"מה שיכול להציל את האנושות מסכנות הוא הזיכרון!"

בהיכל בית הכנסת קוראל שבבירה בוקרשט, הצהירו על יום חג. 
בנוכחות בני משפחת המלוכה של רומניה – ראשי הפדרציה של הקהילות היהודיות מרומניה, ראשי קהילת יהודי בוקרשט, ראשי בני- ברית רומניה ורבנים החליטו לכבד את זיכרה של המלכה-האם אלנה, שנולדה לפני 120 שנה, וזכתה בתואר חסידת אומות העולם ב-11 במרץ 1993 – תואר שהוענק לה על ידי מוסדות יד ושם בעבור "מעשים אמיצים בימי מלחמת העולם השנייה".

באולם נכחו נציגים של הנשיאות, של הממשלה, של הפרלמנט, נציגים מהעולם האקדמי, התרבותי, המדעי והעסקי, אנשי דת נוצרים בכירים ודיפלומטים. 
באירוע החגיגי השתתפה גם שגרירת ישראל ברומניה, תמר שמש. 
המהנדס פאול שוורץ, סגן יו"ר הפדרציה ויו"ר קהילת יהודי בוקרשט, דיבר על תפקידה החשוב של המלכה-האם אלנה בסיוע והצלה של אלפי יהודים מרומניה. "מה שיכול להציל את האנושות מסכנות הינו הזיכרון", אמר יו"ר הפדרציה ד"ר אאורל ויינר, תוך כדי ציטוט ממחקר של פרופ' קרול ינקו על אודות "תמיכתה החיונית של המלכה-האם בהנהגה היהודית המחתרתית, קודם כל במנהיגה הפוליטי – וילהלם פילדמן ובמנהיגה הרוחני – ד"ר אלכסנדר שפרן, בסיוע ליהודים ובהצלתם".

בטקס הענקת התואר והאות, ב-4 בנובמבר 1993 בשגרירות ישראל בברן, שווייץ, ד"ר אלכסנדרו שפרן, אז רבה הכולל של העיר ג'נבה, ביטא את הכרת הטובה שלו, תוך כדי איזכור רגעים קשים אלה.

כמו כן, נקרא גם המסר של פרופ' אבינועם שפרן, בנו, שהיה באותה רוח דברים: "המלכה-האם אלנה הייתה מתנה נשגבת בשביל רומניה של המאה הקודמת".

הנסיך של רומניה, ראדו, סיכם כי: "השלטון אינו זכות יתר אלא אחריות כלפי האחר".