בוקרשט - מידע כללי

בוקרשט היא עירה הבירה והמרכז השלטוני, המדיני, הכלכלי, התעשייתי והמסחרי של רומניה שמאז ומתמיד היוותה נקודת צומת מסחרית חשובה בדרך מביזנץ ומבלקן לטרניסלבניה שמעבר לקרפטים.

בתחילתה הייתה העיר בירתה של נסיכות ולאכיה (לימים “המלכות הישנה” של רומניה).
מבחינה גיאוגרפית, שוכנת בוקרשט בדרום-מזרח המדינה בחבל מונטניה (היא ולאכיה) על גדות נהר הדמבוביצה ופחות מ – 70 ק”מ צפונית לדנובה.

בוקרשט היא עיר הבירה החמישית בגודלה, לפי מספר תושביה, בין ערי הבירה של ארצות איחוד אירופה (אחרי פריז, מדריד, רומא וברלין) והמטרופולין השלישי בגודלו בדרום-מזרח אירופה (אחרי איסטנבול ואתונה).

החל משנת 1862הפכה בוקרשט לבירה היחידה משהוכרה רומניה כממלכה. משלב זה הפכה בוקרשט למרכז חיי התרבות, הדת, האמנות, הכלכלה והמדע של האומה הרומנית וחלון הראווה שלה כלפי העולם.

הסגנון האדריכלי האקלקטי של מרכז העיר והאליטה הרומנית בעלת היומרות הפרנקופוניות בעשורים הראשונים של המאה ה – 20 היו הסיבות לכך שכונתה בפי כל: “פריז הקטנה” או “פריז של מזרח אירופה”.
חלק מבנייניה ההיסטוריים המרשימים נבנו על ידי אדריכלים צרפתיים או שווייצרים. למשל: אולם הקונצרטים הייצוגי “האתנאום”, ארמון הבנק לחסכונות וארמונות נוספים. גם מוטיבים ארכיטקטוניים פריזאיים נוספים שולבו בחזותה כמו: “שער הניצחון”, וכן עיצוב השדרה המרכזית שלה בצורה הרוצה להזכיר את שדרת ה”שאנז אליזה”.

סימנים ראשונים ליהודים בבוקרשט נראו עוד מימי האימפריה העותומ אנית בסוף המאה ה – 15, בעיקר לאחר גירוש ספרד. במהלך המאה ה – 17, הגיעו אליה גם יהודים מפולין ומחלקים קרובים נוספים באירופה.

בשנת 1894 היו בבוקרשט 43,000 יהודים.

בשנת 1930 מספרם של יהודי בוקרשט היה קרוב ל – 70,000 והם היוו כ – 12% מאוכלוסיית העיר.

בשנת 1940 היו בבוקרשט כ-60,000 יהודים שכבר סבלו לא מעט בגלל אנטישמיות ורדיפות השלטונות (בעיקר בשתי השכונות היהודיות, “וקרשטי” ו”דודשטי”). בשנת 1956 נמנו בבוקרשט 43,000.

עם הזמן, עלו יהודי בוקרשט, כמו יתר יהודי רומניה, לישראל או היגרו לארצות אחרות וכיום מספר היהודים המקומיים בבוקרשט הוא קטן מאוד ורובם קשישים.

יש לציין כי לאחר מהפיכת 1989 הגיעו לעיר אנשי עסקים רבים מישראל ותרמו עוד לפיתוח העסקי בעיר ובאזור.

גלריית תמונות

סרטון וידאו