יצא לדרכו כנס יוצאי טימישוארה הראשון

ב – 04.11.15 התקיים כנס יוצאי טימישוארה בהפקה של ארגון א.מ.י.ר. על הכרמל המוריק של חיפה באולם רפפורט בעיר והיה מוצלח, מעניין ומרשים.

רבים מיוצאי טימישוארה בארץ הגיעו לכנס, פגשו מכרים וותיקים עימם למדו בביה”ס היסודי והתיכון בטימישוארה טרם עלייתם ארצה, שמעו הרצאות, הצטלמו יחד, החליפו פרטים כדי לחדש היכרויות נושנות ונהנו לגלות נתונים נוספים על המקום ממנו הגיעו.

כבר בכניסה לאולם ציפה לקהל סרטון חדשני על טימישוארה בהפקת העירייה הנוכחית הממחיש את יופיה, אנשיה, האתרים המפורסמים שלה ואת הקידמה לעומת הקלאסיקה האירופאית ממנה נהנית העיר משחר ימיה.

כנס יוצאי טימישוארה נפתח עם דבריה של הגב’ דיתה גרה – חברת הנהלה בכירה בארגון א.מ.י.ר. וילידת העיר שהייתה מיוזמותיו. היא שיתפה את הקהל מה מייצגת טימישוארה עבורה, מדוע חשוב לספר ולשמר את המורשת היהודית המגיעה משם והכינה בסקרנות את הקהל לבאות.

את הכנס הנחה ד”ר רפאל ואגו מאוניברסיטת ת”א – הסטוריון מומחה למזרח אירופה והיועץ האקדמי של ארגון א.מ.י.ר. ומי שאמון על תכני המוזיאון להסטוריה ליהדות רומניה הנבנה בימים אלו בראש פינה בשיתוף עם המועצה המקומית והפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה.

ראשונה לברך עלתה שגרירת רומניה בישראל, הגב’ אנדראה פסטרנק, שדיברה בעברית רהוטה על זיכרונותיה מהעיר, ההקשרים ההסטוריים של הקהילה היהודית בה והגאווה שיש לכל רומני עם סמל שכזה.

אחריה עלה מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר. , יליד טימישוארה בעצמו שהיה נרגש מאוד והודה כי ציפה זמן רב לכנס הזה ושאם לא הייתה בעיה של זמן, היה יכול לדבר על עיר הולדתו אותה עזב בגיל 13, שעות רבות. חריש שיתף את הקהל בפרטים על משפחתו הגרעינית, על החינוך והתרבות שספג בטימישוארה, על ההזדמנויות בהן חזר לעיר הולדתו והאופן הבוגר בו ראה אותה ועל החיבור בין הכנס הנוכחי לפעילות ולמטרות של ארגון א.מ.י.ר.

בשם מכון התרבות הרומני בישראל שהיה שותף לארגון הכנס עלתה לברך נציגה מטעמו, הגב’ אנדראה סוארה.

ולאחר שלב הברכות, הנעים את אוזני הקהל הכנר הצעיר והמוכשר, גל אקשטיין, עם יצירות המתקשרות לתוכן דברי המברכים ביחד עם הסבר מלומד עליהן.

אז הגיעה הרצאתו של ד”ר ויקטור נוימן על יהודי הבנאט בין 2 מלחמות עולם עם שלל נתונים מרתקים ואמיתויות הסטוריות שהעניקו הזדמנות לשומעיו לקבל פרספקטיבה נרחבת על העיר, יהודיה ומקומה בהסטוריה של רומניה.

על חיי היהודים בטימישוארה על פי עדויות ומחקר, סיפרה ד”ר סמרנדה ולטור אשר הוציאה ספר – פרי עבודה של אלפי שעות. על בתי הספר התיכון היהודיים בעיר (כולל סרט דוקומנטרי אותנטי) סיפרה ג’טה נוימן – ביתו של הרב נוימן המפורסם וחוקרת בעצמה.

הכנס היה גדוש בהתרגשות ושמחה על קיומו הן מצד מארגניו והן מצד משתתפיו המחכים לכנסים הבאים ולדעת עוד ועוד על עירם.