השואה השקטה – המסע בנתיב שואת יהודי רומניה וגיא ההריגה טרנסניסטריה

מאת: יוחנן רון-זינגר

 

שואה מתקשרת אצלנו עם המשטר הנאצי הגרמני ורצח ההמונים שביצע. מעטים יודעים על השואה שחולל המשטר הרומני הפשיסטי.

ייחודה של שואת יהודי רומניה היא בכך שיהודי רומניה היו קורבנות המשטר הרומני הפשיסטי – משטר אשר הקדים בחקיקת חוקי הגזע שלו את הוועידה הידוע לשמצה, וועידת ונזה הגרמנית.

טרנסניסטריה אינה אומרת דבר לרוב הישראלים – אותה גם לא תמצאו על המפות. גם אם יראו לכם את הארץ החקלאית היפה והדשנה המשתרעת בין נהר הדנייסטר לנהר הבוק  שבאוקראינה, קשה יהיה לדמיין את הזוועות הנוראיות שהתחוללו על אדמתה.
רק עשרות קברי האחים, שרידי  130 מחנות ההרג, מחנות העבודה והגטאות הפזורים על אדמתה, מספרים את סיפורה של האדמה רווית דמם של כ – 120  אלף יהודי אוקראינה ו – 160 אלף יהודי בוקובינה ובסרביה.

טרנסניסטריה הפכה לסמל של רצח המונים, קורבנות המשטר הרומני הפשיסטי ומשתפי הפעולה האוקראינים.

הרצח של עשרות אלפי היהודים התחיל עוד לפני זוועות טרנסניסטריה, כבר ביוני 1941. הפשיסטים  הרומנים רצחו כ – 120 אלף יהודים בכפרים, בערים במצעדי המוות. שיירות מפותלות של נשים טף וזקנים, עשרות אלפי יהודי בוקובינה ובסרביה שגורשו מבתיהם במסעם  הרגלי המפרך לטרנסניסטריה.

מעל ל – 400 אלף מיהודי  רומניה הוכחדו בשואה, אך מעטים מכירים שואה זו, שואה שקטה אשר הציבור הרחב לא נחשף אליה, לא להיקפה ולא לזוועותיה.

לכן החלטנו להעלות על נס פרק חשוב ועצוב של הקהילה המפוארת אשר חצייה נספה בשואה. החלטנו לפתוח במסורת של “המסע בנתיב השואה של יהודי רומניה וגיא ההריגה טרנסניסטריה” כדי להציף את הנושא ולחשוף  לציבור את השואה השקטה של  יהודי רומניה בכלל ואת שואת יהודי בוקובינה ובסרביה בפרט.

החלטנו וארגנו משלחת בת 90 חברים, כאשר המבוגר בן  92, איש מלא מרץ והצעיר בן 24  – ממש פסיפס דורות.

במפגשים לפני המסע הופתעתי מהעובדה שחלק מבני דורות ההמשך אשר שמעו על טרנסניסטריה, חשבו לתומם, כי מדובר במחנה ריכוז. הם הופתעו לשמוע כי טרנסניסטריה הייתה חבל ארץ בה היו פזורים כ 130 גטאות, מחנות עבודה ומחנות מוות.
הם גם הופתעו מעוצמת החוויה של המפגש, פנים אל פנים, עם האדמה רווית דם הקורבנות היהודים. הם כאבו עם כולם על האובדן והשתתפו בכאב השורדים.

אף אני שעשיתי את המסלול כהכנה, האמנתי כי התחסנתי מפני הכאב והעצב, אך אף לי הייתה החוויה קשה לעיכול.

 חווינו חוויה מכוננת, אין לי ספק כי רישומיה ילווה אותנו עד ליומנו האחרון.

לו ניתן היה, הייתי מדרג את החוויות על פי עוצמתן, אך זה קשה משני טעמים: רוב החוויות היו חזקות וקשות לעיכול ומי אני שאדרג אותן ?! הטעם השני הוא שהתיאור הכרונולוגי יתרונו בהצגת הנתיב של השואה.

יצאנו לדרך ב 7.7.15 כשמטרתנו העיר יאסי. עוד בשדה התעופה סמוך לגרם מדרגות המטוס קיבלו את פנינו ראש העיר וסגניתו, ראשי הקהילה היהודית ושני זוגות של בני נוער בלבוש לאומי נושאים מגשים עם חלות קלועות ומלח.

בדרך למלון עצרנו ליד המצבה לזכר הקורבנות של הפוגרום שבכיכר והגן המטופחים שבקדמת בית הכנסת העתיק והמשופץ.

בבית הקברות היהודי של יאסי  נתגלו לעינינו משטחים עצומים מקומרים בצורת גגות של קרונות רכבת קבורים באדמה, ציון קבר אחים ענק בו הוטמנו גוויותיהם של כ 15 אלף קורבנות יהודי יאסי אשר נרצחו ברחובותיה ביוני 1941. רצח מתוכנן אשר בוצע בברוטליות על ידי הצבא הרומני הפשיסטי, בסיוע הצבא הגרמני ובעזרת פורעים רומנים בני המקום. בטקס סיפר ראש הקהילה את סיפור הרצח ההמוני. נאמר קדיש לזכר הקדושים והרב ווסרמן קיים טקס אזכרה לנרצחים.

ואם לא די בזוועות הרצח ההמוני השפל, הרי בכפר פדו אילוי שבקרבת יאסי, בבית הקברות היהודי הקטן שעל שיפולי גבעה הצופה לנוף פסטורלי, נטמנו בקבר אחים 1200 מיהודי יאסי אשר הובלו במשך שעות רבות בקרונות אטומים של רכבת מסע, בדוחק רב, עד שנחנקו וגוויותיהם הושלכו ליד פסי הרכבת. בתום האזכרה העצובה, נשארתי מאחור מתבונן במראה סוריאליסטי: משיפולי הגבעה, מעבר למצבת קבר האחים, ניבט עמק פורה, כפרים ציוריים ופרות רועות בשלווה רבה באחו ספוג דם הקורבנות.

ביום השני – 8.7.15

במלאת 75 שנה לפוגרום בדורוחוי, קיימנו בבית הקברות ליד המצבה לזכר הקורבנות טקס זיכרון משותף עם הפדרציה של יהודי רומניה.
פוגרום דורוחוי, היה הראשון מבין הפוגרומים שערכו הפשיסטים ביהודי רומניה.
זה קרה בבית הקברות היהודי של העיר ביוני  1940 כאשר הצבא  הפשיסטי רצח 63 יהודים מבין המלווים לקבורה, גיבור מלחמה יהודי שהגן בגופו על קצין רומני שנקבר בו בזמן בבית הקברות הנוצרי..

נושאים את דגלי ישראל תוך שירת “עם ישראל חי” הצטרפנו לטקס הזיכרון.
ד”ר אאורל ווינר, יו”ר הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה נשא דברים. אחריו דיבר ד”ר דורון קולר – יו”ר ארגון יוצאי דורוחוי והסביבה – ואני נשאתי דברים בשם המשלחת.
הרב יוסי ווסרמן רב המשלחת והרב הראשי לבוקרשט הרב רפאל שפר, בליווי החזן הראשי של הטמפלו קורל שבבוקרשט קיימו טקס אזכרה מרשים.

בכיכר על שמו של הרב פנחס אליהו ווסרמן ז”ל, רב הקהילה המנוח, אביו של הרב יוסי ווסרמן הרב של יהודי רומניה בישראל, ניצב בית הכנסת הישן והמחודש ע”ש הרב.
בבית הכנסת התקיים טקס בו נטל חלק החזן הראשי של ביהכ”נ המרכזי של וינה.

בכיכר, ליד בית הכנסת, נחנך המוזאון על שם שלמה דוד ז”ל לתולדות יהדות דורוחוי.

 היום השלישי – 9.7.15

התפצלה המשלחת לשני חלקים: אוטובוס אחד יצא לסיור בעיירות של דרום בוקובינה. האוטובוס השני יצא לרדאו – בה ביקרנו בבית הכנסת המשופץ ובבית הקברות היהודי בו גם חווינו את ההתרגשות של אלו אשר מצאו את קברי יקיריהם והתייחדו עם זכרם.

בעיירה סירט, בה הייתה קהילה יהודית מפוארת, לא נשאר אף יהודי. קשה היה מראה בית הכנסת בעל העבר המפואר, העזובה, ספרי קודש זרוקים, האבק וקורי העכביש ובמזרח ניצב ארון הקודש המבויש, ריק, מאובק ונשכח. תמונות קשות לעיכול של קהילה שחדלה.

את הגבול שבין מולדבה הרומנית ובוקובינה הדרומית אשר בשטחה של רומניה, עזבנו במעבר הגבול של סירט וחצינו לתוך בוקובינה הצפונית שבשטחה של אוקראינה.

בערבו של  אותו יום הגענו לצ’רנוביץ, בירתה המפורסמת והתרבותית של בוקובינה, העיר האהובה והנערצת על ידי כל הקהילה של יהודי בוקובינה לדורותיה. מולדתם של סופרים, משוררים, רבנים, הוגי דעות, פוליטיקאים ואומנים ידועים. איך כבר נאמר עליה “העיר בה חיו אנשים וספרים”. למרות השנים הרבות שעברו מאז שהרוב המוחלט של היהודים עזבוה, הרגשנו קירבה משונה אל העיר המיוחדת הבוהקת והיפה.

במרכזה של העיר עדיין ניצבים השרידים העצומים של בית הכנסת, הטמפל, סמלם האהוב של יהודי בוקובינה. עם פלישת הגרמנים והרומנים הפשיסטים, הם העלו את הטמפל באש, אך המבנה המסיבי לא קרס וכל הניסיונות להרסו, לא צלחו! המבנה המסיבי ניצב כמעין מצבה לקהילה מפוארת שחרבה, ולזכר אלפי הקורבנות היהודים שנרצחו ללא רחם ברחובות עיר, ועוד עשרות אלפי המגורשים אשר לא חזרו מהאדמה הארורה של גיא ההריגה טרנסניסטריה.

היום הרביעי –  10.7.15

התקבלנו בכבוד רב בכיכר התאטרון היפה, המרשימה והמקושטת בדגלי ישראל ואוקראינה. ליד הבית היהודי המפואר קיבלו את פנינו נציגי הממשל המחוזי, מועצת העיר ובנוכחות קהל מקומי וילדי בתי ספר.

ראש העיר צ’רנוביץ, קספרוק אולסקי פבלוביץ, נשא דברים וברך את המשלחת במילים חמות ובברכת ברוכים הבאים הביתה. אני כראש המשלחת, יליד צ’רנוביץ, דיברתי על העבר המפואר של הקהילה היהודית אשר נקטע בבת אחת, על הפוגרום בו נרצחו ברחובות העיר אלפי יהודים, קורבנות הצבא הפשיסטי והז’נדרמריה הרומניים ובעזרתם הפעילה של פורעים בוזזים משתפי פעולה המקומיים. הזכרתי את הגירוש האכזר של עשרות אלפי יהודים תושבי העיר לטרנסניסטריה, ממנה רק מעטים זכו לחזור לעיר. בסוף דברי הדגשתי כי למרות העבר הקשה אותו לא ניתן לשכוח, אני קורא לבנות גשר של שלום, תקווה, הבנה וזיכרון מעל זוועות העבר אשר מהן עלינו להפיק לקחים לעתיד. הטקס הסתיים בשירת התקווה  וההמנון האוקראיני.

תוך שילוב ידיים יצאנו בתום הטקס, ל”מצעד החיים” כאשר בראש מובילים ראש העיר וראשי המשלחת. צעדנו בדגלים מונפים בנתיב בו הובלו 136 ממנהיגי הקהילה היהודית למקום הוצאתם להורג.

במקום זה, בו מוצבת מצבה לזכר הנרצחים, נישאו דברי ניחומים ע”י ראש העיר ועל ידי, יליד העיר ניצול טרנסניסטריה, מר שכטר, אמר קדיש והרב ווסרמן קיים טקס לעילוי נשמות הנרצחים. בסוף הטקס הונח זר לרגלי המצבה ע”י ראש העיר.

אל בית הקברות היהודי צעדנו יחד עם ראשי העיר במסלול המוביל אל קבר האחים בו נטמנו קורבנות הפוגרום. הקבר עצמו שופץ וקושט בדגלי ישראל ואוקראינה. על רחבת הקבר נערך טקס דתי ע”י רב הקהילה ורב העיר הרב מנחם מנדל גליצנשטיין. שורד גטו צ’רנוביץ אמר קדיש, נציגי העיר הניחו פרחים ודן מריאן – מנהל המסע יחד עם הרב יוסי ווסרמן הניחו זר פרחים על הקבר. הקהל פרץ באופן ספונטני בשירת “אני מאמין”.

חברי המשלחת שומרי המסורת, יצאו במהלך היום לביקורי שורשים במקום הולדתם והולדת משפחותיהם.

יום חמישי – 11.7.15 (שבת)

בתוך העצב היה גם קטע משמח בבית כנסת חב”ד, שם התקיים טקס מרגש של בר מצווה לחבר משלחתנו, שורד טרנסניסטריה מר בן ארצי דוד בן ה 83.  “חתן הבר מצווה” אשר לא זכה לחגוג בר מצווה מעולם, קיים את חלומו ועלה לתורה בעיר הולדתו. כולם נטלו חלק בשמחתו המרגשת וכמקובל באירועים אלו, “חתן הבר מצווה” הופגז בים של סוכריות.

החברים הלא דתיים חלקם קיים סיור באתרים היפים של העיר כולל המבנה המונומנטלי של אוניברסיטת צ’רנוביץ. החלק האחר יצא לסיורי שורשים במקומות הולדתם או הולדת בני משפחותיהם.

אחה”צ קיים ראש העיר קבלת פנים למשלחת באולם הישיבות המרשים של נבחרי העיר.

היום השישי – 12.7.15

יצאנו לכיוון טרנסניסטריה באוטובוסים ממוזגים ולא ברגל, בשיירות אין סופיות של המגורשים.

בדרך עצרנו בעיירת נובוסליצה שבגבול של מה שהיה בסרביה – שם התגלה לאחרונה בית כנסת עם פרסקו המעיד על היות המקום בית כנסת.

המשכנו אל מעבר הגדה המזרחית של נהר הדנייסטר לתוך מה שהייתה טרנסניסטריה, אל העיירה מוגילב פודולסקי. במוגילב היה הגטו הגדול והידוע לשמצה בחבל טרנסניסטריה. מוגילב גם שימשה תחנת מעבר ממנה שולחו המגורשים במסעות רגליים, למחנות ברחבי טרנסניסטריה.

עצרנו בתחנת הרכבת אשר ממנה ב – 6.3.1943 ,יצאה “רכבת היתומים” אשר אורגנה ע”י הוועד של יהודי רומניה ובחסות המלכה האם. ברכבת היו 1,900 ילדים יתומים בדרכם לארץ ישראל דרך בוקרשט. (עוד סיפור עלום מהשואה השקטה)

על המזח שעל הדנייסטר אל מול העיירה אטאקי, אשר מצידו המערבי של הנהר, בקירבת המקום ממנו אולצו המגורשים התשושים ממסעותיהם הרגליים לצלוח את הנהר על גבי רפסודות מאולתרות אל הגדה המזרחית שמנגד, אל העיירה מוגילב. לזכרם של אלפי המגורשים אשר טבעו או הוטבעו בעת “הצליחה”, צעדנו עם דגלי ישראל נישאים, אל עבר המזח תוך שירת “עם ישראל חי”.

במזח התקבלנו ע”י קהל מקומי, נציגי העיר, הקהילה היהודית הקטנה וילדי בית ספר לבושי בגדי עם אוקראיניים ונושאים דגלי ישראל ואוקראינה. הצועדים התערבו בקהל הילדים וחילקו להם דגלי ישראל וסוכריות מישראל.

סגן ראש העיר בירך את המשלחת והצהיר שהוא ותושבי העיר צופים לעתיד טוב יותר עם העם היהודי. הודיתי בשם המשלחת לראש העיר על קבלת הפנים החמה ולמען יזכרו הדורות הבאים וילמדו את הלקח, תיארתי את הזוועה שהתרחשה במקום זה לפני כ 74 שנה. כאשר הצבא הרומני הפשיסטי דחק את המגורשים היהודים המותשים אל הרפסודות, אלפים טבעו או הוטבעו. סיפרו כי פני הנהר כוסו בגוויות הטובעים והמוטבעים אשר צפו על פני הנהר הרוגע והזורם בשלווה בליבו של נוף פסטוראלי מטעה. לסיום,  המשלחת פרצה בשירת התקווה.

ספינה ועל סיפונה 10 שורדים, בליווי סגן ראש העיר, ראש הקהילה ומספר ילדים נושאי דגלים, הפליגה למרכז נהר הדנייסטר. במרכז הנהר, לזכרם של הקורבנות, הנחנו זרי פרחים כאשר ברקע  על המזח מתנגנת מוזיקה מרגשת אשר תאמה את האירוע.
עין אחת לא נשארה יבשה! היה זה טקס מרגש ביותר ויחיד במינו.

התבוננתי מהירכתיים, בשובל המים שהותירה הספינה, היה לי קשה להבין מה לנהר יפיפה הזורם לו בנחת בין הגדות הירוקות ולזוועות שאירעו כאן ממש במקום זה לפני 74 שנים?!

את טקס האזכרה המרכזי לזכר קורבנות טרנסניסטריה, קיימנו בבית הקברות היהודי של מוגילב, מעל בימת אחד מקברי האחים של קורבנות הגטו. ראש הקהילה של יהודי מוגילב, בעצמו שורד גטו מוגילב, נשא  דברים וסיפר את סיפורו הנורא של הגטו וקורבנותיו.
שורד מוגילב אחר אמר קדיש והרב ווסרמן קיים טקס מרגש לזכר הקורבנות.
הקהל התפזר נרגש בחיפוש אחר קברי יקיריהם והתייחדות עם זכרם.

בהמשך, ביקרנו בשטח של מה שהיה הגטו ואשר בו נותרו מספר מבני ציבור כולל: בית היתומים, חלק מבית החולים והמגרש ממנו יצאו המגורשים במסעות רגליים אל המחנות ברחבי טרנסניסטריה.

היום השביעי – 13.7.15

הגטו השני בגודלו בטרנסניסטריה, היה בעיירה ברשד. סיירנו בשארית הגטו המתפורר, ביקרנו בבית הכנסת העתיק בן ה – 200, ביקור מדכא. במקום קהילה יהודית זעירה המונה מספר זעום של יהודים זקנים ועניים. ראש הקהילה, שורד הגטו, סיפר את סיפורו של הגטו: הרעב, המחלות, הטיפוס והרצח של  אלפי הקורבנות שמילאו את רחובותיו המאובקים של הגטו.

בבית הקברות מעל במת קבר האחים של קורבנות הגטו התקיים טקס האזכרה. גם כאן, נשא דברים ראש הקהילה, דן מריאן מנהל המסע וממארגניו, שורד ברשד עצמו, נשא דברים על הגטו ולזכר הקורבנות. חמישה מבין חברי המשלחת אמרו קדיש בציבור בשיתוף  הקהל. לסיום טקס הזיכרון קיימנו טקס דתי מרגש. לאחר מכן התפזרו חברי המשלחת לחיפושים וביקורים של קברי בני משפחותיהם. היו שם קטעים קורע לב כאשר שורד מצא להפתעתו את קבר אביו קורבן השואה.

תם המסע, אך לא תמו  התהיות, סימני השאלה…למה? מה היה חטאם של הקורבנות, האם להיות יהודי הוא חטא? תרבות שלמה חרבה על לא עוול בכפה אך ורק בכדי למלא את תאוות הרצח של כוחות דמויי אדם.

חלפנו על פני השדות שטופי השמש זרועי החמניות מאופק עד אופק ולא יכולנו שלא לחשוב על המשפט העל מותי מתוך עיר ההריגה של חיים נחמן ביאליק:

“השמש זרחה, השיטה פרחה והשוחט שחט”