Logo_Heb_press1

 

ההיסטוריה של יהדות רומניה בת מאות השנים, הינה היסטוריה של יצירה תרבותית, מדעית, קהילתית, הנהגתית ודתית עשירה ברומניה ובארץ ישראל ושל תרומה אדירה לציונות ולמדינת ישראל.
זוהי היסטוריה של הישגים ושל טרגדיות, של שואה במלחמת העולם השנייה ושל תקומה והצלחה במדינת ישראל המתפתחת - החל משלב הציונות המעשית ועד היום – עת בה 40 מחתני וכלות פרס ישראל הם ממוצא רומני וזהו רק חלק מההוכחה הניצחת להישגים שלנו.
התפקיד שארגון א.מ.י.ר. לקח על עצמו הוא להנציח את המורשת של הקהילה המפוארת בראייה לטווח ארוך ע"י בניית מוזיאון להיסטוריה של יהדות רומניה בראש פינה, ולהדגיש את תרומת העלייה הרומנית למדינת ישראל באמצעות מגוון פעילויות, שיתופי פעולה, יוזמות, וכינוסים חשובים.
אתר א.מ.י.ר. מהווה עבורנו כלי ליצירת הקשר ההדדי בין העשייה שלנו לבין הציבור הרחב ובכללו - קהילת יוצאי רומניה בישראל, יהודי רומניה בארץ המקור והיהודים יוצאי רומניה ברחבי העולם למטרת שימור הסיפור המיוחד והמרגש של יהדות רומניה.
בברכה
מיכה חריש, יו"רנשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, אירח את "וועדת יד ושם" של ארגון א.מ.י.ר.

ב – 19.07.17 התקיימה פגישה חשובה ומרגשת במשכן הנשיא בירושלים בין נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, לנציגי "וועדת יד ושם" של הנהלת ארגון א.מ.י.ר. שכללו את יו"ר הארגון – מר מיכה חריש, מר יוחנן רון-זינגר - יו"ר וועדת 'יד ושם' בארגון, מר אברהם איווניר –  חבר מועצת "יד ושם", מר שלמה רון – שורד שואה מהעיר יאשי, הגב' דיצה גושן – מנהלת לשעבר של המרכז לחקר יהדות רומניה באוניברסיטה העברית, הרב אלחנן גוטמן מ'יד זיכרון ליהדות רומניה' – שמשפחתו סבלה אבידות בפוגרום בוקרשט, פרופ' דני קורן – יו"ר האיגוד העולמי של יוצאי בסרביה וד"ר רפי ואגו – הסטוריון, היועץ האקדמי של ארגון א.מ.י.ר. ומי שהיה חבר בוועדה לחקר השואה ברומניה בראשותו של אלי ויזל ז"ל. יוחנן רון-זינגר / יו"ר הוועדה הסביר: "נרתמנו לחשוף לציבור הרחב בשיתוף עם "יד ושם", את עומק השואה הקשה שפקדה את יהדות רומניה. בהקשר זה קיימנו בשיתוף "יד ושם", עצרת זיכרון שנתית מרכזית לציון שואת יהדות רומניה, בהשתתפותם של כ-800 ניצולים ובני דורות ההמשך".

בפגישה הדגישו חברי הוועדה בפני הנשיא ריבלין, את הייחודיות של פרק השואה שעברה קהילת יהדות רומניה שטרם התקבע היטב בתודעה הציבורית בישראל. מיכה חריש - יו"ר א.מ.י.ר.: "קהילת יהודי רומניה הייתה הקהילה השלישית בגודלה באירופה ערב מלחמת העולם השנייה, ובמהלך המלחמה מחציתה נספתה באמצעות פוגרומים, רעב, מחלות, הגליה, רצח והשמדה שבוצעו בחלקם הגדול ביוזמת הרודן אנטונסקו, ומחציתה ניצלה בזכות מאמצים של ההנהגה היהודית ברומניה ושל המלכה האם".

ד"ר רפי ואגו הוסיף והבהיר חלק מהסיבות, בגינן נתונים על שואת יהדות רומניה, החלו להיחשף רק בשנים האחרונות, ואילו יתר חברי הוועדה הסבירו על המאמץ והפעולות הנעשות על מנת לשפר את הידיעות בנושא ברמה החינוכית והציבורית.

מנגד, הוכיח הנשיא ריבלין בקיאות מרשימה בפרקים חשובים בהיסטוריה של קהילת יהודי רומניה, ושמח לקבל מאורחיו את דו"ח וועדת אלי ויזל על שואת יהדות רומניה, את ספריו המונומנטאליים של ד"ר ז'אן אנצ'ל המנוח בנושא, תיעוד של העצרת המרכזית השנתית הראשונה שקיים הארגון ב'יד ושם' אשתקד, כמו גם את מגילת הייסוד של המוזיאון ליהדות רומניה הנבנה בימים אלו ממש בראש פינה.

הנשיא ריבלין שהיה תלמידו של פרופ' צבי יעבץ, יוצא רומניה וממקימי מוסדות אקדמיים מובילים בארץ – ביניהם : אוניברסיטת ת"א – סיפר בערגה על חוויותיו מהיכרותו עם המרצה האהוב והביע נכונות לדעת עוד על פעילות הארגון הן בהיבט השואה שעברה על קהילת יהודי רומניה, והן בהיבט ההנצחתי הכללי של יהדות רומניה.

הנשיא בירך את חברי הארגון בפעילותם הנמרצת והודה להם על המפגש המעמיק והמקיף.

בתמונה - מימין לשמאל: פרופ' דני קורן, מר מיכה חריש, גב' דיצה גושן, מר אברהם איווניר, נשיא המדינה - מר ראובן ריבלין, ד"ר רפי ואגו, מר יוחנן רון-זינגר, הרב אלחנן גוטמן ומר שלמה רון