ההרצאה השנתית לזכרו של פרופ’ יעבץ 2016

ב – 07.01 נערך זו השנה השלישית אירוע אינטלקטואלי מרשים ומכובד לזכרו של אחד האישים הבולטים באקדמיה הישראלית שנמנה בין יוצאי רומניה, פרופ’ צבי יעבץ שהלך לעולמו בשנת 2013.

ארגון א.מ.י.ר. המנציח ומשמר את מורשתה העשירה של יהדות רומניה בשלל דרכים, המשיך מסורת שקבע לעצמו על מנת להנציח את פועלו של יעבץ, ההיסטוריון הדגול, יליד בוקובינה.
באירועים שנתיים אלו משתתפים אישים רמי דרג ומרצים אישים בכירים מתחומי האקדמיה, הביטחון והדיפלומטיה.

באירוע שנערך השנה בבית יהודי בסרביה שבתל אביב, נכחו כ – 350 איש ששמעו הרצאות מרתקות. הראשונה הייתה של פרופ’ שלמה אבינרי על המתרחש במזרח התיכון ובמזרח אירופה.
אבינרי הוא פרופסור למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים שלמד היסטוריה ומדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים ובביה”ס הלונדוני לכלכלה.  באוניברסיטה העברית כיהן כראש המחלקה למדע המדינה, היה למנהל מכון לוי אשכול לחקר המדיניות, הכלכלה והחברה בישראל, דיקן הפקולטה למדע החברה ומנהל המרכז ללימודי אירופה. בשנים 1975-77 כיהן כמנכ”ל משרד החוץ בממשלתו הראשונה של יצחק רבין ובשנת  1996 הוענק לו פרס ישראל.
בין ספריו שתורגמו ללשונות רבות משנתו החברתית והכלכלית של קארל מארכס, ישראל והפלשתינאים, הרעיון הציוני לגווניו ועוד.
במהלך ההרצאה שיקף מציאות עולמית עגומה דרך הדוגמאות של מזרח אירופה כל שכן של המתרחש באזורנו וקישר בין שני האזורים באמצעות דוגמאות הסטוריות מאלפות.

אחריו עלה לבמה אל”מ (במיל’) בני מיכלסון שהוא יו”ר העמותה הישראלית להסטוריה צבאית אשר הביא מדבריו של פרופ’ דומיטרו פרדה אשר עמל על ספרים והתייחסות נרחבת ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל לרומניה במהלך השנים.
פרופ’ דומיטרו פרדה הוא חתן פרס האקדמיה הרומנית על הצטיינות בפעילות הדיפלומטית וכיום שגריר רומניה בקובה. פרדה למד היסטוריה ודיפלומטיה באוניברסיטת בוקרשט ובאוניברסיטת ג’ורג’טאון בדרום אפריקה, הוא חבר הוועדה להסטוריה ויחסים בינלאומיים בפרלמנט הרומני וסגן נשיא הליגה לתרבות רומני התפוצות. כיהן כחוקר המדעי הראשי של המרכז להסטוריה צבאית של רומניה, היה מנהל הארכיונים הדיפלומטיים של משרד החוץ הרומני ונציג רומניה באונסקו.
פרדה הוא מרצה להסטוריה ומדינאות באוניברסיטה של טימישוארה ומחברם של יותר מ – 40 ספרים ו – 150 מחקרים ומאמרים בנושאי דיפלומטיה. הוא מייסד הוועדה האירופאית להסטוריה ואסטרטגיה בלקנית ומכהן כנשיאה מזה 15 שנה.

את הערב המרתק חתם פרופ’ עוזי ארד – יו”ר ארגון הכוח המגן.
המרכז לחקר כוח המגן עוסק במחקר ובפרסום מחקרים על ההיסטוריה הביטחונית של ישראל.
מאז הוקם המרכז לפני כ – 30 שנה ביזמת ישראל גלילי ז”ל, הוא ממשיך למלא 2 משימות עיקריות: ראשית, להעמיד לרשות הציבור מידע אמין, מדויק ומפורט על היבטיה השונים של ההיסטוריה הצבאית-ביטחונית של ישראל מתחילת ההתיישבות הציונית ועד ימינו.
שנית,  ליזום ולבצע פעילות חינוכית נרחבת בנושאים אלה – הן במערכת החינוך הפורמאלית, הן במסגרת בלתי-פורמאלית בקרב בני הנוער והציבור הרחב. מדי חודש עורך המרכז ימי עיון לקהל הרחב המוקדשים לסוגיות ביטחון היישוב וישראל: מתקופת “השומר” ועד היום.
דבריו המבריקים של ארד שסיכמו את כל מה שנאמר לפניו, הלהיבו את הקהל ואף קושרו למצב העכשווי בפוליטיקה הישראלית והעולמית.

בירכו את הבאים בערב זה: יו”ר ארגון א.מ.י.ר. – מר מיכה חריש, בנו של פרופ’ צבי יעבץ – ד”ר עידו יעבץ – היסטוריון בעצמו, שגרירת רומניה בישראל – הגב’ אנדראה פסטרנק שאף דאגה לקיים לאחר האירוע קבלת פנים רשמית במעונה ואלוף במיל’ עוזי דיין שסיפר על היכרותו עם פרופ’ יעבץ, חיבתו היתרה לרומנים בישראל וחלקו של ד”ר מיכאל לנדאו, מייסד מפעל הפיס, למדינה בשלל תחומים.
הנחה את הערב פרופ’ דני קורן – יו”ר האיגוד העולמי של יוצאי בסרביה.

בסוף הערב חולק לכל באי האירוע ספרו של יוסף גוברין שהיה שגריר ישראל ברומניה: “יחסי ישראל-רומניה בשלהי עידן צ’אושסקו”.