Logo_Heb_press1

 

ההיסטוריה של יהדות רומניה בת מאות השנים, הינה היסטוריה של יצירה תרבותית, מדעית, קהילתית, הנהגתית ודתית עשירה ברומניה ובארץ ישראל ושל תרומה אדירה לציונות ולמדינת ישראל.
זוהי היסטוריה של הישגים ושל טרגדיות, של שואה במלחמת העולם השנייה ושל תקומה והצלחה במדינת ישראל המתפתחת - החל משלב הציונות המעשית ועד היום – עת בה 40 מחתני וכלות פרס ישראל הם ממוצא רומני וזהו רק חלק מההוכחה הניצחת להישגים שלנו.
התפקיד שארגון א.מ.י.ר. לקח על עצמו הוא להנציח את המורשת של הקהילה המפוארת בראייה לטווח ארוך ע"י בניית מוזיאון להיסטוריה של יהדות רומניה בראש פינה, ולהדגיש את תרומת העלייה הרומנית למדינת ישראל באמצעות מגוון פעילויות, שיתופי פעולה, יוזמות, וכינוסים חשובים.
אתר א.מ.י.ר. מהווה עבורנו כלי ליצירת הקשר ההדדי בין העשייה שלנו לבין הציבור הרחב ובכללו - קהילת יוצאי רומניה בישראל, יהודי רומניה בארץ המקור והיהודים יוצאי רומניה ברחבי העולם למטרת שימור הסיפור המיוחד והמרגש של יהדות רומניה.
בברכה
מיכה חריש, יו"רמאמרים

עירי קימפולונג

מאת: יוסף (יולקו) קליין

קימפולונג – בוקובינה היא עיירת נופש מקסימה הנמצאת בדרום בוקובינה, באפיקו העילי של נהר מולדובה שחוצה את העיר. היא מוקפת ביערות אורן, אשוחים, ועצי מחט אחרים, ובה אקלים נוח מיוחד. בשל כך, עד מלחמת העולם השנייה,… Continue reading

תרומת היהודים למאמץ המלחמתי של רומניה במלחמת העולם הראשונה

בהתאם לנתוני מחקר שנערך בנושא, בזמן מלחמת העולם הראשונה גויסו לצבא רומניה 23.000 יהודים, דהיינו: אחד מכל עשרה יהודים שהתגוררו אז במלכות רומניה.

מחקר עכשווי של הפרופסור להסטוריה, עמנואל באלאן, (מנהיג הקהילה היהודית מפיאטרה ניאמץ) מראה שלפני מלחמת העולם הראשונה… Continue reading

התנועה החסידית ברומניה

בשטחי רומניה הגדולה שכללו מחוזות שונים, פעלו כל זרמי היהדות של התקופה – החל מהחסידות, דרך האשכנזים הישנים, הרפורמיסטים המודרנים, הנאו-אורתודוקסיה, הספרדים והיהדות הלאומית.

13 חצרות חסידיות (ביניהן: ויז'ניץ, סירט, סדיגורה, בוחוש, שטפנשטי, סאטמר, קלוז' ועוד) פעלו במרחב זה במהלך… Continue reading

קלוז' – נפוקה : כל מה שרציתם לדעת על חיי הקהילה היהודית בה

הקהילה היהודית של העיר הטרנסילבנית היפה, קלוז' – נפוקה, נוצרה במחצית הראשונה של המאה ה – 19 .יהודים החלו לפקוד את העיר עוד בראשית המאה ה – 16, אך בשל איסור מגורי יהודים במקום לא נוצרה קהילה.

בעוד… Continue reading

יהדות קריובה – אחת מהקהילות היהודיות הוותיקות ברומניה

קריובה היא העיר השישית בגודלה ברומניה, בירת מחוז דולז' וגם בירת החבל ההיסטורי, אולטניה, ונמצאת באמצע המישור הגדול במרכז אולטניה בין רכס הקרפטים מצפון ונהר הדנובה מדרום.

העיר הייתה מאז ומתמיד מרכז כלכלי משגשג ובמאה ה-20 הפכה ליצרנית הגדולה ברומניה… Continue reading

מה אתם יודעים על הציונות ביאשי?

כבר באמצע המאה ה-19 התחילו לפעול ביאשי מבשרי הציונות.

ב-1860 השתקע בעיר הרופא הרופא ד"א קארפל ליפה (KARPEL LIPPE) שהגיע לשם מגליציה, ועד עזבו את העיר ב-1911 עמד בראש מפעילים תרבותיים ופרסם מחקרים וספרים רבים. בשנת 1866 נוסדה האגודה… Continue reading

הקשר בין פוליטיקה לזכרון השואה ברומניה

מאת: ד"ר רונית פישר מתוך: יום עיון לכבוד ד"ר רפי ואגו - לאומיות ומיעוטים באגן הדנובה אוניברסיטת ת"א

ב – 09.10.2004 הכריזה ממשלת רומניה על יום הזיכרון הרשמי של יהודי המדינה אשר נרצחו בשואה וערכה טקס זיכרון ממלכתי.

מאז הוקמו… Continue reading

70 שנה לשואת יהודי צפון טרנסילבניה

מאת: קולט אביטל

 

זהו מועד בו אנו מציינים יחדיו את גורל היהודים.

הם נלקחו מצפון טרנסילבניה, הוגלו והושמדו באופן סיסטמאטי באושוויץ בין ה – 16 למאי ל – 27 ביוני 1944 במסגרת הפיתרון הסופי.

יהודי טרנסילבניה היו קורבנות הסביבה… Continue reading

יהודי רומניה בארץ ישראל והישגיהם

לפני שהתחילה העלייה הראשונה, כבר היו בשלוש "ערי הקודש": ירושלים, צפת וטבריה, יותר מ-1,500 יהודים אשכנזים יוצאי רומניה ועוד כ-800 עד 1,000 יהודים יוצאי בסרביה ובוקובינה.  יהודים אלה התערו ביישוב הישן והפכו חלק נכבד ממנו.

בצפת, למשל, היוו… Continue reading

קהילת בוקרשט

הרב ד"ר מנחם שפרן

קהילת בוקרשט נוסדה, לפי ההשערה, בערך לפני כ-400 שנה (אם לא נתחשב בעובדה, שיהודים בודדים אמנם חיו באזור הזה אפילו בתקופה העתיקה ובימי הביניים, לפי בנימין מטודלה ואחרים.

היהודים השתקעו כאן בשל שתי סיבות: כלכלית ודתית.… Continue reading

אות הגאווה

מאבקם המוצלח של יהודי רומניה בשנים 1940 – 1944

 הצלתם של מאות אלפי יהודים רומנים, הונגרים, פולנים, צ'כים וגרמנים התאפשרה הודות למאבקה העיקש של הנהגת יהדות רומניה בין השנים 1940 עד 1944, והייתה לגדול שבהישגיה.

 שבעים שנה לאחר… Continue reading

מורשת המצפה להנצחה

רפאל ואגו

קיים קשר הדוק בין מורשת לבין הנצחתה, כי הרי כיצד ניתן להבין מורשת ללא תהליך יצירת ושמירת זיכרונה והעברתה לדורות הבאים על ידי פעולות של הנצחה. המורשת, במקרה של קהילה ויהודי מדינה, מורכבת מפסיפס רחב של מנהגים, תולדות… Continue reading

ישעיהו אבידן-סיפור של הצלה ושל גבורה / עדות ראיון

ישעיהו הוא יליד 1929, רומניה.

עת החלה מלחמת העולם השנייה והתקבלו החלטות של הממשל הרומני להרוג את היהודים, החל התהליך בטרנספרים גדולים של אוכלוסיות לאזורים בהם חשבו כי יהיה נוח לרכז אותם ולחסלם ביתר יעילות. ישעיהו היה אז עוד… Continue reading