למה הרומנים שונאים את היהודים

מאת: קוזמין פאטרשקו זמפירקה / Adevărul Botoşani

ההיסטוריה האין-סופית של האנטישמיות הקדומה, מבוססת על האמונה כי “ניתן להרוג יהודים מפעם לפעם על חטאיהם “.
האנטישמיות הייתה אחד המאפיינים של העם הרומני במאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים. נושא שנאת הרומנים היה בדרך כלל מופנה כלפי היהודים אשר נתפסו כפולשים, כופרים וקושרים. הסיבות היו כלכליות, דתיות, אבל גם פוליטיות.

 

העברת דימוי היהודים בסביבה האירופי מן “העם הנבחר” ל”רוצחי ישו “נועד להשפיע על גורלה של אוכלוסייה זו לאורך זמן. עם הגעתם של היהודים לאירופה מאז האימפריה הרומית, (במיוחד בימי הביניים מאוד מיסטי ונוצרית), הם הפכו למעין שעיר לעזאזל לכל הרעות שקרו לאנשים.

אם הייתה זו מגיפה, היא בהחלט הובאה על ידי היהודים, ואם הורעלו הבארות, אין ספק שהאוכלוסייה היהודית אשמה. ידועים לשמצה הפוגרומים של ימי הביניים באנגליה, צרפת, גרמניה וספרד. מעבר למניעים הדתיים והמיסטיים שהתגלו, הוקרבו היהודים במיוחד עבור רכושם, אך גם כדי למחוק את ההלוואות שמרביתם של ריבוני אירופה קיבלו מבנקאים יהודים עשירים. חובת “נוצרי” להרוג את הכופרים” או “רוצחים של ישו” הוכפל על ידי הזדמנות טובה לשדוד את עושרם של היהודים.

 

לאמיתו של דבר, ליהודים לא הייתה זכות להחזיק קרקעות. תעסוקתם התמקדה במסחר, במשכון או במימון וההתייחסות למלאכות האלו הייתה בוז מהסביבה. אם בכל אירופה של ימי הביניים הייתה גישה אנטישמית חזקה, ואנטי-יהודית במיוחד, לא תועדו בנסיכויות רומניה כל גישה אנטישמיות או התקפות אנטישמיות. הטורקים, היוונים והיהודים נראו כחסרי אמינות בעיני הרומנים האורתודוכסים, אך לא הוכחו כל פוגרומים או חוקים אנטישמיים. נהפוך הוא, סוחרים ארמנים ויהודים, במקרים מסוימים ובאזורים מסוימים, נהנו מזכויות יתר מצד השליטים.

בהשפעת האנטישמיות האירופית, אך בעיקר עם קווי המתאר של רעיון האומה, בסוף המאה השמונה-עשרה, אך בעיקר בתחילת המאה התשע-עשרה, התפתחה האנטישמיות הרומנית. כצפוי, היא כוונה נגד היהודים. במשך קרוב ל -100 שנה, האנטישמיות הרומנית הסלימה וזיהמה את כל השכבות החברתיות, והתפוצצה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם עם תנועות וארגונים אנטישמיים עמוקים כגון  “Legiunea Arhangelului Mihail (LANC)”. האנטישמיות הרומנית הייתה ארסית ומתוחזקת על ידי מיתולוגיה מסוימת שנטמעה היטב ששייכה את האוכלוסייה היהודית עם אחת המכות המקראיות שהושלכו על העולם הנוצרי.

 

מכות, ביזה ופוגרום
מעט מאוד דיווחים קיימים בהיסטוריה הרשמית של רומניה על מעשי השוד וההתקפות של האוכלוסייה הרומנית כנגד הקהילות היהודיות. והיו לא מעט, כפי שמוצג במסמכים מן המאות 

ה -18 וה -19. ליתר דיוק, חלק מהאוכלוסייה הרומנית נהגה לתקוף את השכונות היהודיות בחגים השונים. האירוע הראשון מסוג זה, שתועד והוכח ברומניה, התרחש בתחילת המאה ה -18 במולדובה של Dimitrie Cantemir. באזור זה, למעשה, היו רוב היהודים מנסיכויות רומניה, פליטים, בעיקר מן השטחים הרוסיים והפולנים, שהיו ידועים כבעלי מדיניות אנטישמית.

ליתר דיוק, מדובר באירוע משנת 1710 ב- Târgu Neamţ. האוכלוסייה הרומנית תקפה את היהודים מן היישוב, בטענה שגנבו ילד רומני והקריבו אותו. חמישה יהודים נרצחו, ועשרים הוכו באכזריות וכבולים בשרשראות. מכפר לכפר התפשט המרד לכיוון Piatra Neamţ, והקהילה היהודית הנואשת פנתה אל השליט, דימיטרה קנטמיר, שסיים את מעשי הלינץ’ והמכות והורה על חקירה. התברר כי ההאשמות נגד היהודים היו חסרות שחר וכי למעשה היתה זו המצאה של נזיר עם סיכוי טוב לשוד. ב -1726 נערכה פעולה דומה, הפעם גם עם שותפותו של נסיך מולדובה, מיחאי רקוביצה.

היהודים הוכו, נשדדו ונאלצו לשלם סכומי כסף גדולים, כופר תמורת תשלום עבור אשמה חדשה, להקריב ילד נוצרי שנחטף. על מעשה זה הודח אותו מיחאי רקוביצה, והיהודים נתמכו על ידי הפקידים העות’מאנים. מעשי הלינץ’ והמכות של היהודים, מלווים בהרס וביזה, התקיימו גם בשנים 1823, 1846, 1859, 1868. ואלו הם רק מקרים שפורסמו. האלימות הקשה ביותר נגד האוכלוסייה היהודית במאה ה -19, התרחשה ב 1846 בגלאץ כאשר בחג המולד נהרגו יהודים והוכו על ידי האוכלוסייה הרומנית.

האירוע הגיע גם לעיתונות ב – Imperiul Habsburgic. ב- 1847 הזכיר עיתון “גזטה טרנסילבניה” את המאורעות שהתרחשו לפני שנה. “מולדובים מוסתים, השליכו את עצמם על בתי היהודים, שברו את החנויות שלהם, השמידו את סחורתם ברגליהם, ויהודים החלו לקבל יחס רע, ללא הבדל של מין וגיל. לקראת הערב, עלה מספר הרומנים לכמה מאות, שחלקם התערבבו עם אלה שהיכו, ואחרים דחפו את הצעירים נגד היהודים”, דיווחו העיתונאים הטרנסילבנים. כמה יהודים מתו במהלך הפיגוע, והשאר הוכו. המכות וההתקפות נגד היהודים נמשכו לאורך המאה התשע-עשרה, בעיקר במולדובה, ביאשי, בבקאו ובגאלאץ.

 

האנטישמיות הופכת למדיניות המדינה
ככלל, התנועות האנטי-יהודיות והאנטישמיות מנסיכויות רומניה, ומאוחר יותר מממלכת רומניה, הופיעו באזורים כפריים או בירידים בהם הייתה האוכלוסייה היהודית מרובה מאוד. מומחים אומרים שהרומני למעשה למד לתקוף את היהודים מעמים אחרים. “כמובן, האמנות להכות את היהודים לא הייתה ספציפית רומנית במיוחד”, אומר אנדריי אושטיאנו בעבודתו, “תמונת היהודי בתרבות הרומנית”. יש חשד כי את “האמנות” הזאת “למדו” הרומנים מן הסלאבים ומהיוונים שנהגו לשרוף בובת קש בדמות יהודי, כשהגיעו לנמל גאלאץ.

בכל מקום שהוא למד, הרומני הממוצע של המאה ה – 19, ביצע הלכה למעשה בהצלחה “אמנות” זו. שיא האנטישמיות של האיכר והבורגנות במאה זו, הוזן ע”י אינטלקטואלים ובני מעמד פוליטי כאחד. “מי הם הפולשים, מאיפה הם באים ומה הם רוצים ? ” אמר וסילה אלכסנדרי בנאום שנשא ב- 1879. ” בעיית היהודים ברומניה אינה דתית; זוהי בעיה לאומית וכלכלית. כל אלה שביקרו את הנסיכויות, ובמיוחד את מולדובה, נבהלו מן המראה העצוב של בני ישראל “, אמר גם מיכאיל קוגלניצ’או עוד ב -1873.

בין האינטלקטואלים בעלי החזון האנטישמי היה גם המשורר הלאומי המפורסם, מיחאי אמינסקו, שלא היסס לכתוב בעיתון ”Timpul” מאמרים אנטי-יהודיים שנלחמו ועודדו אי מתן אזרחות רומנית ליהודים. “עכשיו אנחנו שואלים את עצמנו למה הם יכולים להיות מועילים, למה צריך יהודים מבחינה כלכלית ופוליטית עבור מדינה שאוכלוסייתה הולכת ונכבית מרגע שהיא באה במגע עם היהודים. הרומני עצלן, לא מוסרי ומרושע במקומות בהם יש יהודים. אבל למה הוא לא כזה היכן שאין יהודים? “, כתב בכתבה בעיתון ”Timpul”.

קוסטקה נגרי, מצידו, הצהיר במכתב מ -1869: “היהדות, כלומר, שביעית מכלל העם שלנו, היא הצרעת המעצבת ביותר, אשר בה, נידון העם עקב חולשתנו ואַהֲבַת הבֵּצַע שלנו”. יתר על כן, במאה התשע עשר, היה קיים סעיף 7 של הקוד האזרחי, שלפיו רק תושביה הנוצריים של רומניה ייהנו מאזרחות. עם זאת, ליהודים לא הייתה זכות לבעלות על הקרקע, הם היו כפופים למגבלות כלכליות, הם לא הורשו לגור באזורים הכפריים וכו ‘. ועדיין, מדוע שונאים הרומנים את היהודים?

 

את “רוצחי ישו” “מותר להרוג מפעם לפעם”
הסלידה, ולפעמים השנאה שבאה לידי ביטוי על ידי האוכלוסייה הרומנית לקהילות היהודיות, הוסברה על ידי מספר מומחים. ראשית, האנטישמיות הרומנית נולדת בסביבה מיסטית אורתודוקסית. האיכר הרומני הוא זה שהופך להיות האנטישמי הראשון, לא האינטלקטואל. 

ליתר דיוק, הוא מתבונן בחוסר הערכה ביהודי מפני שאינו נוצרי. יתרה מזאת, הריגתו או הכאתו של יהודי, לא היה פשע אלא יותר, מעשה נוצרי. כמי שהוגדרו כ”רוצחי המשיח “, היהודים יכולים להפוך ללא חטא למוקד נקמת הנוצרים. “היהודים יכולים להיהרג מפעם לפעם על חטאיהם”, כתב ניקולאה יורגה, דעתו של איכר צעיר מבסרביה בתחילת המאה העשרים.

יחד עם זאת, המומחה אנדריי אושטיאנו, מצא הפניות לאמונה פופולרית אחרת: הריגתו של היהודי מביאה את המענה שלו, לטיהור מחטאים. “האמונה העממית הרווחת הייתה שהרג של יהודי “לא רק אינו מעמיס חטאים, אלא אפילו מנקה את נשמה ב – 40 חטאים”, כתב בעבודתו. אושטיאנו אף מזכיר תמונה שנשמרה עמוק בנשמתו של האיכר הרומני: יהודי עם ידיו חתוכות, לאחר שניסה לטמא את ארון הקדוש בו נמצאת Maica Domnului. “לא רק את הסיפור, אלא גם את הייצוג האיקונוגרפי של היהודי עם הידיים החתוכות מוקף מהשליחים מול במת האשכבה של Sfintei Marii הרשים את האיכר הרומני”, הוא אומר.
עם זאת, התקבלה המסקנה כי למעשה Sfântul Gheorghe נרצח על ידי יהודים.
כך גם  Sfântul Petru, Iacob, Filip . בשלב מסוים, היהודי הלא מאמין, שלא הוטבל, התקבל על ידי האדם המיסטי וחסר השכלה מהכפר כאדם הרע. “השטן הוא יהודי, לא הוטבל, שלא מאמין בישו, מיועד לגיהנום, הוא האיש של השטן ויש לו חוק מזוהם” כתב אושטיאנו ב – “הדימוי של היהודי בתרבות הרומנית.” יתר על כן, הכנסייה, במאה ה -19 עודדה את הדמיון הזה.

בשנת 1803, הופיע הספר: “התמודדות היהודונים עם החוקים והמנהגים שלהם”, שנכתב על-ידי נאופית קאבסוקאליביטול, נזיר אורתודוקסי. השיא בסיפור זה היה היותו רב שהתנצר.
הופיעו 15 מהדורות בהן מתעללים במנהגים יהודיים, וכך מתפשט המיתוס שהיהודים שותים את הדם של הנוצרים ומקריבים את ילדיהם. הספר מופיע עם “ברכה ועם כל ההוצאות של קדושתו”, Iacob Stamate, Mitropolitul Iaşiului.

 

היהודים שותים את דמם של ילדים נוצרים
באמצעות הספר הזה, האמונה העממית כי היהודי הוא קניבל ושותה דם של ילדים נוצרים בטקסים סודיים, מתפשט בכל הסביבות. למעשה, בתקופתו של מיחאי רקוביצה, הוכו היהודים ונשפטו, על כביכול, פולחן דמים שכזה. היהודים נחשדו בטפטוף דם של ילד ולאחר מכן לשים אותו במצות הפסח ולאכול. והכל משום שהוא היה שותה דם נוצרי. במיתוס הזה היו משתמשים עד תחילת המאה ה -20 והיה בשימוש גם על ידי אנטישמים מפורסמים כגון: קוזה, פאולסקו או קורנליו זלאה קודראנו – כולם אינטלקטואלים ובוגרי השכלה גבוהה. לדוגמה, גם בשנת 1922, בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, מדבר העיתון ”Apărarea Naţională” של A.C. Cuza הימני הקיצוני הלאומני, ניקולאה פאולסקו, על טקסים כאלו שיוחסו ליהודים.

“יש הרבה מקרים מתועדים אחרים שתוארו ידי המחברים על בסיס עדויות עכשוויות. כמעט לכולם מוכח אותו הדפוס : הרצח הוא אכזרי ברברי, הקורבן מעונה, לרוב מחקים את הייסורים של ישו, הדם של הקורבן זורם לכלי והוא משמש לכל מיני טקסים פראים “, כתב פאולסקו. יתר על כן, בתודעה הפופולרית, היו אמונות קדומות רבות על היהודי.
ליתר דיוק, הייתה האמונה כי לא טוב לישון אצל “היהודי”, ואפילו היה איסור במאה השמונה עשרה על היהודים לא לארח נוצרים. במיוחד, אומרים המומחים, היתה שִׂנאַת הַדַעַת והסתייגות של האיכר כלפי זרים עם מסורות והתנהגות שונות לחלוטין משלו. בה בעת לא הייתה ליהודי אותה אמונה, ולעתים קרובות גם לא דיבר בשפה הרומנית. הסתכלו על הנודד בחשדנות, בדיוק כמו מי שלא חורש את האדמה.

 

הפולש היהודי על העם הרומני
מסקנה זו הושגה בסביבות פוליטיות ואינטלקטואליות. למעשה, רעיון זה נולד עם לידתה של תפיסת האומה והרצון לשחרור לאומי. עם השחרור מעול האימפריה העות’מאנית, האינטלקטואלים הרומנים לא ראו בעין טובה את הזרים. הבורגנות הרומנית השברירית, שבקושי נולדה באמצע המאה התשע-עשרה בעולם של ימי-הביניים הנהרסים, לא ראתה בעין טובה את התחרות שמציעים היהודים. ליהודים היה ניסיון במסחר ובבנקאות, הם היו מיומנים ואנשים בעלי קשרים בכל רחבי העולם. למעשה, הבורגני הרומני, בתחילת הדרך, חש שאין לו כל סיכוי מולם. עם זאת, העובדה שבנקאים ותעשיינים יהודים הרוויחו כסף במהירות, מעסקים הנחשבים בלתי סבירים בעיני בעלי הקרקעות, הפכה אותם למְנוּדֶים.

מערכת החכירה, ובמקרים מסוימים התעללותם של השוכרים היהודים, כמו האחים פישר במולדובה, הדליקו עוד יותר את הרוחות, והגיעו לשיא בהתקוממות של 1907, שהתחילה בבוטושאני כגילוי אנטישמי. מספר היהודים הלך וגדל, וסוחרים ואינטלקטואלים רומנים לא ראו בעין טובה את ההתפשטות הזאת. הפטריוטיזם הקשור לרעיון האומה, הפך לאנטישמיות. לדוגמה, בשנת 1823, slugerul Costache, vătaf ב-agie באולטניה, מובל על ידי פטריוטיזם, מגיע להצהרות אנטישמיות. קומץ אנשים תקפו סוחרים יהודים. האחרים הגנו על עצמם, אבל הם הובלו בשרשראות למרתפי ה-agie. ההסבר של ה- sluger הגיע.

“הם היו צריכים להסכים לקבל מכות, כי אין להם זכות להגן על עצמם מפני “אזרחי המדינה “. אנחנו, פטריוטים, בעלים עכשיו במולדת, נדע מה לעשות כדי להיפטר מהזרים האלו “, אמר ה-sluger. עם זאת, לאחר מלחמת העולם הראשונה, רומניה חויבה להכיר באזרחים ובזכויות האזרח של היהודים. מחויבות זאת, אך גם הגעת יהודים חדשים, מובילה לשגשוג חדש של אנטישמיות, שעל רקע זה מתעצמת התנועה הליגיונרית . מספר היהודים גדל מ -300 אלף ל -800 אלף. רבים לא דיברו רומנית והם שמרו על המסורת היהודית.

אופוריה של הצלחה, יחד עם הפחד לאבד את הכל, הולידה לאומנות מתמשכת המסוגלת להאכיל את עצמה לאין סוף. בסופו של דבר, “ברומניה הייתה אנטישמיות חברתית רחבה מאוד, בדומה ליתר מדינות מזרח אירופה”, כתב ב”תולדות משמר הברזל” ההיסטוריון, פרנצ’יסקו וייגה.
יתר על כן, בסביבות סטודנטאליות, חשו הצעירים הרומנים שהם מתחרים ביהודים צעירים. אלו הגיעו ממשפחות עשירות של בנקאים או תעשיינים שיכולים לספק להם הכשרה מראש ומורים פרטיים.

“רובם באו ממשפחות עשירות והיו, בעת ובעונה אחת, ילדים של אנשי מקצוע ממעמד הביניים, ולכן הייתה להם הכשרה מראש שהבטיחה ביצועים טובים יותר בכיתות. נוכחותם בפקולטות כמו רפואה ומשפט, עוררה אי שביעות רצון “, הוסיף וייגה. בהקשר זה היה מרד של הסטודנטים הרומנים בקלוז ‘ב -1922. הם דרשו שהסטודנטים היהודיים מהפקולטה לרפואה יבצעו את הניסויים על גוויות של הקהילה היהודית. היהודים סירבו משום שהדת לא אפשרה להם. בעקבותיו, באו פעולות חורבן חנויות יהודיות, תוקפנות והפגנות רחוב אנטי-יהודיות.

 

ירושה של האנטישמיות הרומנית
האנטישמיות הרומנית התפוצצה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם עם הקמת התנועות הליגיונריות על ידי קורנליו זלה קודראנו. בעיקרון, מדיניותם האנטישמית תפסה מצויין באוכלוסייה הרומנית. בבחירות מיום 20 בדצמבר 1937, התנועה הליגיונרית צוברת 15% מהקולות והמושבים בפרלמנט. מלבד כך, בשנים הראשונות של מלחמת העולם השנייה, רומניה הפכה למדינה לאומית ליגיונרית – מה שהביא לאחר מכן להתגברות רדיפות ופוגרומים של האוכלוסייה היהודית, עם פוגרומים ביאשי, דורוחוי והפובליקה של מולדובה.

מחקר אחר מראה כי תפיסות קדומות ומוטעות לגבי האוכלוסייה היהודית של ימי הביניים, התקיימו ברומניה גם לאחר שנת 2000. באופן ספציפי, מכון גאלופ ערך מחקר ב-2003 על התפיסה הציבורית הרומנית של מיתוסים המיוחסים לאוכלוסייה היהודית.
לא פחות מ -29% מהנשאלים אמרו שהיהודים הרגו את ישו ולא ניתן היה לסלוח להם.
גם יותר מ -36% מהמרואיינים מאמינים שסבל העם היהודי לאורך ההיסטוריה הוא קללה אלוהית.

 

מהאנטישמים שצוינו בכתבה :

תמונה של מיחאי אמינסקו
(מקור: Catavencii.ro)

בתמונה: קורנליו זלאה קודריאנו – במרכז בחליפה מסורתית
(מקור: arhiva adevarul)

 

 

(סייע בתרגום: מריוס היינריך)