ב – 05.05.16 צוין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ברחבי ישראל וארגון א.מ.י.ר. היה שותף לשני אירועים חשובים וגדולים האחד התקיים בפתח תקווה והשני באשדוד.

 

האירוע הראשון שהתקיים בבוקרו של יום הזיכרון לשואה ולגבורה, היה טקס לזכר קדושי טרנסניסטריה – יהודים מגורשי בוקובינה, בסרביה ומחוז דורוחוי, שנספו ונרצחו בדרך למקום גירושם, במחנות ובגטאות בשנים 1944 – 1941.

לאירוע היו שתי מטרות: להנציח את זכרם של הנספים שנרצחו בטרנסניסטריה ביותר מ – 150 גטאות ומחנות, ולהעלות על נס את סיפור גבורתם של השורדים היתומים באמצעות פאנל בהשתתפות ניצולים ויתומים מכמה מהמחנות הגדולים של תקופת השואה כמו גם, סרטוני עדות חזקים וחשובים.
האירוע התקיים באולם 'שרת' בפתח תקווה ונעשה בשיתוף עם ארגון ניצולי טרנסניסטריה בישראל ואגף האירועים של עיריית פתח תקווה – שהיא העיר היחידה בארץ בה יש אנדרטה לזכר קדושי טרנסניסטריה ושדרה על שמם.
בין המשתתפים: ראש עיריית פתח תקווה – עו"ד איציק ברוורמן, מר ישעיהו אבידן – ראש ארגון ניצולי טרנסניסטריה בפ"ת, הנהלת ארגון א.מ.י.ר., שגרירת רומניה בישראל – אנדראה פסטרנק, מר אהרון שכטר, ד"ר רפי ואגו, תלמידי חטיבת הביניים 'פיינשטיין' בעיר בהנהלת תמי סגל ומכובדים נוספים.
בסוף הטקס חולק למשתתפים ספרו של מאיר שפי – יו"ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה ויתום בעצמו, "חזרה לחיים".

האירוע השני התקיים בשעות אחר הצהריים בעיר אשדוד בסמוך לאנדרטאות שהוקמו לזכר האוניות שטובעו עם ניצולים מרומניה: 'סטרומה' ו'מפקורה'.
בטקס השתתפו נציגים של חיל הים, הנהלת ארגון א.מ.י.ר. בראשות מיכה חריש כיו"ר, איל פביאן כמנהל מטה ודורון קולר כנציג הארגונים החברים, הרב יוסף ווסרמן, ראש עיריית אשדוד – יחיאל לסרי, מר יהושע זונטג המנהל בעיר מועדון של יוצאי רומניה, שגרירת רומניה בישראל – הגב' אנדראה פסטרנק, נציגי משפחות הניספים, ח"כ אילן גילאון – כנציג כנסת ישראל ועוד.