היכן כדאי לבקר בבואנו לסיביו?

כעיר הבירה של מחוז סיביו ואחת הערים החשובות בחבל טרנסילבניה, כדאי לציין שקיימות שתי טיסות שבועיות ישירות מישראל דרך אחת מחברות הלואו-קוסט.

העיר מוקפת החומה נוסדה בימי הביניים, והחלק העתיק שלה משמש גם היום מרכז העיר.
סיביו (‘הרמנשטט’ בגרמנית) הייתה העיר המבוססת והעשירה מבין כל שבעת ערי המצודות המוקפות חומה שנבנו במאה ה-12 על ידי מתיישבים גרמניים הידועים בשם “סקסונים טרנסילבניים”.

הכיכר הקטנה” היא הכיכר המבוצרת השנייה שהייתה גם ביתם של בעלי המלאכה היוקרתיים בעיר, שחיו בשורות של בתים לאורך הצפון והמזרח. כיום ממלאים אותה חנויות קטנות, בתי קפה ועסקים.

הכיכר הגדולה –שהיא במקרה גם הכיכר הגדולה ביותר בסיביו, הייתה ביתם במשך מאות שנים של הסוחרים בעיר ואפילו אירחה כמה הוצאות להורג פומביות.
הכיכר ממוקמת בלב העיר העתיקה מוקפת החומה. הכיכר היא גם אנדרטה אדריכלית של אונסק”ו וכוללת כמה מן המבנים המרשימים ביותר בסיביו לצד מאפיות המלאות במיטב המאפים הרומניים.

הסמטאות הציוריות מקושטות בבתי אבן צפופים, המכוסים כולם בגגות רעפים צבעוניים – מוטיב חוזר ומרהיב בסיביו כולה.

טיפוס למגדל השעון מאפשר תצפית מדהימה על העיר והאזור – רכס הקרפטים מתנשא באופק והנוף מרהיב. 

מבנה מיוחד בעיר הוא: “גשר השקרים” – במקור, הגשר היה עשוי מעץ.
כ – 200 שנה מאוחר יותר, בשנת 1859, הוא נבנה מחדש, מברזל. הגשר הוא זה המחבר את העיר התחתית לעיר העליונה.
אחד המיתוסים הפופלריים שקשורים לשמו של הגשר הוא שאם אי פעם סיפרת שקר ואתה עומד עליו – הוא יקרוס. לפני 11 שנה, גשר השקרים נכלל על המבנים ההיסטוריים של מחוז סיביו והוא סמלה של הבירה התרבותית של אירופה לשעבר.

סיביו נבחרה לבירת התרבות האירופית לשנת 2007, וב – 2019 הוכרזה כמחוז גסטרונומי.
כיאה לכך, דגש רב הושם על אירועי תרבות ועל פסטיבלים עונתיים, למשל פסטיבל חג המולד או פסטיבלי יין.
ממליגה, תבשילי בשר כבש עשירים, ירקות טריים וגבינות מקומיות משובחות הם רק חלק מהתפריט שניתן למצוא במקום.
בשוק האיכרים, לצד מיני ירקות ופירות מקומיים, אפשר להתענג על דוכני גבינות כבשים שהמקומיים מתגאים בהן, וכמובן על נקניק הסלמי “סיביו” המשובח והמפורסם בכל עבר.

מוזיאונים:

** מוזיאון הכפר, אסטרה’ – מוזיאון פתוח תחת כיפת השמיים, הנותן הרגשה של קפיצה אחורה בזמן.
תוך כדי הליכה בשבילים שבין העצים וסביב האגם הגדול שבמרכז מתחם המוזיאון, מתגלים מבנים מקוריים מתקופות שונות, שנאספו מכל רחבי רומניה ופורקו והועתקו כמו שהם לשטח המוזיאון. 
המתחם נראה ככפר אמיתי, עם עצי פרי ובעלי חיים, בתים, כנסיות ואפילו רועה צאן שמוציא את הכבשים לאחו. יש במקום אוסף גדול במיוחד של טחנות רוח, וגם של ציוד חקלאי עתיק ומכונות לייצור מזון ואלכוהול.

** מוזיאון ברוקנטל (Muzeul Brukenthal) – נמצא ברחבה הגדולה של העיר העליונה. אחד המוזיאונים הראשונים באירופה ואחד מהמוזיאונים המעניינים ביותר ברומניה. יש בו ציורים מכל רחבי אירופה וגם ספרים עתיקים מתקופת המצאת הדפוס, זכוכיות צבועות וכלי כסף עתיקים.

** מוזיאון ההיסטוריה – נמצא בעיר העתיקה בתוך בית העירייה. מקום ללמוד בו את ההסטוריה של האזור מהתקופה הרומית ועד לימנו.

** המוזיאון האנתרפולוגי הסקסונינמצא ברחבה הקטנה של העיר העליונה. כולל אוסף תלבושות וכלים המראים את אופן חיי היום יום של הסקסונים ששלטו בחלק הזה של רומניה בימי הביניים.

** מוזיאון הרוקחות – נמצא גם הוא ברחבה הקטנה של העיר העליונה. המוזיאון נמצא בתוך בית המרקחת הישן ביותר ברומניה שהיה פעיל החל מהמאה ה – 16. ניתן לראות במזיאון מבחר גדול מאוד של כלי רפואה ישנים החל מהמאה ה – 16 ועד המאה ה – 19.

** מוזיאון רכבת הקיטור – ממוקם ליד תחנת הרכבת והכניסה אליו חינם. זהו מוזיאון פתוח שיש בו הרבה קרונות, רכבת וקטרים שיצאו משימוש שניתן לטפס ולעלות עליהן. מתאים לילדים קטנים.

** מוזיאון ההיסטוריה של הטבע – אחד מאוספי החיות הישנים ביותר ברומניה. יש במקום גם אזור לתצפית בכוכבים.

** המזויאון לרובי ציד מציג חיות מפוחלצות רבות לצד כלי נשק עתיקים לציד.

 

עוד סרטוני וידאו