ארגון א.מ.י.ר. אבל על מותה של נאוה סמל ז”ל

בצער רב וביגון קודר אנו מצטערים מעומק ליבנו להודיע על פטירתה של נאוה סמל (1954 – 2017).

 

אישה יקרה לנו מאוד בארגון שתרמה בכל דרך רבות מזמנה ותומכת נלהבת של פעילותינו.
נאוה הייתה שותפה בכירה מאוד בשנים האחרונות וממש עד לשבועות האחרונים בצוות המוביל של תכנון המוזיאון ליהדות רומניה שהולך ומוקם בראש פנה כיום.

 

נאוה הייתה אשת תרבות עם תרומה אדירה לעולם התרבות הישראלי ושגרירה נפלאה של המורשת הישראלית בכל מקום בו הייתה בעולם.

 

נאוה סמל ז”ל הייתה ילידת יפו. בתם של יצחק ומימי ארצי – שורדי שואה.
את אימה שכלה לפני שבועיים בלבד ואילו אביה, יצחק ארצי ז”ל שנפטר בשנת 2003, היה, בין היתר, מהאבות המייסדים של ארגון א.מ.י.ר.

 

נאוה הייתה בעלת תואר שני בתולדות האמנות מאוניברסיטת תל-אביב.
עבדה כמפיקת רדיו וטלוויזיה וכמבקרת אמנות, פרסמה עשרים ספרים, מחזות, ליבריות לאופרה ותסריטים.
במרכז יצירתה עמדו גיבורים ילידי הארץ המתמודדים עם הזהות הישראלית ועם צלקות העבר.

 

יצירותיה תורגמו וראו אור גם בארה”ב, בריטניה, צרפת, בלגיה, רומניה, אלבניה, צ’כיה, הולנד, טורקיה, ספרד, אוסטרליה וסין.

 

ספרה, כובע זכוכית (1985) היה הספר הישראלי הראשון בפרוזה שעסק בדור השני לשואה, וזכה בפרס “משואה” – המכון ללימודי השואה. הספר ראה אור גם באיטליה, גרמניה ורומניה.

 

עוד מספריה: ראלי מסע מטרהאשה על הנייר – שהיה מועמד לפרס ספר השנה לנוער בגרמניה 2004; גרשונה שונה על החיים במשפחה של ניצולי שואה בתל אביב שזכה בפרס National Jewish Book Award בארצות הברית 1990; לעוף מכאן על שורד שואה מתוניסיה המלמד נערה ישראלית שיעורים בהישרדות, שנבחר כעשרת מספרי השנה הטובים לנוער בגרמניה בשנת 1995. ראה אור גם באיטליה, צ’כיה, ספרד, הולנד וסרביה. אופרה על פי הספר, בהלחנת אלה מילך-שריף, עלתה ב-2010 בתיאטרון הקאמרי של תל אביב, בשיתוף האופרה הישראלית ותזמורת הסינפונייטה באר שבע.

 

ספרה לילדים מי גנב את ההצגה זכה בפרס הספר המאויר מטעם מוזיאון ישראל ובציון לשבח ב”פרס זאב” ועובד לסדרת טלוויזיה בערוץ 2; ישן הוא ער במקום אחר והאומץ לפחד – שני קבצי שירה לילדים, זכו ללחנים משל חווה אלברשטיין, ערן צור, אסף רוט, בן ארצי ורוני גינוסר.

 

 

הרומן צחוק של עכברוש שעוסק בזיכרון השואה כפי שהוא מועבר בין הדורות (2001) זכה לשבחי הביקורת, הפך לרב-מכר. ראה אור גם בגרמניה, אוסטרליה, איטליה ורומניה.

 

אופרה-הצגה בהלחנת אלה מילך-שריף, בשיתוף התזמורת הקאמרית הישראלית, בבימוי עודד קוטלר, הוצגה במשך חמש עונות בתיאטרון הקאמרי של תל אביב והסופרת והמלחינה זכו במשותף ב”פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה” של עיריית תל אביב לשנת 2005. ההצגה ייצגה את ישראל ב-2006 בתיאטרון העירוני של וורשה, בפסטיבל התיאטרון בסיביו שברומניה ובתיאטרון הלאומי של בוקרשט ב-2007. ב- 2009 עלתה כהפקה מקורית בשפה העברית באופרה- יורק, בטורונטו קנדה.

 

 

המחזה הילד מאחורי העיניים, סיפורה של אם לילד חריג, הוצג על הבמה בישראל במשך אחת-עשרה עונות, וייצג את ישראל בתחרות “פרס איטליה” 1987. המחזה שודר ב-BBC לונדון, רדיו ספרד, בלגיה, צרפת, אירלנד, רומניה, גרמניה ורדיו אוסטריה, שם זכה בפרס דרמת הרדיו הטובה ביותר לשנת 1996.

 

על הבמה הועלה המחזה ברומא, ניו יורק, לוס אנג’לס, פראג בתיאטרון של לודז’ – פולין, בפסטיבל התיאטרון סיביו שברומניה, בבוקרשט, בתיאטרון הלאומי של תורכיה באנקרה. הפקה בישראל בשפה הערבית עם השחקנית-זמרת אמל מורכוס, הועלתה באפריל 2005. המחזה הוצג בשנים האחרונות באמסטרדם ובאלסקה.

 

נאוה סמל זכתה בפרס היצירה של ראש הממשלה לשנת 1996, בפרס “סופרות מאגן הים בתיכון” בצרפת 1994 ובפרס “אשת השנה בספרות של תל אביב” 2007.

 

הרומן אישראל ראה אור בהוצאת ידיעות אחרונות וזכה לשבחי הביקורת.

ספרה לצעירים איך מתחילים אהבה ראה אור בהוצאת ידיעות אחרונות 2005, כן ראה אור באיטליה, צ’כיה, גרמניה וסלובקיה.

ספרה האוטוביוגרפי חתונה אוסטרלית ראה אור ב-2009 בהוצאת “עם עובד” וזכה לשבחי הביקורת. ספרה לילדים פ-ייה והתרמיש ראה אור בהוצאת “ספרית פועלים” ב 2011.

דרמת הטלוויזיה דבר על מקום הימצאם על עולים ב-1949 עם כניסתם לישראל. (במאי: יהלי ברגמן, מפיק: אמיר הראל), שודרה בערוץ הראשון ביום העצמאות 2013.

 

נאוה סמל שיתפה פעולה עם המלחינה אלה מילך-שריף גם ביצירות:

אני רוצה להיכנס לספר בראשית – מחזור שירי תנ”ך שבוצע בידי המקהלה הקאמרית רמת- גן בניצוח חנה צור. פסטיבל אבו-גוש 2005, תיאטרון צוותא 2006 ו- 2011 ופסטיבל אבו-גוש 2008.

שם בעולם האחר – יצירה למקהלה, בכורה בעצרת יום השואה 2008, שידור חי בערוצי הכבלים בטלוויזיה. ביצוע מקהלת לי-רון, בניצוח רונית שפירא.

הבלדה על שלושה נביאים בביצוע מקהלת מורן ובניצוח נעמי פארן, בוצעה ביום העצמאות הששים למדינת ישראל 2008, בפסטיבל בינלאומי למקהלות בפולין וביום השואה הבינלאומי 2009 ב”משואה”- המכון ללימודי השואה, בפני הסגל הדיפלומטי בישראל.

 

הרומן ראש עקום שעוסק בהצלת יהודי באיטליה תחת הכיבוש הנאצי ראה אור בהוצאת “כנרת-זמורה-ביתן” ב 2012 וזכה לשבחי הביקורת. ראה אור באיטליה ב 2014 ועובד לתיאטרון בידי להקת התיאטרון החופשי של מילנו.

 

ילדת הפעמון – מחזה מוזיקלי לילדים ולכל המשפחה, הוצג ב 2012-13 בתיאטרון בית ליסין והמדיטק וזכה לשבחי הביקורת. מלחין: בן ארצי.

ספר ילדים ראה אור ביולי 2015.

 

כלה על הנייר – מחזמר מקורי חדש עלה בבכורה בחג המחזמר המקורי בבת ים בדצמבר 2013. מלחין: דניאל סלומון, במאי: צדי צרפתי. העלאה מחודשת 2017.

ספרה, מזמור לתנ”ך, ראה אור לאחרונה וזכה בציון לשבח בפרס ברנר 2016.

 

ספרה האחרון, פאני וגבריאל, או כפי שנהגה לקרוא לו: “הרומן הבוקובינאי-רומני” שלי” ראה אור בשנת 2017 ועוסק בזוג אוהבים סוער שריחף מעל חייה כי פאני וגבריאל הם לא רק דמויות מלאות תשוקה ולהט, גדולות מהחיים, אלא גם הסבתא והסבא שלה. …

 

בין תרגומיה לתיאטרון: הניצול (תיאטרון חיפה), משיח (תיאטרון חיפה, תיאטרון באר שבע) כשהיא רוקדת (תיאטרון חיפה), זינגר (תיאטרון באר שבע), ילדה של כולם(בית ליסין), נערות הזהב (בית צבי ותיאטרון הספריה), רכבת הצלה (תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער), רוז (תיאטרון הקאמרי והופעת השחקנית האמריקאית אולימפיה דוקאקיס בישראל), רשיון לחיים (תיאטרון הקאמרי).

 

 

נאוה סמל הייתה חברה בוועד המנהל של “משואה” – המכון ללימודי השואה בקיבוץ תל-יצחק, כיהנה בהנהלת הקרן החדשה לטלוויזיה וקולנוע, במועצה הציבורית של “יד ושם”, בהנהלת קרן הרווחה למען ניצולי השואה בישראל ובארגון א.מ.י.ר..

השאירה אחריה את בעלה – נעם סמל, שלושה ילדים ואת האח – שלמה ארצי.

יהי זכרה ברוך !