הבמה הרעיונית לזכרו של פרופ’ יעבץ – השנה השנייה

ב – 09.03 התקיים בבית יהודי בסרביה שבת”א יום העיון השנתי לזכרו של פרופ’ יעבץ עם ציון שנתיים למותו. באירוע השתתפו כ – 300 איש שרותקו על ידי הרצאות חשובות ומעניינות של אישים נבחרים ונוכחותם של בכירים מעולם האקדמיה והביטחון הישראלי.

פרופ’ צבי יעבץ ז”ל שהלך לעולמו לפני שנתיים, היה לאחד ההסטוריונים החשובים בישראל ואיש בעל הישגים לא מבוטלים לאקדמיה בארץ : ממייסדי אוניברסיטת ת”א, בית ברל ומכללת תל חי ומרצה אורח במיטב האוניברסיטאות הגדולות ברחבי העולם.

ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל – החליט להנציח את דמותו ואת חזונו של פרופ’ יעבץ על ידי יצירת אירוע שנתי במסגרת פעילות הבמה הרעיונית ע”ש יצחק ארצי ז”ל שנועדה להעלות על נס את תרומתה הכבירה של העלייה הרומנית למדינת ישראל בשלל תחומים.

ביום העיון שנערך השנה, נשאו דברים : ד”ר דני קורן – יו”ר האיגוד העולמי של יהודי בסרביה שאירח את הקהל במשכנו, מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר., ד”ר עידו יעבץ – בנו של פרופ’ יעבץ המנוח ואיש אקדמיה בעצמו ופרופ’ עוזי ארד – יו”ר ארגון כוח המגן הישראלי וממקורביו של יעבץ בחייו.

על ההרצאות המרתקות היו אמונים שלושה אישים בכירים ונבחרים:

  1. פרופ’ יהודה באואר שהרחיב על מושג הג’נוסייד (=רצח עם) בהקשר האנושי, ההסטורי והשואתי ,
  2. אלוף (במיל’) בני מיכלסון שציין נקודות עיקריות בתרומת יהדות רומניה לביטחון מדינת ישראל – ודבריו מהווים פתיח לנושא מחקר נרחב שיעודכן בשנה הקרובה כתוצאה משת”פ בין ארגון א.מ.י.ר. לארגון כוח המגן,
  3. ופרופ’ שלמה בן עמי שהיה מתלמידיו הבולטים של פרופ’ יעבץ המנוח אשר הרחיב בהרצאתו על הקשר המעניין בין מדינאים להסטוריונים והממשקים הבלתי נמנעים ביניהם.

יום העיון המרתק נחתם בדבריו מעוררי ההשראה של פרופ’ עוזי ארד שהתייחס להרצאות, לגישתו של יעבץ לפרקים אלו בחיינו כיהודים ולמצב העכשווי במדינה.