מידע כללי על דורוחוי

עיר בת 31,073 תושבים, נכון לשנת 2002 הנמצאת במחוז בוטושאן. 

על מרכזיותה של דורוחוי מבחינה גיאוגרפית:
״נמצאת באחת הפניות בדרך המסחרית מהים הבלטי לים השחור, דורוחוי התפתחה בזכות העובדה שהייתה עוד מימי קדם ״עצירה טובה וחברותית״ בשביל הסוחרים הזרים החולפים באיזור, שגם הביאו לה את השם שמקורו סלבי: dorogoi= דרך גדולה״
(שלמה, 1992).

דורוחוי נרשמה כמוקד מסחרי ומקום נוח וקומפקטי לאנשים.
היישוב מוזכר לראשונה במסמך משנת 1408 – בו נחתם הסכם בין אלכסנדרו הטוב (Alexandru cel bun) לסוחרים מלמברג (ליוב), מה שמראה על דורוחוי כמרכז מסחרי מתקופה מוקדמת מאוד.
האדם החשוב ביותר בתקופה הקדומה הזו באזור היה אלכסנדרו הטוב (1400-1433), שהעניק פריבילגיה מסחרית לסוחרים מליוב. מתוך האמנה המסחרית שחודשה מספר פעמים, השליט המולדובני פתח את הדרך המולדובנית לרוסים, ארמנים, טאטארים, ערבים ויהודים [וכאן גם מוזכרים היהודים בפעם הראשונה!].

בשל מיקומה המוצלח (״על דרך המלך״), עצרו בה סוחרים וכך התפתח מה שהיה הכפר לעיירה קטנה ומשפחתית.

שמה של דורוחוי נראה לראשונה בשמו של ״מיכאל הדורוחויאני״, המוזכר בהסכם של 27 בעלי קרקעות (והוא אחד מהם) כחלק מההוקרה של ״אלכסנדר הטוב״ למלך פולין (במאה ה-15). 

נושא הסוחרים והמיקום הטוב של דורוחוי הוא המעניין ביותר ללא כל ספק, אך חשוב לזכור כי דורוחוי הייתה גם עיירה כפרית, עם כפרים סביב לה, ומכאן גםחשיבות תוצרתה החקלאית הגדולה.
אזור מולדובה בפרט ורומניה בפרט ידועים כמקומות של חקלאות וכפרים. דורוחוי אף הייתה לשוק לתוצרת העץ בפרט ולתוצרת חקלאית בכלל של האזור ההררי בצפון מולדובה.

 

(* מקור: אתר יוצאי דורוחוי בישראל)

תמונות מהעיר

סרטוני וידאו