אירוע ניצולי השואה מרומניה בכנסת ישראל

בתאריך ה – 13.05.13 התקיימה פגישה מרגשת באודיטוריום של כנסת ישראל בנוכחות בכירים מרומניה וישראל, ניצולי השואה ונציגים של ארגוני הישראלים יוצאי רומניה.

נושא הכנס היה פעילויות להנצחת הזיכרון של קורבנות השואה ומה נעשה לטובת העניין עד כה ברחבי העולם.

רומניה לקחה אחריות על טרגדיית השואה ברומניה וחלקה של ממשלת יון אנטונסקו על מותם של כ-300,000 יהודים אזרחי רומניה.

כתוצאה מדו”ח הוועדה הבינלאומית בנושא השואה ברומניה, אשר יושב ראשה היה אלי ויזל, הפרלמנט הרומני הכריז על יום ה-9 באוקטובר כיום לזכר השואה ברומניה.

כמו כן,  נוסד המכון לחקר השואה ברומניה ע”ש אלי ויזל, הוקמה אנדרטה לשואה בבוקרשט, נעשית פעילות חינוכית בבתי הספר ברומניה וקיים שיתוף פעולה ענף עם מוזיאון השואה בוושינגטון.

הכנס שהתקיים בשלוש שפות – אנגלית, עברית ורומנית – נפתח על ידי יושב ראש כנסת ישראל, מר יולי-יואל אדלשטיין אשר שיתף את הקהל שגם הוא מהפזורה משום שאימו היא רומניה. הוא אמר דברים מרגשים ודיבר על חשיבות הפעילות של הגופים המרכיבים את הפזורה בארץ ופעילות המוזיאונים להנצחה בחו”ל.

אחריו עלה לבמה חבר הכנסת מטעם מר”צ, מר אילן גילאון אשר הדגיש את חשיבות ההנצחה והזיכרון, את הניצחון שבהיותנו כאן ביחד על אדמת ישראל ואת העובדה כי אירועים מהסוג הנוכחי הם הוכחה ניצחת לחשיבותנו בתמונה הכללית של החברה.

שגריר רומניה בישראל, מר אדוארד יוסיפר, נכח גם הוא, עלה לברך את היוזמה, ציין מה רומניה עושה בהיבטי החינוך והדגיש את מעורבות הארגונים בשמירת הזיכרון.

ניצול שואה שיתף את הקהל בזיכרון מחריד של קבורת אביו בקבר אחים, נציגה של מכון התרבות הרומני שהפיקו את האירוע עלתה לדווח על הפעולות שנעשות בארץ מטעמם, מר ריצ’רד ערמון – יו”ר וועדת המוזיאון ליוצאי רומניה המוקם בראש פינה, עלה לשאת דברים וחידד נקודות הסטוריות שהוזכרו קודם לכן, אך מי שללא ספק ריתקו את כל הקהל הרב שנכח במקום הם שניים :

הראשון הוא מר ראדו יואניד, מנהל מחלקת הארכיון במוזיאון השואה בוושינגטון, אשר ריתק את הנוכחים עם הנתונים המספריים שהביא, האופן בו העביר נתונים לא פשוטים והבנתו את התפקיד החשוב עליו מופקד.

השני הוא מר אלכסנדרו פלוריאן – מנכ”ל “המכון לחקר השואה ברומניה על שם אלי ויזל” בבוקרשט אשר הרשים עם מצגת תמונות בלתי נשכחות על אזור האנדרטאות מחד ותמונות אותנטיות של גזענות גם היום ברחבי רומניה מאידך.

לזכור ולא לשכוח !!!