גאווה לקהילת יוצאי רומניה ביום העצמאות ה – 64 למדינת ישראל

מדליקת משואה ממוצא רומני ופרופסור לפסיכולוגיה שקיבל את פרס ישראל הביאו גאווה רבה לקהילה הרומנית בארץ.

פרופ’ שלמה בנטין הוא חתן פרס ישראל לחקר הפסיכולוגיה לשנת תשע”ב ויליד רומניה שקיבל הוקרה מכובדת מידיו של הנשיא באופן אישי על הישגיו, מחקריו ופעילותו האקדמית.

מחקריו של בנטין עוסקים בהבנת הפעילות האלקטרו־פיזיולוגית של המוח ובתהליכים דינאמיים של זיכרון.

פרופ’ בנטין הראה בסדרת מחקרים כי תהליך הקריאה בשפה העברית מערב את המבנים הפונולוגיים המתאימים בלקסיקון, זאת אף על פי שהכתב הלא מנוקד לא מוסר מידע פונולוגי מלא לקורא. בנטין גם הוכיח שמודעות פונולוגית מפותחת היא תנאי קדם לרכישת הקריאה ביעילות, בעוד שהעדר מודעות פונולוגית בעת רכישת הקריאה היא בין הגורמים העיקריים המביאים לנכשלות בקריאה. מחקריו השפיעו על הוראת הקריאה בישראל.

הוא פרסם וחקר את מנגנון האדם לזיהוי פנים אנושיים והבעות פנים. בשנות ה – 80 הוא מונה למרצה לפסיכולוגיה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, ואח”כ מונה למרצה בכיר. בשנת 1991 הועלה לדרגת פרופסור ושימש כראש המגמה לחינוך מיוחד. היה ממקימי המרכז לחישוביות עצבית ומסלול הלימודים במדעי המוח. בהמשך עמד בראש המגמה לנוירופסיכולוגיה. בנימוקי מתן הפרס ציינה הוועדה את תרומתו המדעית לתחום הפסיכולוגיה בכלל ולמדעי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית והנוירופסיכולוגיה בפרט. אחד המאפיינים בעבודתו הוא תרומתו המשמעותית לכמה תחומים בלתי תלויים שבכל אחד מהם הטביע את חותמו. לבנטין שם עולמי בתחומו ועבודותיו התפרסמו בכתבי עת חשובים ויוקרתיים.

‏בשנת 2003 התפרסם ספרו, “פרקים בנוירופסיכולוגיה”.

 

מאיה בראון היא תלמידת כתה י”ב בבית הספר “משה שרת” בנתניה שזכתה בפרס הראשון בתחרות מדענים ומפתחים צעירים על המצאתה “חיטוי מים באמצעות קרינת השמש”.

כבת למריוס ויולנדה בראון היא זכתה להדליק משואה בהר הרצל בחגיגות פתיחת יום העצמאות ה – 64 למדינת ישראל על המצאתה בתחום הקיימות, וזכייתה בפרס מייצג – על פי מארגני הטקס – את דור העתיד של מדענים בישראל.