הוענק פרס פיכמן

בבוקר יום שישי, ה – 17.05.13, התכנסו בבית יהודי בסרביה בת”א מאות משתתפים מיוצאי אזור בסרביה ברומניה אשר הגיעו באופן מסודר מכל רחבי הארץ, כדי לחלוק כבוד לשמוליק עצמון שקיבל את פרס פיכמן לשנת 2013.

האיגוד העולמי של יהודי בסרביה שהוקם על ידי יצחק קורן ז”ל, בחר להעניק פרס בתחום התרבות על שמו של יעקב פיכמן ז”ל כבר משנת 1964.

פיכמן, יליד בסרביה (1881) שנפטר בארץ בשנת 1958 היה מהאבות המייסדים של הספרות העברית החדשה. הוא פרסם למעלה מ־300 ספרי שירה, סיפורת, פזמונאות ותרגומים. . פיכמן היה מצעירי הסופרים העבריים בדור שלאחר ביאליק.
כמי שזכה בפרס אוסישקין ובפרס ישראל על עבודתו, היה זה ראוי שבבוא היום יכובדו יוצרים מקומיים בפרס על שמו.

השנה החליט האיגוד העולמי של יהודי בסרביה בראשותו של דר’ דני קורן להעניק את הפרס לשמוליק עצמון,  שחקן תיאטרון ובמאי שהוא גם המייסד והמנהל האמנותי של תיאטרון “היידישפיל”.

כהוקרה על פעילותו החשובה רבת השנים הגיעו לברך את עצמון מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל – הרב וסרמן שאף קיים טקס במקום לזכר נספי יהדות בסרביה, מר אברהם איווניר, משפחתו של עצמון, בכירי תיאטרון היידישפיל ומכובדים נוספים.

את החלק האומנותי של האירוע העשירו ושימחו צעירי תיאטרון היידישפיל כמו גם אחת מכוכבותיו הבולטות, השחקנית והזמרת בעלת קול הפעמונים – מוניקה ורדימון.
הרפרטואר היה מרשים ביותר וכלל שירים “מבית אמא”, מערכונים ובלדות.

האירוע נערך במשכנו הקבוע של הארגון העולמי בבית יהודי בסרביה בצפון ת”א.