חג האורים 2015 בחיפה !

ב – 10.12.15 נערכה במרכז ‘ביתנו’ שבחיפה מסיבת חנוכה מיוחדת לקהילת יוצאי רומניה בעיר שהייתה פרי שיתוף פעולה מוצלח בין התאחדות יוצאי רומניה בחיפה, עיריית חיפה וארגון א.מ.י.ר..

בשעות אחר הצהריים של ה – 10.12 התגודדו להם קרוב ל – 300 חברים יוצאי רומניה מהעיר חיפה וסביבתה במרכז ‘ביתנו’ כדי לחגוג יחדיו את חג החנוכה ולציין את הישגי הקהילה בעיר ולהעלות על נס כמה ממכובדיה.

את אירוע מסיבת החנוכה פתחה קבלת פנים מכובדת ומתוקה שלאחריה התמלא האולם עד אפס מקום באווירה חגיגית ונרגשת.

ראשונה עלתה לבמה הגב’ ארנה ויגדה-קרצר, יו”ר התאחדות יוצאי רומניה בחיפה, שבירכה את הקהל והסבירה על הפעילות הענפה של הארגון (החבר בא.מ.י.ר.) לאורך כל השנה.
לאחר דברי הפתיחה, עלה לבמה הרב יוסף ווסרמן כדי לברך על הדלקת נרות חנוכה והזמין לבמה את מכובדי הנהלת ההתאחדות ויו”ר א.מ.י.ר. טקס הדלקת הנרות הסתיים בשירי חנוכה מלבבים.

לאחר מכן, עלתה מנחת הערב, איריס לקנר – אחראית תקשורת, הסברה והפקה בא.מ.י.ר. – והזמינה את חברת מועצת העיר חיפה שהצטרפה לשבט הרומנים מתוקף נישואיה ל… רומני! עורכת הדין – שרית גולן שטיינברג לשאת דברים.
עו”ד שטיינברג היא שותפה במשרד עורכות דין המתמחה בתחום הפלילי, מרצה ומנהלת הקליניקות המשפטיות במרכז אקדמי כרמל וגם… דירקטורית בנמל חיפה.
בדבריה הדגישה עו”ד שטיינברג את הערכתה לארגון התאחדות עולי רומניה בחיפה המקיים “ניסים קטנים” לאורך כל השנה עבור כל כך הרבה אנשים והדגישה את תמיכת העירייה בפעולתם.
לאחר מכן, הוזמן מר מיכה חריש, יו”ר ארגון א.מ.י.ר. לברך. חריש הדגיש את שמחתו להשתתף באירוע, את החיבור האישי שלו לעיר ולזיכרונות הנעורים שיש לו ממנה ואת מר עוזיה גליל – אחד ממשתתפי הערב שנכח גם בפתיחת הבמה הרעיונית של ארגון א.מ.י.ר. בשנת 2012.

לאחר סקירה קצרה של המנחה על פועלו של ד”ר יעקב סובוביץ’, עלה הד”ר להסטוריה להסביר על תרומתם של עולי רומניה לבניית חלקים חשובים בעיר חיפה, כמו: שכונת אחוזה.

את אוזני הקהל הנעימו שיריה של אילנה טובים אשר הרבתה להביא שירים “מבית אימא” שהלהיבו את כל הקהל.

מר עוזיה גליל – חתן פרס ישראל, תושב העיר ומי שמוגדר כאבי ההייטק הישראלי, עלה לבמה כאשר התכוון לדבר על אימו הפרטית, אך החליט לשנות את דבריו ולהתמקד דווקא בעתיד!
מר גליל דיבר על כך שצעירים רבים מהמוחות המבריקים במחוזותינו מגיעים ללמוד בטכניון ובאוניברסיטת חיפה ואז בורחים מהעיר ופנה מעל לבמה לנציגת עיריית חיפה שיש למגר את תופעת עזיבת הצעירים את העיר ולעשות למענם כך שיישארו בחיפה. הוא דיבר על תוחלת החיים המתארכת בעולם ועל כך שתינוקות הנולדים היום עתידים לחיות עד גיל 140 ויעץ לנוכחים כיצד נכון וכדאי לפעול כדי להישאר חיוניים ולהמשיך להעניק לחברה ולעצמם.

את הערב חתם טקס הענקת “אות יקירת הקהילה” שניתן ע”י התאחדות עולי רומניה לגב’ חולדה גורביץ’ – כלת פרס ישראל עם שורשים רומנים. מי שזכתה לכינוי: “אם החיילים”.
היא ילידת עתלית שהייתה חברת “ההגנה” והדריכה ילדי עולים במעברות ובוואדי סאליב.
עם הקמתו של צה”ל שירתה בחיל הים. בסמוך לשחרורה מהצבא, החלה להתנדב בוועד למען החייל ובשנים שלאחר מכן עסקה בארגון פעילויות עבור חיילים.
במשך שנים הייתה חברה בתנועת החירות ובהמשך כיהנה כחברת מועצת העיר חיפה.
לאחר מלחמת יום הכיפורים בחרה להתפטר מעבודתה ולהקדיש את זמנה לפעילות התנדבותית למען חיילים ונפגעי פעולות איבה.

נרגשת כולה, עלתה לבמה הגב’ גורביץ’ והרגישה מחויבות לספר על שורשיה הרומנים – להם היא חבה את כל שהשיגה ועשתה ושעל עקרונות בני משפחתה גדלה וחיה.
מדבריה: “אני בת למשפחת שפירא הענפה שמוצאה מרומניה מהערים – בוקרשט, יאשי ופלוישט. אימי- חנה הופמן שפירא נולדה בבוקרשט, הגיעה לעתלית כילדה קטנה ונישאה בנעוריה לדב הופמן ממייסדי חברת המלח.
סבי, רבי ישראל גבריאל שפירא היה ממייסדי המושבה עתלית, היה מוכתר הכפר בתחילה וכיהן כיו”ר הסתדרות הציונים בבוקרשט – שם עמד בקשרי מכתבים עם ד”ר תיאודור הרצל ואף היה לציר בקונגרס הציוני בבזל. היה סוחר ולא חקלאי אך למד את עבודה האדמה.
סבא שפירא עזב עושר ועמדה חשובה בבוקרשט כשיצא לעבר ארץ אבותיו כדי לייבש ביצות ולהפריח את השממה ולבנותה עד אשר יבוא משיח לישראל.
רב סבה, רבי נתן צביבר ישראל שפירא, “בעל מגלה עמוקות”, מפלוישטי כיהן 12 שנה כאב בית הדין הרבני בצפת, בנה בתי תמחוי ובית מדרש לתלמידים חכמים בצפת.
הוא היה רב מקובל וידוע שחיבר ספרים רבים ונרצח ע”י סבלים בנמל יפו בזמן ששדדו אותו כאשר הביא כסף רב לאחזקת המפעלים ולתשלום כדמי חסות עבור תלמידים למשטר התורכי. עם הקמת המדינה עלו ארצה רבים מבני משפחת שפירא, ביניהם: הדודה סיציליה גטרמן והמנצח הנודע, סרג’יו קורלציונה…”.

האירוע הסתיים עם חלוקת שי בחסותו של מר עוזיה גליל: הספר שהוציא לזכר אימו עם מתכונים רומנים.