מידע כללי על העיר

אלבה יוליה היא עיר בחבל טרנסילבניה והמרכז המוניציפלי של מחוז אלבה.

העיר ממוקמת על גדת נהר המורש, ואוכלוסייתה מנתה ב-2011 כ – 63,540 תושבים.

בעת העתיקה הקימו שם הרומאים מצודה בשם אפולום. בשיא ימי הביניים הייתה העיר מקום מושב ראש הדוכסות הרומית-קתולית של טרנסילבניה.

בין 154-1711 הייתה העיר בירת נסיכות טרנסילבניה ושימשה זמנית גם כבירת האיחוד של הנסיכויות הרומניות מולדובה וולאכיה עם טרנסילבניה, בשנת 1600 בתקופת שלטונו של מיחאי האמיץ.
זמן מה הייתה גם למרכז הרוחני של הכנסייה האורתודוקסית הרומנית של טרנסילבניה בכפיפות (סופראגאנות) לדיוקסיית ואד.

ב – 01.12.1918 המועצה הלאומית המרכזית בטרנסילבניה זימנה את “האספה הלאומית הגדולה של הרומנים בטרנסילבניה” באלבה יוליה, ושם נתקבלה ההחלטה ההיסטורית להצטרפות טרנסילבניה לממלכת רומניה.

ב – 1922 נערך בעיר טקס הכתרת מלכי רומניה (אז ‘רומניה הגדולה’), פרדיננד הראשון ורעייתו מריה – מה שהוסיף ליוקרתה של העיר כבירה ההיסטורית.

מהיותה בימינו מרכז מוניציפלי מחוזי, כפופים כיום לעיר ארבעה כפרים בסביבתה: ברבנץ (בהונגרית: בורבאנד), מיצ’שט (אומפויקישפאלוד), אוארדה (אלשווארדיה) ופקלישה (פוקלוש).

 

שם העיר

בתקופת דאצ’יה הרומית היה במקום יישוב בשם אפולום.
במאה ה-10 התקיימה באזור ישות מדינית (“דוכסות” בפי הקרוניקונים) שתושביה, לפי היסטוריונים הונגרים, היו סלאבים. השם הסלאבי של היישוב היה בלגרד, כמו בירת סרביה של ימינו; פירוש השם “מצודה לבנה”, או “עיר לבנה”. גם התושבים הרומנים באזור השתמשו בשם הסלאבי “בלגרד” (Bălgrad).

ההונגרים תרגמו שם זה להונגרית והוסיפו לו קידומת על שם גיולה השני (שליט מקומי מן המאה העשירית) שמשמעותו: “המצודה הלבנה של גיולה”. גם הגרמנים קראו לאלבה יוליה “עיר לבנה”: וייסנבורג  (Weissenburg),  ומאוחר יותר “קרלסבורג” (Karlsburg) לכבוד הקיסר האוסטרי, קרל השישי שהקים בה במאה ה-18מבצר גדול. הרומנים, מתוך מודעות למוצאם הרומי, החליפו מאוחר יותר את השם הסלאבי “בלגרד” בשם הלטיני העתיק מימי הביניים: אלבה יוליה.

 

(** מקור: ויקיפדיה)

גלריית תמונות

סרטון וידאו