הונחה אבן הפינה לבניית המוזיאון ליהדות רומניה ע”ש משה נתיב ז”ל בראש פנה

ב – 29.09.16, כ”ו אלול תשע”ז הונחה אבן הפינה לבניית המוזיאון ליהדות רומניה ע”ש משה נתיב ז”ל בראש פנה.

ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל – שחרט על דגלו את הנצחת מורשת יהדות רומניה ותרומתה הכבירה למדינת ישראל, יחד עם המועצה המקומית ראש פנה ובתמיכת משרד התיירות, הניחו היום את אבן הפינה לבניית המוזיאון ליהדות רומניה ע”ש משה נתיב ז”ל בראש פינה !

הטקס התקיים בנוכחות: מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר., מר אביהוד רסקי – ראש המועצה המקומית ראש פנה, מר אמיר הלוי – מנכ”ל משרד התיירות, ד”ר אאורל ויינר – חבר הפרלמנט הרומני ומי שעומד בראש הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה, משפחת נתיב המורחבת, מכובדים, אישי ציבור, תושבי ראש פנה ונציגי קהילת יהודי רומניה בישראל.

היום, 29.09.16, התאספו ב’גן הברון’ בראש פנה קהל רב שהגיע מכל רחבי הארץ כדי לציין תאריך ומאורע הסטורי: תחילת הבנייה של המוזיאון ליהדות רומניה בראש פנה שייקרא על שמו של משה נתיב ז”ל – אחד מארבע האבות המייסדים של ארגון א.מ.י.ר. (השלושה האחרים היו: יצחק ארצי ז”ל, משה נגור ומנחם אריאב).

את האירוע הינחתה איריס לקנר – אחראית ההפקות וההסברה של הארגון – אשר הדגישה כי “היום נמצאים כאן אלו ששמו להם למטרה חשובה ונעלה להעלות לתודעה האישית, המשפחתית, הציבורית וההסטורית את תפקידה החשוב והמכריע של קהילת יהודי רומניה…. אנו נמצאים כרגע במקום שהוא בעל משמעות הסטורית ממדרגה ראשונה. כי כאן… בראש פינה הייתה התחלה. התחלה של התיישבות, התחלה של עלייה ראשונה לארץ, התחלה של מימוש הרעיון הציוני שהחל… ברומניה”.

ראשון בירך אביהוד רסקי – ראש המועצה המקומית ראש פנה, דור רביעי בארץ לעולים מרומניה. רסקי אמר כי :”בשבילנו, זהו יום חג לאחר פעילות של מספר שנים בתכנון ובהשגת משאבים הגענו ליום הזה בו אנו מניחים אבן פינה למבואה ולמוזיאון ליהדות רומניה. “אבן מאסו הבונים הייתה לראש פנה“. המשפחות שעלו ממויינשט שברומניה הגיעו אל גיא אוני, כיום ראש פנה – יישוב שמתיישביו נאבקו על מנת להיאחז בקרקע. ביחד נוסדה ונבנתה ראש פנה, מושבה שהפכה, עם השנים, ליישוב פורח ומשגשג. המשפחות ממוינשט היו חלק מתנועה רחבה שקמה ברומניה של ‘חובבי ציון’, אשר שמו להם למטרה ליישב את הארץ הלכה למעשה, והקדימו, עם הציונות המעשית שלהם את הרצל ואת גישתו המדינית. לימים, בקונגרס הציוני בבאזל, ייכתב המצע של התנועה הציונית, האוגד בתוכו את חזונם של חובבי ציון על יישובה המעשי של הארץ. יהודי רומניה עלו לארץ, הקימו מושבות נוספות והיוו נדבך חשוב בהתיישבות היהודית החדשה בארץ ישראל – נדבך שראוי לו לקבל את מלוא הבמה ותשומת הלב. אני גאה לעמוד כאן היום בטקס הנחת אבן הפינה למוזיאון המנציח את פועלה של יהדות רומניה ביישוב ארץ ישראל….” רסקי בירך על שיתוף הפעולה עם ארגון א.מ.י.ר. שיזם את הרעיון והרים כוסית לחיים לשנה החדשה עם הקהל כולו.

מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר. שנרגש מאוד על המעמד החשוב, פתח את דבריו עם התייחסות למותו של הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז”ל, אשר היה לידיד אמת של קהילת יהודי רומניה וציטט קטעים מתוך נאומו של פרס המנוח באירוע הבמה הרעיונית ע”ש יצחק ארצי ז”ל במהלכו שיבח את אנשי העלייה הרומנית בארץ ישראל באומרו משפטים כמו : “יהדות רומניה הייתה ערש התרבות היהודית שתרמה לתרבות העברית תרומה אדירה! העלייה מרומניה היא עלייה של אנשים נפלאים… ….זוהי עלייה של אנשים שבאו עם סוליות של גומי : אף אחד לא שמע את הצעדים שלהם… הם לא ביקשו, לא התלוננו… נכנסו למדינה והתחילו לעבוד….. … הם הרימו את ישראל גם כמותית וגם איכותית לרמה בלתי רגילה ועל כן, קשה לתאר היום את ישראל בלי העלייה הרומנית! …יש לזכור כי העלייה מרומניה באה מוכנה נפשית, אינטלקטואלית והסטורית! לאחר מכן, הרחיב על תפקידו של משה נתיב – אדם עם עשייה ציבורית רחבה : (היה אלוף בצה”ל וראש אגף כוח האדם משך מספר שנים. נולד כמשה ווֵג בפטרובה להורים יהודים אדוקים. בגיל 3 עברה משפחתו לבטושאני, ובגיל 14, בהשראת הרעיונות הציוניים, ברח מהבית כדי לעלות ארצה.. נתיב הגשים את תוכניתו במסגרת עליית הנוער וכעבור חמש שנים הצטרפו אליו לארץ גם הוריו ואחיו. בשנת 1949 החל את שירותו בצבא ובמשך כ-25 שנים שימש בתפקידים שונים. לאחר שחרורו מצה”ל שימש כמנכ”ל חברת העובדים ועמד בראש מערך שליחי הסוכנות היהודית בארה”ב. לאחר מכן, מונה למנכ”ל הסוכנות היהודית ובתפקידים ציבוריים רבים, ובהם: נשיא המועצה לישראל יפה, יו”ר מועצת המנהלים של ‘עמיגור’, יו”ר ארגון א.מ.י.ר. ונציגו ב מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל ועוד..)

נתיב ז”ל הבין כי הציבור הישראלי וגם העולמי לא יודע מספיק על הקהילה הגדולה והמבורכת הזו שמקורותיה ברומניה. את מחשבותיו חלק עם חברים קרובים ואנשי מפתח בחברה והלהיב אותם לחולל שינוי. חריש סיפר כיצד החלה העבודה המאומצת על פיתוח הרעיונות לכדי מעשה וכיצד החלו לגייס אנשים, תומכים, שותפים וכסף למוזיאון.

אמיר הלוי, מנכ”ל משרד התיירות, אמר כי משרד התיירות בישראל רואה בפרויקט המוזיאון פוטנציאל אדיר והזדמנות להביא אפילו עוד יותר קהל ותיירים לאזור הצפון ותומך באופן מלא ברעיון, בביצוע ובאנשים העומדים מאחורי הפרויקט – שכל אחד מהם בתורו כבר הוכיח את עצמו בעבר.

את האתנחתא המוזיקלית באירוע העניקו ויטלי פודולסקי – האקורדיוניסט הוירטואוז והכנר – מקסים שרייבר.

מי שרואה בארגון אמיר את האחות הטבעית של FCER, הוא ד”ר אאורל ויינר העומד בראש הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה וחבר הפרלמנט הרומני שעלה לשאת דברים בשם הפרלמנט הרומני גם עם עדכון על שורה של תקנות חדשות הנפתחות בפני יהודי רומניה שאינם חיים ברומניה והתפתחויות על פעילות הפדרציה אך בעיקר פירט כיצד הוא רואה בחשיבותו של מוזיאון ליהדות רומניה בראש פנה, כיצד ריתק אותו בשעתו בהתלהבותו משה נתיב ז”ל לרעיון ובאילו אופנים יתקיים שיתוף פעולה מלא בין הפדרציה לבין א.מ.י.ר. .

אלי שחר – יו”ר וועדת ראש פנה בא.מ.י.ר. עלה לבמה והסביר במצגת שהוכנה מראש על מבנה המוזיאון שבנייתו מתחילה ואילו את ההסבר המלומד על הפנים, קרי: התוכן – העניק באופן מרתק היועץ האקדמי של ארגון אמיר ומי שעומד בראש וועדת התכנים של המוזיאון, ההסטוריון – ד”ר רפי ואגו. ד”ר ואגו העניק סקירה הסטורית על ראשית הציונות והעלייה לא”י מרומניה ואז הרחיב כיצד כל ההיבטים המתייחסים ליהדות רומניה מראשיתה ועד היום יקבלו ביטוי במוזיאון המתחיל להיבנות.

החלק הטקסי התנהל בשני חלקים: ראשית, הוזמנו לבמה מיכה חריש, אביהוד רסקי, ד”ר אאורל ויינר ואמיר הלוי כעד על מנת לחתום על מגילת היסוד, ואז נגשו האישים החשובים והקהל כולו לשטח בניית המוזיאון כשברקע כבר עובדים הטרקטורים, על מנת לטמון באדמה יחדיו את מגילת הייסוד בברכתו של רב המועצה, אברהם דוידוביץ’, ולהצטלם לתמונה משותפת.

ההתרגשות שאפפה היום את המקום הייתה גדולה וכולם ציפייה לרגע פתיחת המוזיאון בטווח 3 השנים הקרובות.

(* צילומים: חנוך גריזיצקי)

    

גלריית תמונות מהאירוע החגיגי