א.מ.י.ר. השתתף לראשונה בקונגרס הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה

ב-25 ו-26 ליולי 2016, התקיים בבוקרשט הקונגרס ה-3 של הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה, ה – FCER בראשותו של ד”ר אאורל ויינר
הקונגרס התקיים בבניין המכון הלאומי לסטטיסטיקה של רומניה וא.מ.י.ר. הוזמנה לקונגרס לברך את משתתפיו וליטול בו חלק פעיל
.

 

מטעם א.מ.י.ר. השתתפו בקונגרס: מר ארמנד שור – חבר הנהלת א.מ.י.ר. והאחראי על קשרי החוץ בארגון ומר איל פביאן – ראש מטה ארגון א.מ.י.ר. טקס פתיחת הקונגרס התקיים בבוקר ה-25 ליולי, בנוכחות אורחים רבים וחשובים.

 

הטקס נפתח בשירת ההמנונים של רומניה ושל ישראל, בברכותיהם של הרב Rafael Shffer   וד”ר אאורל וויינר ובדקת דומיה לזכר מנהיגים מן הקהילה אשר הלכו לעולמם בשנים 2010-2016.

 

מלבד נציגות א.מ.י.ר., נכחו בטקס אורחי כבוד רבים אשר נשאו דברי ברכה, ביניהם: הגברת תמר סמש – שגרירת ישראל ברומניה, שגריר גרמניה ברומניה, שר החינוך הרומני – מר Mircea Dumitru , סגן השר לענייני דתות ברומניה- ויקטור אופסקי, יועצו של נשיא רומניה – מר סרגי’יו ניסטור אשר הביא את ברכת נשיא רומניה, יוהניס קלאוס, לקהילות היהודיות, סגן נשיא הבנק המרכזי של רומניה, בכירים מן הפרלמנט הרומני וביניהם ראש סיעת PSD בפרלמנט הרומני (המפלגה הגדולה ברומניה), ראש הקהילה הארמנית ברומניה, ראשי הכנסיות הנוצריות- הקתולית, האורתודוכסית והארמנית, ראשי הג’וינט ברומניה, מנהיגי סניף ‘בני ברית’ ברומניה, התנועה הציונית ברומניה ועוד.

 

כמו כן, נכחה בטקס הגב’ טובה בן נון, מנהלת הבית ספר הגבוה לאודר ברומניה. גם חבר הנהלת א.מ.י.ר. נוסף היה בטקס, מר זיגי זילברמן, שהשתתף גם כנציג ההסתדרות הציונית.

 

בשם א.מ.י.ר, ויו”ר א.מ.י.ר. מר מיכה חריש , נשא דברים בטקס הפתיחה, מר ארמנד שור, אשר בירך גם בשם יהדות רומניה בישראל את משתתפי הקונגרס וראשי הקהילות והפדרציות.

 

הוא ציין בפניהם כי א.מ.י.ר. הוא ארגון אח של ה-FCER , ובין שני הארגונים נחתם הסכם שיתוף פעולה. שור דיווח להם על התקדמות הפרויקטים של א.מ.י.ר. בראש-פינה ובראשם מרכז המבקרים בבית פיק”א והארכיון הדיגיטלי, וגם על הגעתה הקרובה של קבוצת סטודנטים מן האוניברסיטה העברית בראשותה של ד”ר רונית פישר לרומניה.
זאת כאשר א.מ.י.ר. הוא נותן החסות למרכז לחקר יהדות רומניה באוניברסיטה העברית בירושלים (מרכז דינור).
לבסוף, עדכן את הקהל על העצרת השנתית המרכזית הראשונה לציון שואת יהדות רומניה ב’יד ושם’, אשר נערכה בשבוע שעבר בהשתתפותו של ד”ר אאורל וויינר. כאן צוינה התרומה הגדולה של יו”ר הפדרציה, ד”ר אאורל וויינר, לחיזוק הקשרים בין ארגון א.מ.י.ר, לפדרציה ולקהילות היהודיות ברומניה.

 

במסגרת הקונגרס, דיווחו ראשי האגפים של הפדרציה על פעילותם בשנים האחרונות ועל תכניותיהם לשנה הקרובה וצוין כי מושם דגש על החינוך והזהות היהודית בקרב הקהילות היהודיות שנותרו ברומניה.

 

הנהלת הפדרציות דיווחה מצידה על הפעילות בשנים 2010-2016 ובאופן טבעי, התקיימו דיונים על הנעשה והתוכניות לעתיד.

 

ביומו השני של הקונגרס התקיימו הבחירות לתפקידים הבכירים והמרכזיים של הפדרציה ולהנהלתה.
באותו היום, הוצגה תכנית העבודה הרב שנתית של הפדרציה לשנים 2016-2020, ע”י מר אובידיו בנסקו, שנבחר באותו יום לסגן נשיא הפדרציה, לצידו של הנשיא שנבחר לכהונה נוספת, ד”ר אאורל וויינר.
התכנית אושרה בהצבעה.

 

לקראת סיום הדיונים של היום השני, נשא דברים מר איל פביאן בשם ארגון א.מ.י.ר. בהקשר לנושאים השונים בהם דנו משתתפי הקונגרס.
בדבריו ציין את חשיבות הקשר האמיץ בין א.מ.י.ר. לקהילות ולפדרציה כדי לסייע לקהילות בפעילותן מחד, ולסייע להנצחת יהדות רומניה בישראל מאידך, וכן לשמור על הקשר של מאות אלפי היהודים יוצאי רומניה בישראל עם הקהילות היהודיות ברומניה ולהיפך.
הוא ציין כי במסגרת הסכם שיתוף הפעולה בין שני הגופים, תתוכנן ותתבצע פעילות משותפת בחודשים הקרובים, והדגיש כי א.מ.י.ר. הוא הכתובת הטבעית והמרכזית לתמיכה בענייניהן של הקהילות היהודיות ברומניה בישראל. בהקשר זה, הוא הזכיר את העבודה המשותפת של א.מ.י.ר. עם מוסדות רשמיים רבים בישראל ביניהם: משרדי ממשלה, מוסד ‘יד ושם’, אוניברסיטאות, רשויות מקומיות, העמותה הישראלית להיסטוריה צבאית, קק”ל ועוד.

זאת ועוד: יחסי העבודה הטובים של א.מ.י.ר. עם השגרירויות של רומניה בישראל ושל ישראל ברומניה, וכן את פעילותו של א.מ.י.ר. בתקשורת בישראל, לצד פעילות המחקר שלו על תרומתם של יהודי רומניה לישראל.
עוד ציין פביאן כי א.מ.י.ר. פועל להבאת טיולי שורשים ומסעות הנצחה מישראל לרומניה, וכי הוא פועל ליצור מעגלי תמיכה ציבורית של אישים בכירים בישראל ובעולם היהודי להנצחת יהדות רומניה.
לסיכום אמר כי קיומו של ארגון ישראלי חזק ומרכזי הפועל בעניינה של יהדות רומניה ומורשתה בישראל הוא חיוני למפעלן של הקהילות היהודיות ברומניה והפדרציה ולהיפך – פעילותה של הפדרציה הכרחית לאותו עניין לדורות הנוכחיים והבאים, ולכן פעילותם המשותפת היא חשובה ביותר.
בהקשר זה הוא הודה לד”ר אאורל וויינר על פעילותו הענפה ביותר והמוערכת בשנים האחרונות בנושאים הללו, ולתרומתו האישית למעמדן והנצחתן של הקהילות היהודיות ברומניה.

 

במהלך הקונגרס התקיימו פגישות של נציגות א.מ.י.ר. עם ראשי קהילות משמעותיות ברומניה, כגון: בוקרשט, יאשי, אורדיה, טימישוארה, טרגו-מורש, סיגט ונוספות וגם עם ראשי אגפים בפדרציה, עם נשיא ‘בני ברית’ ברומניה, הג’וינט ברומניה והתנועה הציונית ברומניה.

 

ד”ר אאורל וויינר הודה לארגון א.מ.י.ר. והעומד בראשה – מר מיכה חריש, על נוכחות הארגון בקונגרס והשתתפותו בדיונים, וכן ציין את החשיבות הרבה של נוכחות בכירים מארגון א.מ.י.ר. באירועים ומפגשים של הפדרציה והקהילות. ד”ר ויינר ציין גם הוא בתורו את חשיבות התמיכה בקהילות והקשר עמן מהעולם בכלל ומיהדות רומניה בישראל בפרט. גם הוא בחר להדגיש את העבודה המשותפת אשר תיעשה בין הפדרציה לא.מ.י.ר. בחודשים הקרובים.