אבן הפינה לתחילת בניית המוזיאון הונחה בחודש ספטמבר 2016 בהשתתפות מנכ”ל משרד התיירות – מר אמיר הלוי, ד”ר אאורל וויינר –יו”ר הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה שחברו גם הם לפרויקט ואורחים נוספים.

באוקטובר 2016 החלו העבודות של בניין המוזיאון החדש.
ראשית היה צורך לפנות ולנקות את השטח, להכשיר את הקרקע ולהתחיל בחפירות .
בשל העובדה כי המוזיאון יהיה חלק מאתר השחזור של ראש פינה, ושער הכניסה הראשי של כל המבקרים אליו – הוחלט לקשר בין החלקים על ידי בניית מנהרה, ומעליות אשר יובילו את המבקרים באתר.

בשנת 2017 נבחרו בתהליך מסודר אשר ניהל ארגון א.מ.י.ר. יחד עם חברת  “אמינאו” שנשכרה לנהל את הפרויקט, בעלי המקצוע בהתאם לצורך שהוגדר, והחל לפעול הצוות שמתכנן את קונספט המוזיאון ויבצע את שלב התכנון המפורט והביצוע.
אנו גאים לספר כי הצוות מורכב משלושה גורמים מקצועיים מן המובילים בישראל, בעלי ניסיון רב ומוכח בפרויקטים דומים ומוצלחים.

במקביל, מתבצעת מזה חודשים רבים עבודת תחקיר ענפה בהנהלת היועץ האקדמי של הארגון,  ד”ר רפי ואגו, שבמסגרתה מכינים חומרים, אוספים מידע ונכתבות הנחיות ותשובות מטעם א.מ.י.ר. בנושאים הקשורים ליהדות רומניה.

הצוות המקצועי מורכב מוועדות על פי נושאי התוכן של המוזיאון – חלקם חברי הנהלה שהם הסטוריונים וחלקם אנשי אקדמיה והסטוריונים שנרתמו לפרויקט – כולם בהתנדבות.

בשנת 2017 הסתיים גם פרויקט חידוש מרכז המבקרים ב”בית הפקידות” כולל המיצג האור קולי והמקום נפתח לקהל הרחב לאחר השקה רשמית צנועה שהתקיימה במקום הפיזי בחודש מרץ 2017.

נכון לחודש נובמבר 2017, הבנייה נמצאת בשלב עבודות המנהור ויחד עם המועצה המקומית ראש פינה האחראית על הבנייה בפועל, מתכוננים גם לשלב הבא של הבניה.

בחודש דצמבר 2017 ביקר בראש פנה סגן יו”ר הכנסת, הח”כ חיליק בר, והתרשם מעבודות בניית המוזיאון, מההסטוריה של המקום, מהקשר האמיץ עם המועצה והעומד בראשה, אביהוד רסקי, ומבית פיק”א המחודש.
בביקור הצטרפו אל סגן יו”ר הכנסת מיכה חריש העומד בראש הארגון ואיל פביאן המנהל אותו.

ובחודש ינואר 2018 מתקדמות עבודות התשתית, החפירה וההכנות בקצב מעודד. לפניכם מספר תמונות עכשוויות :