זוכרים את אנדריי קלרשו – לזכרו של הבימאי המנוח

ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל – שם לעצמו למטרה להביא לידיעת הציבור הרחב בארץ ובעולם את תרומתה הכבירה של יהדות רומניה למדינת ישראל ולעולם כולו.

הבימאי אנדריי קלרשו ז”ל היה אחד מעמודי התווך החשובים בקהילה שתרם רבות לתעשיית הטלויזיה והבידור בארץ ולתעשיית הקולנוע ברומניה.

באמתחתו מעל ל – 60 שנות פעילות ענפה הכוללת סרטי קולנוע, סרטים דוקומנטריים, מעל ל – 1,300 תוכניות טלויזיה כאן בישראל, הוא היה הראשון שניהל את מגמת הבימוי ב’בית צבי’, ביים בדרנים ותוכניות בידור רבות, ביים את השירויזיונים ואחראי לדור שלם של אנשי תרבות שהכשיר במהלך השנים.

כולם זוכרים אותו לטובה, כולם אהבו אותו והגששים אף בחרו לקחת את דמותו כהשראה למערכון ולדמות מוכרת בסרטיהם.

אנדריי קלרשו זכה להערכה והוקרה רבה הן בישראל והן ברומניה וקיבל אותות הצטיינות ופרסי מפעל חיים.

עתה, עם שנה למותו, החליט ארגון א.מ.י.ר. להוקיר ולכבד את האדם המופלא שהיה – באירוע שהוא כולו אהבה לאנדריי והתרפקות על זיכרונות והישגים.

במהלך אירוע הזיכרון שהתקיים בסינמטק ת”א ב – 29.05.15 בו נכחו כ – 350 איש בקהל, עקבו אחר התקופות השונות בחייו – החל מילדותו ברומניה, השואה ממנה ניצל בשן ועין, תחילת דרכו המקצועית, הצלחתו הקולנועית ברומניה, סיפור עלייתו לארץ, שילובו ברשות השידור מימיה הראשונים, האמנים הרבים עימם עבד, קוריוזים אישיים ומקצועיים, ניתוח אופיו המיוחד ועד לסוף ימיו.

לבמה עלו אושיות תרבות כמו: שמוליק עצמון, יעקב בודו, אמנון פאר, אלון גרבוז ואחרים, הוקרנו קטעי VTR של עבודותיו, ראיונות עימו, השת”פ עם הגששים ואנשי תקשורת כגון : דן כנר וגדעון הוד או אמנים מכובדים כמו: ירדנה ארזי ומוטי גלעדי שעבדו עימו.

על החלקים האומנותיים היו אחראים: ננסי ברנדס ומירל רזניק והזמרת – מרינה פיינגולד – אותה גילה קלרשו בילדותה והפך אותה ל”ילדת פלא”. ילדת הפלא של אז שרה עד היום והיא לוותה באקורדיוניסט הוירטואוז – ויטלי פודולסקי ובפסנתרנית – ליאנה הרמן.

האירוע היה מכובד, מרגש וערכי וזכה להערכה מצד הגב’ קוקה קלרשו שאמרה כי היא בטוחה שאנדריי בטח ישב למעלה וחייך כשרואה עד כמה כיבדו והעריכו אותו …