יום עיון בנושא שואת יהודי רומניה ב’יד ושם’

ב – 29.10.15 התקיים יום עיון חשוב בנושא שואת יהודי רומניה ב’יד ושם’.

מר אברהם איווניר הנמנה בין חברי הנהלת א.מ.י.ר. ומוביל מזה שנים את הקשר הרציף עם המכון הבינלאומי לחקר השואה, ‘יד ושם’, עמל משך זמן רב כדי לארגן יום עיון שיעסוק בהתבוננות מחודשת במחקר ובדיון הציבורי בסוגיית השואה שעברה על יהדות רומניה.

ערב מלחמת העולם השנייה מנתה יהדות רומניה כ – 850,000 יהודים. עם סיום מלחמת העולם השנייה נשארה רק מחצית מקהילת היהודים ברומניה.  מה שמייחד את שואת יהודי רומניה, היא העובדה כי ההשמדה הסיסטמאטית ברובה היא פרי יוזמת וביצוע משטרו של אנטונסקו.

מעטים יודעים כי גיא ההריגה של שואת יהדות רומניה היה בחבל ארץ שזכה לכינוי: טרנסניסטריה שניתן כמתנה לעם הרומני משהחליט לחבור לגרמניה במלחמה. זאת מלבד פוגרומים ידועים כיום שבוצעו ביאשי, דורוחוי, בוקרשט ומקומות נוספים.

יום העיון שתוכנן בקפידה ונוהל על ידי ד”ר אלכסנדר אברהם – מנהל היכל השמות ב’יד ושם’ (ויליד רומניה בעצמו) התחלק לשני מושבים:
המושב הראשון שהתקיים, נפתח עם דבריו של מר אברהם איווניר שמלבד היותו חבר הנהלה בא.מ.י.ר. הוא גם חבר מועצת ‘יד ושם’, חבר הנהלת הארגון העולמי של יוצאי בוקובינה לדורותיהם ופעי גם בארגון ניצולי טרנסניסטריה.
מר איווניר סקר את הסיבות שבגינן יש להמשיך ולחקור את השואה שהתרחשה בגבולות רומניה הגדולה, להכניסה לתוכנית הלימודים הארצית ולהמשיך לשקוד על מחקר והוצאת ספרים ועדויות גם במסגרת הפעילות הרציפה של ביה”ס להוראת השואה של ‘יד ושם’.

אחריו עלה לשאת דברי פתיחה וברכה פרופ’ דן מכמן (אוניברסיטת בר אילן), ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה ומופקד על הקתדרה לחקר השואה ע”ש ניימן ב’יד ושם’.

את הרצאת הפתיחה המרתקת העביר ד”ר סיימון גייסבולר – חוקר עצמאי וסופר משוויץ אשר התעמק בשנים האחרונות בפרק הזה של השואה המתמקד ביהודי רומניה וחשף בפני הקהל שמילא את האולם קטעים נבחרים מתוך הספר שהוציא, “יולי עקוב מדם: רומניה והשואה, קיץ 1941”.

לאחר הפסקה קצרה, החל המושב השני שנפתח עם עדותה של אלקה (ריינס) אברמוביץ’ מתוך הסרט הדוקומנטרי (ששודר בערוץ 10), “עכשיו המים שקטים כל כך”.

אחריה עלתה ד”ר שרה רוזן – חוקרת עצמאית שסיפרה לנוכחים על ממצאיה בנוגע להנהגה היהודית בגיטאות מחוז מוגילב מהיבט השוואתי.

את המושב השני חתם פרופ’ טוביה פרילינג מאוניברסיטת בן גוריון עם מבט מבפנים על עבודת הוועדה הבינלאומית לחקר השואה ברומניה שהיה חלק ממנה וסיבר את אוזני הקהל בנתונים מפתיעים ובמורכבות עבודתה של הוועדה הבינלאומית.