Logo_Heb_press1

 

ההיסטוריה של יהדות רומניה בת מאות השנים, הינה היסטוריה של יצירה תרבותית, מדעית, קהילתית, הנהגתית ודתית עשירה ברומניה ובארץ ישראל ושל תרומה אדירה לציונות ולמדינת ישראל.
זוהי היסטוריה של הישגים ושל טרגדיות, של שואה במלחמת העולם השנייה ושל תקומה והצלחה במדינת ישראל המתפתחת - החל משלב הציונות המעשית ועד היום – עת בה 40 מחתני וכלות פרס ישראל הם ממוצא רומני וזהו רק חלק מההוכחה הניצחת להישגים שלנו.
התפקיד שארגון א.מ.י.ר. לקח על עצמו הוא להנציח את המורשת של הקהילה המפוארת בראייה לטווח ארוך ע"י בניית מוזיאון להיסטוריה של יהדות רומניה בראש פינה, ולהדגיש את תרומת העלייה הרומנית למדינת ישראל באמצעות מגוון פעילויות, שיתופי פעולה, יוזמות, וכינוסים חשובים.
אתר א.מ.י.ר. מהווה עבורנו כלי ליצירת הקשר ההדדי בין העשייה שלנו לבין הציבור הרחב ובכללו - קהילת יוצאי רומניה בישראל, יהודי רומניה בארץ המקור והיהודים יוצאי רומניה ברחבי העולם למטרת שימור הסיפור המיוחד והמרגש של יהדות רומניה.
בברכה
מיכה חריש, יו"ראודות מוזיאון יהדות רומניה

א.מ.י.ר. – ארגון מאוחד יוצאי רומניה בישראל פנה לפדרציית הקהילות היהודיות ברומניה - FUNDATIA CARITATEA - בהצעה לשיתוף פעולה בהקמתו של מוזיאון יהדות רומניה בישראל.

לשם כך, הוצגה תכנית הבניה של מוזיאון יהדות רומניה בישראל.

הישוב שנבחר להקמת המוזיאון הוא המושבה ראש פינה, היות והן ראשיתה של מדינת ישראל, כמו גם ראשיתה של יהדות רומניה בישראל, נקשרות בשמו של ישוב זה: עולים מרומניה, חברי "חובבי ציון", ייסדו בשנת 1882 את ראש פינה – המושבה החקלאית הראשונה בארץ ישראל.  

מטרתו של המוזיאון הינה ריכוז של מידע, עובדות ופעילויות, שבאמצעותם תוצג תרומתם הייחודית של היהודים יוצאי רומניה לתולדות העם היהודי ברומניה, בישראל ובגולה. 

הדבר יתרום גם לחיזוק הקשר שבין יהודי רומניה, הגולה וישראל.

במוזיאון זה יוצגו נושאים הקשורים ביהדות רומניה, באמצעים שונים מישראל כמו גם מארץ המוצא, רומניה, אשר יסווגו באופן הבא: 

- תולדות היהודים ברומניה

- רומניה: עובדות ופעלים

- השואה ופעולות הצלה

- אנטישמיות ברומניה

- תולדות התנועה הציונית ברומניה

- היהודים בתקופת טרום הקמת מדינת ישראל

- הקמת מדינת ישראל

- היהודים ברומניה מאז הקמת מדינת ישראל

- תרומת יהודי רומניה לפיתוח הארץ בתקופת ההתיישבות ולאחריה

- תרומתם של יהודי רומניה בארצות שונות, ובארץ המקור שלהם

- הקשרים שבין ישראל ורומניה לפני ואחרי הקמת המדינה 

 

הקמתו של מוזיאון זה בראש פינה איננה נסמכת רק על תדמיתה וסמליותה של המושבה עבור מדינת ישראל באופן כללי ועבור יהודי רומניה בפרט, אלא גם על יתרונות שונים ברמה הכלכלית והמעשית, כגון:

* אל ראש פינה מגיעים מדי שנה 500,000 מבקרים מהארץ ומחו"ל.

* גרעין המושבה הישן שהפך למוזיאון שופץ ושוחזר בנאמנות, והוא מהווה מוקד משיכה תיירותי כמו גם מרכז ללמוד תולדות ישראל.

* המוזיאון ימוקם ברובע ההיסטורי במבנה משוחזר, שמחציתו האחת תשמש כמוזיאון ומחציתו האחרת תשמש כמקום ריכוז ומפגש לביקור ברובע ההיסטורי ובאזורים הסמוכים לו, למסעדות ולשירותים אחרים.

 באמצעות הקמתו של המוזיאון בישוב זה, תושגנה מטרות חשובות ביותר: 

מחזור מבקרים גדול מכל שכבות האוכלוסייה, מכל הגילאים ומארצות מוצא שונות .

שימור הערכים, ההיסטוריה והתרבות דרך בני הדור הצעיר, העתידים להוות חלק גדול מכלל המבקרים

ארגון והפקה של מגוון פעילויות (סמינרים, הרצאות, תערוכות בשיתוף פעולה עם מומחים מקומיים)

פיתוח ארכיון תעודות ומסמכים היסטוריים אשר יתבסס על אוסף הארכיון הנוכחי.

הקרנת מצגות אור-קוליות באולם הקיים בסמוך למוזיאון העתידי.

 

במסגרת המוזיאון יופקו אירועים בשיתוף פדרציית הקהילות היהודיות ברומניה ושגרירות רומניה בישראל.

המוזיאון יהווה מוקד משיכה במיוחד עבור תיירים מרומניה המבקרים בישראל באופן שוטף, המבקרים בין היתר בנצרת, בכינרת ובכנסיית טבחה, המצויה מרחק דקות ספורות מראש פינה. מועצת העיר ובראשה ראש המועצה - מר אביהוד רסקי,  (דור חמישי בארץ, בן ליוצאי רומניה), הציעו להקים את המוזיאון במרכז גרעין המושבה ההיסטורי המשוחזר.

הדבר יתאפשר על ידי בנייה משותפת של מבנה בשטח 750 מ"ר, אשר ישמש בחלקים שווים את המוזיאון ואת הרשות המקומית (לצורך שירותים תיירותיים הקשורים למוזיאון באופן ישיר).  במקום זה תוכל "FEDROM" לקיים את פעילותה ותוכל לקדם פעילויות למען הקהילות היהודיות ברומניה. 

.