עדויות מרכבות המוות

עדויות מרכבות המוות

שלמה ולדמן

יאשי – ראשיתה של שואת יהודי רומניה.

אסופת עדויות חדשה על הפוגרום של העיר יאסי בעת השואה, חושף סיפורי הצלה שהתרחשו במסע התופת של רכבות המוות במרחבי רומניה. הטבח ביאסי היה הפוגרום הגדול הממוסד הראשון שנעשה ביהדות אירופה. בתוך ימים, נרצחו על ידי הרומנים כ-15,000 מיהודי העיר. במהלכו של הפוגרום נדחסו באכזריות אלפי יהודים לשתי רכבות שזכו לכינוי "רכבות המוות". הם הובלו כלואים ומעונים עד צאתם נשמתם.

שלמה ולדמן, כיום בלש פרטי ובנו של יוסף ולדמן ז"ל, שריד מרכבת המוות, איתר את הניצולים האחרונים בעולם שנותרו בחיים מהרצח ברכבות, וגבה מהם עדויות מרגשות על שהתרחש בקרונות האטומים והלוהטים. בספר מועלים סיפוריהם של הגיבורים הצעירים: דידי גרינשטיין – ילד הפלא, אברהם גרינברג – הנער שהיה כאנציקלופדיה מהלכת, האתלט מהקרקסים, הילדים האמיצים חוה ויהושע גרינברג ומרקו סולומון – שהצילו אנשים מהגיהינום של קרונות המוות, למרות שגם מצבם היה נואש וחסר סיכוי. בספר מתוארים גילויים נדירים של אנושיות והקרבה שאין להם אח ורע.

ספר זה הוא המשכו הישיר של הספר "דראקולה לא ניצח אותו – תיק יאסי, שואת יהודי רומניה שהועלמה", שזיכה את המחבר בפרסי ינקולוביץ וגרופר לשנת 2011. בכך בא לסיומו מפעל שנמשך למעלה משמונה שנים, בהן עסק ללא הרף בחיפוש אחר עדויות חדשות ובהעלאת שואת יהודי רומניה בכלל, וביאסי בפרט, לתודעת הציבור. הוא תובע את עלבונם של הנספים והניצולים ועורך כתב אישום נגד שלטונות רומניה על רצח 400,000 מבני העם היהודי. השמדה ששלטונות רומניה, ניסו להעלים, למחוק ולהסתיר מעיני העולם. הספר רואה אור בתמיכת הועדה המדעית של קרן דן דוד ע"ש יצחק ארצי ותמיכת ועדת הקרן של יד ושם. 

 

** הספר ניתן יהיה לרכישה דרך משרדי א.מ.י.ר. בקרוב.