הכירו את ברשוב היום - מה לראות, מה אסור לפספס

 1. כיכר האיחוד (Piata Unirii). אזור שנמצא בחלק שהיה מחוץ לחומות העיר העתיקה ולכן היה שייך לחלק שבו גרו הרומנים המקוריים בזמן השליטה של הסקסונים בעיר בין המאות ה – 13 וה – 17. הסקסונים לא איפשרו לרומנים לגור בתוך העיר מוקפת החומה.
  בתוך הכיכר ניתן לראות את כנסיית ניקולאס הקדוש (Biserica Sfantul Nicolae) שהיא כנסייה גדולה הבנויה בצורה אדריכלית מרשימה שמשלבת סגנונות בנייה שונים. הכנסייה מוקפת בחומות הגנה ושערי עץ גדולים.
 2. הכנסייה השחורה – משקיפה על כיכר המועצה. זו אחת הכנסיות הגותיות הגדולות והיפות של רומניה ואולי המקום המזוהה ביותר עם בראשוב. כנסייה זו היא כנסייה עתיקה מאוד (ובנויה על שרידים של כנסיות ישנות יותר).
  היא קיבלה את שמה בעקבות שריפה ענקית שאירעה בשנת 1689 וכילתה חלקים גדולים של העיר וגרמה לכך שהכנסייה נותרה הרוסה למשך כ – 100 שנים. בכנסייה זו יש פעמון ענק השוקל מעל ל – 7 טון.
 3. כיכר המועצה (Piata Sfatului). במרכז העיר העתיקה נמצאת הכיכר הגדולה שנבנתה על ידי הסקסונים, עם גגות אדומים יפים מסביב. על פי האגדה, מהכיכר הזו הוציא החלילן מהמלין את הילדים מתוך העיר, אחרי שאנשי העיר לא שילמו לו על סילוק העכברים.
  הכיכר שימשה בעבר גם להוצאות להורג של פושעים ומתנגדי המשטר.
  היום יש במרכז הכיכר מזרקה יפה והיא משמשת פעמים רבות לירידים גדולים ולפסטיבלים. בכל סוף שבוע יש בכיכר יריד של מכירת חפצים שנעשו בעבודת יד. בכיכר מספר בתי קפה נחמדים.
 4. בית העירייה הישן שנבנה במאה ה13 – בו ישבו ראשי העיר להתייעצויות.
  מעל בית העירייה ניתן לראות את המגדל ששימש את התוקע בחצוצרה, שעמד שם כדי להזהיר את שומרי העיר במקרה של סכנה. היום שוכן בבית העירייה המוזיאון ההיסטורי של בראשוב.
 5. רחוב המחט (Strada Sforii). רחוב צר מאוד בעיר העתיקה, שיש האומרים שהוא הרחוב הכי צר באירופה.
  הרחוב הוא, למעשה, חלק מסבך רחובות קטנים שהיו באזור. במקום הצר ביותר הרחוב מגיע לרוחב של 110 ס”מ. הרחוב נועד למעבר של כבאים במהירות מרחוב לרחוב עם דליי מים.
 6. ביצורי העיר בראשוב – הסקסונים שגרו בבראשוב היו צריכים להתגונן בפני פולשים רבים כמו הטורקים והמונגולים ולכן הם הקימו ביצורים לעיר. עיקר החומה נבנתה בין המאות ה – 15 למאה ה – 17, והחומה הגיעה בשיאה לגובה של 12 מטר ועובי של 2 מטרים לאורך שלושה קילומטרים.
  כיום ניתן למצוא רק חלקים קטנים מהחומה ומהביצורים שנשארו.
  בין הביצורים שנותרו אפשר לראות את המצודה הלבנה (Turnul Alb) ואת המצודה השחורה (Turnul Negru) הדורשות טיפוס על מדרגות רבות אך נותנות אפשרות להשקיף על כל בראשוב.
 7. מצודות נוספות בעיר הן: מצודת הנפחים (Bastionul Fierarilor), השער של קתרינה (Poarta Ecaterinei) ועוד.
 8. פארק חבלים – אחד מפארקי החבלים הטובים ביותר באירופה. חלק מהשלטים בו כתובים בעברית. בפארק מספר רמות של אתגרים המתאימים לגילאים שונים, ויש בו אומגה גדולה של כ – 300 מטרים שעוברת מעל האגם.
 9. רכבל Telecabina Tampa – הנוף שנשקף מפסגת ההר הוא נוף מדהים של העיר כולה. ההר הוא לא מההרים הגבוהים ברומניה והוא מתנשא ל – 450 מטר מעל לעיר עצמה. הודות לקירבה הגדולה בין ברשוב להר טמפה, ניתן לצאת לטיולים רגליים קצרים וארוכים ברגל להר טמפה, וליהנות מהטבע.
  אפשרות נוספת: במקום לעלות ברכבל לטפס בהר במספר שבילים או לבחור רק לרדת אחרי העלייה לרכבל. הדרך ברגל היא דרך מעניינת דרך היער .
 10. פויאנה ברשוב – נמצאת במרחק של כ – 10 ק”מ מברשוב, והיא עיירת נופש וסקי מהמפורסמות ביותר ברומניה.
  הדרך בין ברשוב לפויאנה בראשוב מרהיבה ביופיה. 

מוזיאונים ראויים לביקור בעיר:

 • המוזיאון להיסטוריה של בראשוב (Muzeul de Istorie al Brasovului). אתר: istoriebv.ro. המוזיאון נמצא בתוך הבניין של בית העירייה הישן בעיר העתיקה. סגור בימי שני. במוזיאון מוצגים כלים מכל התקופות ההיסטוריות של בראשוב. החל מכלי אבן, כלי ברונזה וברזל וכלי נשק עתיקים. המוזיאון מציג גם את ההיסטוריה של הסקסונים ששלטו בבראשוב בימי הביניים.
 • מוזיאון לאמנות. אתר: muzeulartabv.ro כתובת: Eroilor 21 A. סגור בימי שני. המוזיאון מתמקד בעיקר באומנים רומניים, החל מאומנים אלמוניים עד לאומנים הרומניים הכי מפורסמים כמו ניקולאיה גריגורסקו ואחרים. המוזיאון מציג גם תמונות של הצלם הצרפתי בראסאי שהיה יליד בראשוב, ושמו הספרותי בראסאי נקרא על שם העיר שבה נולד. במוזיאון יש תמונות, צילומים, פסלים ועוד.
 • המוזיאון האנתרופולוגי (Muzeul de Etnografie). אתר: etnobrasov.ro. כתובת: Eroilor 21 A. סגור בימי שני. המוזיאון נמצא באותו בניין של מוזיאון האומנות, ומוצגים בו לבושים וכלים ששימשו את אנשי האזור. יש שם תכשיטי כסף ישנים ובגדים מסוגים שונים.
 • בית הספר הרומני הראשון (Prima Scoala Romaneasca). נמצא בכנסיית ניקולאס בכיכר האיחוד בקומת הקרקע. סגור בימי שני. המקום הזה היה למשך שנים אחד ממוסדות הלימוד החשובים ביותר ברומניה. עם הזמן המקום הפך לבית דפוס והיום ניתן לראות בו אלפי ספרים רומניים נדירים.

מידע יעיל

בית הכנסת של ברשוב 
כתובת: Poarta Schei 27, בעיר העתיקה קרוב לכנסייה השחורה,
מועדי ביקור: ימים שני עד שישי בין השעות 09:00 – 16:00.

בית הכנסת הוא בניין יפה בצבע אדמדם עם חלונות עם ויטראז’ים שעליהם סמלי ערים במדינת ישראל.
ארון הקודש והכיסאות בנויים מעץ כבד ומלא.
הפרוכת של הבמה נתרמה על ידי העיר ראשון לציון שהיא עיר תאומה של בראשוב והסמל של העיר מופיע עליה.
בכניסה לבית הכנסת יש אנדרטה לזכר היהודים מטרנסלביניה שנרצחו בשואה.

כיום קיימת בברשוב קהילה יהודית קטנה הכוללת כ – 300 איש ואישה שמתפללת בשבת בבוקר בבית הכנסת בשעה 09:30 בבוקר.

ליד בית הכנסת יש מסעדה כשרה בשם: ‘מסעדת שלום’, וניתן להזמין בה ארוחות בשבתות וחגים בהזמנה מראש.
לפרטים נוספים: אתר האינטרנט של הקהילה.

המידע בהרחבה באדיבות “מסביב לעולם”.