ארגון א.מ.י.ר. השיק את ההרצאה השנתית לזכר פרופ’ יעבץ

ארגון א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל יחד עם ארגון כוח המגן, קיים את ההרצאה השנתית לזכרו של פרופסור צבי יעבץ  ב – 28.01.14 במוזיאון ארץ ישראל

בין האורחים המכובדים שהגיעו לחלוק כבוד להסטוריון הדגול ולהרצות: פרופ’ סר לורנס פרידמן מקינגס קולג’ בלונדון.

במסגרת הבמה הרעיונית ע”ש יצחק ארצי ז”ל, חבר ארגון א.מ.י.ר. לארגון כוח המגן ולמשפחת יעבץ על מנת לקיים אירוע לזכרו של חתן פרס ישראל ומי שהיה ממקימי אוניברסיטת תל אביב, פרופסור צבי יעבץ, שהלך לעולמו אשתקד.  האירוע שנשא אופי אקדמי היה בגדר יריית הפתיחה למסורת שנתית של ההרצאה המרכזית לזכר האיש והחזון, פרופ’ יעבץ.

האירוע החל בקבלת פנים בנוכחות: משפחת יעבץ המורחבת, סגל אקדמי, אנשי תקשורת ורוח, הנהלת ארגון א.מ.י.ר., עמיתי ארגון כוח המגן, שגרירת רומניה בישראל – הגב’ אנדראה פסטרנק, פרופ’ איתמר רבינוביץ’, מנדי מרון, עמירם כהן, איתן בן צור, שלמה רון, האלופים במיל’: רפאל ורדי וזאב אלמוג, דב שפי – מי שהיה הפרקליט הצבאי הראשי של צה”ל, שייקה דליות, שלמה גזית – ראש אמ”ן לשעבר ועוד רבים.

נשאו דברים לזכרו של פרופ’ יעבץ ז”ל : מר מיכה חריש – יו”ר ארגון א.מ.י.ר., מר עוזי ארד העומד בראש ארגון כוח המגן ובנו של ההסטוריון שהלך לעולמו, ד”ר עידו יעבץ.

 על החלק של ההרצאות היו אמונות שתי פיגורות מכובדות מעולם האקדמיה:

* ד”ר רפאל ואגו מאוניברסיטת תל אביב המתמחה בחקר רוסיה ומזרח אירופה שהרצה  על : “יהדות רומניה והציונות” וקשר את הדברים לסימליותו של פרופ’ יעבץ ז”ל להקשר זה בדיוק.

* פרופ’ סר לורנס פרידמן מקינגס קולג’ לונדון אשר הגיע במיוחד לאירוע הרצה על נושא שהיה קרוב לליבו של פרופ’ יעבץ המנוח: “האסטרטגיות של פשוטי העם: מפלבאים לפרולטרים”.

בסוף הערב חולק למאות המשתתפים שפקדו את המקום כשי מטעם ארגון א.מ.י.ר. ספרו האחרון של פרופ’ יעבץ, “צ’רנוביץ שלי”, שיצא במהדורה מיוחדת לערב זה והושק פרויקט המלגה ע”ש יעבץ למחקר.

עם סיום ההרצאה, נערכה קבלת פנים רשמית במעון השגריר של בריטניה בישראל – מר מת’יו גולד, לכבודו של פרופ’ סר לורנס פרידמן ולכבוד משפחת יעבץ.

בקבלת הפנים נכחו בכירים משני הארגונים שהיו אמונים על ההרצאה השנתית ונציגי משפחת יעבץ.