלא, ארגנה להם שואה עצמאית משלהם…”

קלרה זינתי המייצגת את דורות ההמשך הקריאה בהתרגשות רבה מכתב לסבתה שהגיעה מדורוחוי ונפטרה לפני 3 שנים בו היא מגוללת את סיפורה ומשבחת את כל המורשת שהשאירה בעקבותיה.

עוד עלו לשאת דברים שניים מניניו של מי שהיה מראשוני הנרצחים בדורוחוי.

הגברת דורה ברקו אקליפי נשאה דברים ואמרה: “כל עוד זוכרים אותי – משמע אני קיים וכל עוד אנחנו פה במדינת היהודים, זכר 6 המיליונים לא יישכח”.

מר סרג’ו לייבוביץ’ שכבר בגיל 8 נשלח לאסוף גופות של שכנים יהודים שנרצחו ואפילו לא ידע אם יזעו לקבורה ראויה, סיפר כאשר דמעות חונקות את גרונו: “תנאי המחיה היו מחפירים. היו ימים בהם היכו אותי על שהצלחתי לאסוף קליפות של תפו”א. המכות באוזן עם קנה הרובה היו כה חזקות שמאז איני שומע טוב…”

שגרירת רומניה בישראל, הגב’ אנדראה פסטרנק, נאמה בעברית רהוטה וסיפרה על כך שאת האמיתויות על מה שאירע בזמן השואה ברומניה הסתירו מהתלמידים ורק בשנים האחרונות החלו העובדות להתבהר ומשרד החינוך הרומני החל ביוזמה של לימוד השואה כיום בבתי ספר בכל הארץ.

מר מיכה חריש, יו”ר ארגון א.מ.י.ר. החל את נאומו כאשר הוא נושא תפילה ותקווה לשחרור שלושת הנערים – מה שמסמל את אחדות הגורל של עמנו.

חריש שיבח את קולר ופועלו ואת תרומתו של דוד שלמה להעלאת זיכרון קהילת דורוחוי וסביבתה על הכתב , בעדויות, בספרים, במחוות, באנדרטאות ובאירועי הנצחה.

הוא אף ציין כי בזכות הידע הרב שהצטבר בקרב יוצאי דורוחוי, הוא בקיא יותר בהסטוריה שלהם מאשר בזה של טימישוארה – ממנה הוא מגיע.

לסיום ציין חריש כי התקומה של הקהילה שלנו ועם ישראל ככלל היא האתוס של הפרקים האפלים הללו בהסטוריה שלנו ואיחל לקהל להתנחם בהישגים של יהדות רומניה ובתרומה האדירה למדינת ישראל.

זאב שוורץ הדגיש “לעולם לא עוד”, הסופרת – אסתי קושמרו הקריאה שיר שכתבה לזכר שתי סבתותיה ונציג ‘יד ושם’ בעצרת, מר אלכס אברהם – יליד מיכאליין, דיבר על גילויי האנטישמיות ברומניה של היום ועל החשיבות שבאיסוף עדויות וחומרים הן ליד ושם והן למוזיאון העומד לקום בראש פינה.