Logo_Heb_press1

 

ההיסטוריה של יהדות רומניה בת מאות השנים, הינה היסטוריה של יצירה תרבותית, מדעית, קהילתית, הנהגתית ודתית עשירה ברומניה ובארץ ישראל ושל תרומה אדירה לציונות ולמדינת ישראל.
זוהי היסטוריה של הישגים ושל טרגדיות, של שואה במלחמת העולם השנייה ושל תקומה והצלחה במדינת ישראל המתפתחת - החל משלב הציונות המעשית ועד היום – עת בה 40 מחתני וכלות פרס ישראל הם ממוצא רומני וזהו רק חלק מההוכחה הניצחת להישגים שלנו.
התפקיד שארגון א.מ.י.ר. לקח על עצמו הוא להנציח את המורשת של הקהילה המפוארת בראייה לטווח ארוך ע"י בניית מוזיאון להיסטוריה של יהדות רומניה בראש פינה, ולהדגיש את תרומת העלייה הרומנית למדינת ישראל באמצעות מגוון פעילויות, שיתופי פעולה, יוזמות, וכינוסים חשובים.
אתר א.מ.י.ר. מהווה עבורנו כלי ליצירת הקשר ההדדי בין העשייה שלנו לבין הציבור הרחב ובכללו - קהילת יוצאי רומניה בישראל, יהודי רומניה בארץ המקור והיהודים יוצאי רומניה ברחבי העולם למטרת שימור הסיפור המיוחד והמרגש של יהדות רומניה.
בברכה
מיכה חריש, יו"ראירועי זיכרון לחתן פרס נובל, אלי ויזל ז"ל, ברומניה

בסוף השבוע של ה – 10 בספטמבר נערכה ברומניה סדרה של אירועי זיכרון לכבודו של אלי ויזל ז"ל עם ציון שנה למותו בהשתתפות רבים מתלמידיו ומוקירי זכרו מכל רחבי העולם.

מי שיזם את מכלול האירועים הוא מר חיים צ'סלר - יו"ר ומייסד (*) “לימוד” , לשעבר גזבר הסוכנות היהודית, ראש משלחת הסוכנות היהודית בבריה”מ לשעבר ובארה"ב.‫ חבר הנהלת ועידת התביעות נגד גרמניה, מוזיאון יד ושם וארגונים נוספים.   ( *למי שטרם מכיר: "לימוד" הוא מפגש חינוכי ותרבותי מיוחד, המיועד לכל מי שמעוניין להשתתף בחוויית למידה רב-תחומית פעילה, משמעותית, אינטנסיבית ומרגשת במיוחד. הכנסים של "לימוד" מתקיימים ברחבי העולם מזה 35 שנים, ומאז 2008 גם בישראל. אלו כנסים המיועדים ליהודים בני כל הגילאים ובני כל הזרמים הקיימים ביהדות. הכנסים בנויים לפי מודל ייחודי והם כוללים: הרצאות, סדנאות, הפעלות, כיתות אמן ודיונים בנושאים רחבים ומגוונים, החל מיהדות ופילוסופיה, היסטוריה של הקהילות היהודיות בעולם עבור דרך הפוליטיקה הישראלית, מופעי רוק והצגות תאטרון וכלה בטעמי המטבח היהודי ועוד.)

כאמור, האירועים נפתחו בעיר אורדייה ביוזמת ארגון הלימוד FSU יחד עם ועידת התביעות, מצעד החיים, הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה, ההסתדרות הציונית, בשיתוף ממשלות ישראל ורומניה ועוד כ – 10 ארגונים יהודיים נוספים מכל העולם כמו: ארגון א.מ.י.ר., קרן קיימת לישראל, מכון 'שם עולם', הוועד הפועל הציוני ועוד.

לקראת האירועים שתוכננו בקפידה מבעוד מועד, נתלו שלטים באוראדיה ובסיגט  לכבוד ראשי יהדות רומניה והונגריה ומשלחת גדולה של ״מצעד החיים״ הכוללת צעירים יהודיים מבודפשט, שהגיעו לאירועים.

אירועי הזיכרון כללו מס' אירועים ביניהם: כנסים אקדמיים, מצעד, חשיפת שלטים, התכנסות בבית כנסת, אירוע מרכזי ושלל מפגשים בין אישים רבי מעלה ו – 60 מנהיגים יהודיים ממדינות שונות שנכחו בהם כגון: הרב יצחק גרינברג, ד"ר אאורל ויינר, ד"ר יואל רפל, מר מיכה חריש, פרופ' סטיב כץ מאוניברסיטת בוסטון, השופט אלייקים רובינשטיין, הח"כ יאיר לפיד, הגב' הלנה גלזר, ד"ר צבי ברקוביץ', הרב אברהם קריגר, מר מת'יו ברונפמן, מר דני עטר, הגב' סנדרה קהאן, מר פליקס קופלמן, הרב רוברט פרוייליך, הגב' מרינה קוריטני, מר אהרון תמיר, מר אשר וייל, פרופ' אביעד הכהן, מר נחום ברנע, מר שמוליק עצמון, השרה – גילה גמליאל, מר אפריים לפיד ואחרים.

בעיר סיגט – עיר הולדתו של אלי ויזל ז"ל – השתתפו 2,500 איש במצעד זיכרון לילי שיצא מביתו של אלי ויזל, דרך אנדרטת ההנצחה ליהודי העיר ועד לתחנת הרכבת שנקראת מהיום על שמו של חתן פרס נובל לשלום, הסופר אלי ויזל.

משתתפי האירועים מספרים בתגובה כי שרשרת האירועים הייתה עבורם חוויה מכוננת ואינטלקטואלית מרגשת שנתנה לרבים את ההזדמנות לשמוע עוד על דמותו הייחודית של אלי ויזל ז"ל.

(הצילומים באדיבות: מר חיים צ׳סלר, מר אלי שחר, ד"ר יואל רפל)